|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-11-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 117,09 USD | −2,31 % |
|
+1,65 % | +38,03 % |
| 10-21 | Interparfums växer igen under tredje kvartalet | |
| 10-20 | Inter Parfums omsatte 430 miljoner dollar i tredje kvartalet " oförändrat mot fjolåret | MT |
| Börsvärde | 3,75 md 3,35 md 3,08 md 2,79 md 5,25 md 355 md 5,38 md 36,73 md 14,78 md 187 md 14,08 md 13,77 md 594 md | P/E-tal 2026 * |
24x | P/E-tal 2027 * | 23,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 3,61 md 3,23 md 2,96 md 2,69 md 5,06 md 342 md 5,18 md 35,38 md 14,23 md 181 md 13,56 md 13,27 md 572 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,43x | EV / Försäljning 2027 * | 2,24x |
| Fri-Float |
43,93 % | Avkastning 2026 * |
2,73 % | Avkastning 2027 * | 2,96 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| IPAR | Fördröjd | |
CBOE
| IPAR | Realtid | |
Tradegate
| JF1 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| JF1 | Fördröjd |
Senaste Transkript: Interparfums, Inc.
| 1 dag | −2,31 % | ||
| 1 vecka | +1,65 % | ||
| Pågående månad | +0,62 % | ||
| 1 månad | +2,76 % | ||
| 3 månader | −6,27 % | ||
| 6 månader | +27,65 % | ||
| Pågående år | +38,03 % |
| 1 vecka | 114,05 | 121,56 | |
| 1 månad | 109,84 | 121,56 | |
| Pågående år | 84,1 | 129,29 | |
| 1 år | 77,21 | 129,29 | |
| 3 år | 77,21 | 156,75 | |
| 5 år | 64,52 | 161,17 | |
| 10 år | 29,4 | 161,17 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Philippe Bénacin
PSD | President | 67 | 1994-01-01 |
Jean Madar
CEO | Verkställande Direktör | 65 | 1997-01-01 |
Michel Atwood
DFI | Finansdirektör/CFO | 57 | 2022-09-06 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jean Madar
CHM | Ordförande | 65 | 1982-01-01 |
| Direktör/Styrelseledamot | 68 | 1997-03-01 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 65 | 1988-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-27 | Annan | Styrelseledamot | 2 700 | 0,0084% | ||
| 26-04-02 | Annan | Verkställande direktör | 20 000 | 0,0624% | ||
| 26-01-23 | Annan | Styrelseledamot | 3 000 | 0,0094% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −2,31 % | +1,65 % | +29,27 % | −9,86 % | 3,75 md | ||
| −0,92 % | +1,78 % | +9,49 % | +7,99 % | 376 md | ||
| +0,82 % | +2,95 % | +19,80 % | +8,19 % | 258 md | ||
| −0,61 % | +0,78 % | −7,32 % | +11,37 % | 140 md | ||
| −1,86 % | +3,74 % | +27,53 % | +27,80 % | 76,01 md | ||
| +1,72 % | +3,73 % | +25,31 % | - | 53,71 md | ||
| +0,73 % | +8,88 % | −19,16 % | −20,83 % | 48,68 md | ||
| +0,59 % | −2,73 % | +13,02 % | −5,02 % | 38,13 md | ||
| −3,50 % | −4,25 % | +2,14 % | −12,51 % | 34,74 md | ||
| −0,98 % | +1,94 % | +14,19 % | +36,52 % | 21,5 md | ||
| Genomsnitt | −0,28 % | +1,35 % | +11,43 % | +4,85 % | 105,03 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,24 % | +1,31 % | +10,61 % | +7,96 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,49 md 1,33 md 1,22 md 1,11 md 2,08 md 141 md 2,14 md 14,59 md 5,87 md 74,46 md 5,59 md 5,47 md 236 md | 1,6 md 1,43 md 1,31 md 1,19 md 2,23 md 151 md 2,29 md 15,64 md 6,29 md 79,82 md 5,99 md 5,86 md 253 md |
| Nettoinkomst | 156 mn 140 mn 128 mn 117 mn 219 mn 14,82 md 224 mn 1,53 md 616 mn 7,82 md 587 mn 575 mn 24,79 md | 162 mn 145 mn 133 mn 121 mn 227 mn 15,38 md 233 mn 1,59 md 640 mn 8,12 md 609 mn 596 mn 25,73 md |
| Netto Skuld | −138 mn −123 mn −113 mn −103 mn −193 mn −13,09 md −198 mn −1,35 md −545 mn −6,91 md −519 mn −508 mn −21,9 md | −173 mn −155 mn −142 mn −129 mn −242 mn −16,39 md −248 mn −1,7 md −682 mn −8,65 md −650 mn −636 mn −27,42 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-03 | 117,09 US$ | −2,31 % | 275 617 |
| 2026-11-02 | 119,86 US$ | +3,00 % | 203 456 |
| 2026-10-30 | 116,37 US$ | +0,75 % | 271 913 |
| 2026-10-29 | 115,50 US$ | +1,10 % | 211 674 |
| 2026-10-28 | 114,24 US$ | −0,82 % | 189 980 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















