|
Realtidsuppskattning
Cboe BZX
19.22.12 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 105,86 USD | +1,72 % |
|
−1,57 % | +35,66 % |
| 08-28 | Tillväxtmarknaden som har utklassat Nasdaq 100 de senaste tio åren | |
| 08-10 | Kaspi.kz föreslår höjd kvartalsutdelning | CI |
| Börsvärde | 9 061 md 19,9 md 17,17 md 16,17 md 14,74 md 27,55 md 1 880 md 27,75 md 191 md 74,32 md 961 md 74,74 md 73,1 md 3 158 md | P/E-tal 2026 * |
8,13x | P/E-tal 2027 * | 7,18x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 9 061 md 19,9 md 17,17 md 16,17 md 14,74 md 27,55 md 1 880 md 27,75 md 191 md 74,32 md 961 md 74,74 md 73,1 md 3 158 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,9x | EV / Försäljning 2027 * | 1,62x |
| Fri-Float |
52,91 % | Avkastning 2026 * |
7,76 % | Avkastning 2027 * | 8,26 % |
Senaste Transkript : Kaspi Bank
| 1 dag | +1,72 % | ||
| 1 vecka | −1,57 % | ||
| Pågående månad | +0,81 % | ||
| 1 månad | +15,21 % | ||
| 3 månader | +19,57 % | ||
| 6 månader | +35,88 % | ||
| Pågående år | +35,66 % |
| 1 vecka | 102,2 | 108,18 | |
| 1 månad | 90 | 109,94 | |
| Pågående år | 68,59 | 109,94 | |
| 1 år | 68,59 | 109,94 | |
| 3 år | 68,59 | 143,72 | |
| 5 år | 43,5 | 143,72 | |
| 10 år | 43,5 | 143,72 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Mikhail Lomtadze
CEO | Verkställande Direktör | 51 | 2018-12-05 |
Tengiz Mosidze
DFI | Finansdirektör/CFO | 51 | - |
Pavel Mironov
COO | Verksamhetschef | 46 | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Mikhail Lomtadze
CHM | Ordförande | 51 | 2015-03-17 |
Vyacheslav Kim
CHM | Ordförande | 56 | 2018-12-05 |
Shimon Gutkovski
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 56 | 2019-04-08 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-31 | Försäljning | Grundare | −25 339 | 0,0133% | ||
| 26-08-26 | Försäljning | Grundare | −42 686 | 0,0225% | ||
| 26-08-21 | Försäljning | Grundare | −25 807 | 0,0136% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,72 % | −1,57 % | +16,46 % | +13,36 % | 19,78 md | ||
| −0,41 % | −0,98 % | −48,27 % | −37,80 % | 94,35 md | ||
| +1,98 % | −2,68 % | +4,75 % | +876,25 % | 93,06 md | ||
| +3,16 % | −3,06 % | −24,53 % | +31,40 % | 36,84 md | ||
| −4,35 % | +0,78 % | −23,50 % | +82,76 % | 25,42 md | ||
| +5,45 % | −3,21 % | −9,99 % | +237,46 % | 23,6 md | ||
| −1,84 % | −2,26 % | −26,85 % | - | 22,72 md | ||
| +2,77 % | +3,40 % | −38,49 % | −24,48 % | 21,06 md | ||
| −1,30 % | −7,01 % | −36,67 % | +88,79 % | 16,72 md | ||
| +0,25 % | −6,47 % | - | - | 12,52 md | ||
| Genomsnitt | +0,73 % | −5,29 % | −20,79 % | +158,47 % | 36,61 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,84 % | −5,48 % | −21,37 % | +266,23 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 4 781 md 10,5 md 9,06 md 8,53 md 7,78 md 14,54 md 992 md 14,64 md 101 md 39,21 md 507 md 39,44 md 38,57 md 1 666 md | 5 604 md 12,31 md 10,62 md 10 md 9,11 md 17,04 md 1 163 md 17,17 md 118 md 45,97 md 595 md 46,23 md 45,21 md 1 953 md |
| Nettoinkomst | 1 120 md 2,46 md 2,12 md 2 md 1,82 md 3,4 md 232 md 3,43 md 23,67 md 9,19 md 119 md 9,24 md 9,04 md 390 md | 1 289 md 2,83 md 2,44 md 2,3 md 2,1 md 3,92 md 268 md 3,95 md 27,25 md 10,57 md 137 md 10,63 md 10,4 md 449 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 105,99 US$ | +1,84 % | 191 286 |
| 2026-09-01 | 104,08 US$ | −1,01 % | 555 384 |
| 2026-08-31 | 105,14 US$ | −1,08 % | 566 308 |
| 2026-08-28 | 106,29 US$ | +1,22 % | 759 112 |
| 2026-08-27 | 105,01 US$ | −2,48 % | 597 426 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















