|
Marknaden stängd -
Xetra
17.35.36 2026-11-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 0,9160 EUR | −1,51 % |
|
+10,36 % | −21,03 % |
| 09-16 | H2apex utökar samarbetet med Lhyfe kring förnybar vätgas | MT |
| 09-16 | H2apex Group och Lhyfe fördjupar samarbete för att möta Tysklands växande vätemarknad | CI |
| Börsvärde | 45,94 mn 51,42 mn 42,2 mn 38,32 mn 71,97 mn 4,87 md 73,78 mn 504 mn 203 mn 2,57 md 193 mn 189 mn 8,15 md | P/E-tal 2026 * |
−1,68x | P/E-tal 2027 * | −3,42x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 85,54 mn 95,74 mn 78,57 mn 71,36 mn 134 mn 9,07 md 137 mn 938 mn 377 mn 4,79 md 359 mn 352 mn 15,17 md | EV / Försäljning 2026 * |
5,96x | EV / Försäljning 2027 * | 3,89x |
| Fri-Float |
49,77 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Xetra
| H2A | Fördröjd | |
Tradegate
| H2A | Realtid | |
Boerse Muenchen
| H2A | Realtid | |
London S.E.
| 0MAU | Slutkurs | |
Deutsche Boerse AG
| H2A | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| H2A | Fördröjd | |
CBOE
| 0MAU | Realtid | |
CBOE
| EXCd | Realtid | |
Wiener Boerse
| H2A | Slutkurs |
| 1 dag | −1,51 % | ||
| 1 vecka | +10,36 % | ||
| Pågående månad | +5,77 % | ||
| 1 månad | −8,40 % | ||
| 3 månader | +18,65 % | ||
| 6 månader | −18,21 % | ||
| Pågående år | −21,03 % |
| 1 vecka | 0,83 | 0,95 | |
| 1 månad | 0,82 | 1,04 | |
| Pågående år | 0,73 | 2,72 | |
| 1 år | 0,73 | 2,72 | |
| 3 år | 0,73 | 6,6 | |
| 5 år | 0,73 | 7,2 | |
| 10 år | 0,73 | 7,2 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 41 | 2022-01-01 | |
Bert Althaus
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2023-10-01 |
Axel Funke
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Roland Lienau
CHM | Ordförande | 63 | - |
| Direktör/Styrelseledamot | 51 | 2017-12-05 | |
Georges Bock
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 58 | - |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-04-01 | Active Ownership Corp SARL
| Köp | Företag | 909 556 | 1,8136% | |
| 26-03-30 | Active Ownership Corp SARL
| Köp | Företag | 909 556 | 1,8136% | |
| 26-02-27 | Endurance Fund Ltd.
| Köp | Företag | 512 523 | 1,0219% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,51 % | +10,36 % | −42,03 % | −83,64 % | 52,24 mn | ||
| +6,49 % | +2,58 % | +57,97 % | - | 227 md | ||
| −0,82 % | +2,32 % | +3,12 % | +42,02 % | 178 md | ||
| −0,76 % | +0,50 % | +25,92 % | +106,74 % | 166 md | ||
| −0,91 % | +1,19 % | +0,64 % | +33,19 % | 109 md | ||
| +1,22 % | +0,10 % | +5,48 % | +31,48 % | 109 md | ||
| −0,13 % | +0,18 % | +5,77 % | +51,35 % | 104 md | ||
| −1,46 % | +1,37 % | +2,30 % | +40,13 % | 100 md | ||
| +2,39 % | +1,71 % | −30,26 % | +124,99 % | 91,15 md | ||
| −0,36 % | −0,34 % | +8,29 % | +62,90 % | 70,97 md | ||
| Genomsnitt | +0,41 % | +2,32 % | +3,72 % | +45,46 % | 115,5 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,10 % | +1,42 % | +15,02 % | +61,92 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 14,36 mn 16,07 mn 13,19 mn 11,98 mn 22,49 mn 1,52 md 23,05 mn 157 mn 63,32 mn 803 mn 60,31 mn 59,02 mn 2,55 md | 26,89 mn 30,1 mn 24,7 mn 22,44 mn 42,13 mn 2,85 md 43,19 mn 295 mn 119 mn 1,51 md 113 mn 111 mn 4,77 md |
| Nettoinkomst | −25,86 mn −28,95 mn −23,75 mn −21,57 mn −40,51 mn −2,74 md −41,53 mn −284 mn −114 mn −1,45 md −109 mn −106 mn −4,59 md | −14,45 mn −16,17 mn −13,27 mn −12,05 mn −22,63 mn −1,53 md −23,2 mn −158 mn −63,73 mn −809 mn −60,7 mn −59,4 mn −2,56 md |
| Netto Skuld | 39,6 mn 44,32 mn 36,37 mn 33,03 mn 62,03 mn 4,2 md 63,59 mn 434 mn 175 mn 2,22 md 166 mn 163 mn 7,02 md | 58,66 mn 65,65 mn 53,88 mn 48,93 mn 91,89 mn 6,22 md 94,2 mn 643 mn 259 mn 3,28 md 246 mn 241 mn 10,4 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-03 | 0,9160 € | −1,51 % | 1 002 |
| 2026-11-02 | 0,9300 € | +7,39 % | 1 487 |
| 2026-10-30 | 0,8660 € | 0,00 % | 17 |
| 2026-10-29 | 0,8660 € | −3,78 % | 401 |
| 2026-10-28 | 0,9000 € | +8,43 % | 3 243 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















