|
Slutkurs
Taiwan S.E.
2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1 060,00 TWD | +3,92 % |
|
−4,93 % | +54,29 % |
| Börsvärde | 543 md 16,66 md 14,87 md 13,65 md 12,41 md 23,27 md 1 577 md 23,74 md 163 md 65,7 md 832 md 62,51 md 61,18 md 2 629 md | P/E-tal 2026 * |
25,7x | P/E-tal 2027 * | 16,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 552 md 16,94 md 15,13 md 13,88 md 12,63 md 23,67 md 1 604 md 24,14 md 166 md 66,83 md 847 md 63,58 md 62,23 md 2 674 md | EV / Försäljning 2026 * |
5,19x | EV / Försäljning 2027 * | 3,5x |
| Fri-Float |
68,93 % | Avkastning 2026 * |
1,25 % | Avkastning 2027 * | 1,86 % |
| 1 dag | +3,92 % | ||
| 1 vecka | −4,93 % | ||
| Pågående månad | +3,92 % | ||
| 1 månad | −3,20 % | ||
| 3 månader | +33,67 % | ||
| 6 månader | −23,74 % | ||
| Pågående år | +54,29 % |
| 1 vecka | 984 | 1 190 | |
| 1 månad | 984 | 1 310 | |
| Pågående år | 593 | 1 580 | |
| 1 år | 446 | 1 580 | |
| 3 år | 142,5 | 1 580 | |
| 5 år | 70,22 | 1 580 | |
| 10 år | 9,06 | 1 580 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Cheng Tse Yang
CEO | Verkställande Direktör | 55 | 2018-05-31 |
Chang-Chin Yang
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 1991-07-01 |
Cheng Jung Yang
IRC | Investor Relations Kontakt | 53 | 1997-12-16 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Chang Chi Yang
CHM | Ordförande | 78 | 1981-09-05 |
Cheng Tse Yang
CHM | Ordförande | 55 | 2017-11-10 |
Chang Ching Yang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 64 | 1987-01-06 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,92 % | −4,93 % | +127,71 % | +498,87 % | 16 md | ||
| +0,65 % | −4,44 % | −0,22 % | +374,45 % | 4 941 md | ||
| −1,69 % | −2,31 % | +55,33 % | +341,29 % | 1 884 md | ||
| +0,73 % | +0,11 % | −9,10 % | +278,22 % | 1 557 md | ||
| −4,16 % | −5,55 % | +263,68 % | +1 111,75 % | 1 001 md | ||
| −4,88 % | −8,39 % | +87,45 % | +351,38 % | 824 md | ||
| +3,81 % | +15,27 % | +163,33 % | +1 123,61 % | 775 md | ||
| −0,19 % | −2,64 % | - | - | 426 md | ||
| −6,00 % | −31,33 % | +57,29 % | +64,80 % | 350 md | ||
| +2,17 % | +3,44 % | +90,99 % | +109,34 % | 275 md | ||
| Genomsnitt | −0,55 % | −1,98 % | +92,94 % | +472,63 % | 1 205 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,44 % | −1,66 % | +51,51 % | +452,59 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 106 md 3,27 md 2,92 md 2,68 md 2,43 md 4,56 md 309 md 4,65 md 31,95 md 12,88 md 163 md 12,25 md 11,99 md 515 md | 160 md 4,91 md 4,38 md 4,02 md 3,66 md 6,86 md 465 md 7 md 48,05 md 19,37 md 245 md 18,43 md 18,04 md 775 md |
| Nettoinkomst | 21,12 md 648 mn 579 mn 531 mn 483 mn 906 mn 61,36 md 924 mn 6,34 md 2,56 md 32,39 md 2,43 md 2,38 md 102 md | 34,74 md 1,07 md 952 mn 874 mn 795 mn 1,49 md 101 md 1,52 md 10,44 md 4,21 md 53,29 md 4 md 3,92 md 168 md |
| Netto Skuld | 9,31 md 286 mn 255 mn 234 mn 213 mn 399 mn 27,05 md 407 mn 2,8 md 1,13 md 14,28 md 1,07 md 1,05 md 45,09 md | 17,91 md 550 mn 491 mn 450 mn 410 mn 768 mn 52,04 md 783 mn 5,38 md 2,17 md 27,47 md 2,06 md 2,02 md 86,75 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 1 060,00 TWD | +3,92 % | 7 427 733 |
| 2026-10-30 | 1 020,00 TWD | −8,52 % | 9 016 921 |
| 2026-10-29 | 1 115,00 TWD | −5,91 % | 7 863 941 |
| 2026-10-28 | 1 185,00 TWD | +9,72 % | 7 540 842 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















