|
Slutkurs
Taiwan S.E.
2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 62,70 TWD | −3,69 % |
|
−13,52 % | +60,77 % |
| 11-06 | Formosa Plastics försäljning ökade med 16 procent i oktober | MT |
| 10-12 | Formosa Plastics konsoliderade försäljning steg med 7 procent i september | MT |
| Börsvärde | 399 md 12,17 md 10,92 md 9,98 md 9,11 md 17,16 md 1 144 md 17,7 md 120 md 47,96 md 611 md 45,69 md 44,71 md 1 928 md | P/E-tal 2026 * |
15,5x | P/E-tal 2027 * | 18,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 341 md 10,39 md 9,32 md 8,52 md 7,78 md 14,65 md 977 md 15,11 md 103 md 40,94 md 521 md 39 md 38,17 md 1 645 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,9x | EV / Försäljning 2027 * | 1,92x |
| Fri-Float |
65,54 % | Avkastning 2026 * |
4,68 % | Avkastning 2027 * | 3,48 % |
| 1 dag | −3,69 % | ||
| 1 vecka | −13,52 % | ||
| Pågående månad | −13,52 % | ||
| 1 månad | −8,60 % | ||
| 3 månader | +13,79 % | ||
| 6 månader | +23,67 % | ||
| Pågående år | +60,77 % |
| 1 vecka | 58,9 | 73,9 | |
| 1 månad | 58,9 | 89,4 | |
| Pågående år | 37,9 | 89,4 | |
| 1 år | 37,9 | 89,4 | |
| 3 år | 31,25 | 89,4 | |
| 5 år | 31,25 | 110,5 | |
| 10 år | 31,25 | 121 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Sheng Guan Lin
PSD | President | - | 2025-12-19 |
Chen Hsiao Lei
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2008-03-28 |
I Yu Chiu
AUD | Comptroller/Controller/Revisor | - | 2023-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Wen-Chiao Wang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2006-06-05 |
Hsiueh-Hong Wang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 68 | 2011-07-04 |
Kuo Hsiung Wu
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2011-07-04 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −3,69 % | −13,52 % | +67,87 % | −20,23 % | 12,17 md | ||
| −1,15 % | +0,20 % | +24,06 % | +31,11 % | 237 md | ||
| −1,02 % | +3,80 % | +22,80 % | +39,02 % | 133 md | ||
| −1,41 % | +3,45 % | +3,13 % | +37,37 % | 82,64 md | ||
| −1,50 % | −3,66 % | +17,79 % | +4,65 % | 67,88 md | ||
| −3,82 % | −19,09 % | +475,03 % | +269,60 % | 57,93 md | ||
| +0,92 % | +2,08 % | −17,14 % | −39,47 % | 38,41 md | ||
| −1,26 % | +3,49 % | +17,75 % | −17,59 % | 34,05 md | ||
| −0,72 % | +2,39 % | +28,59 % | −4,20 % | 27,03 md | ||
| +0,88 % | +9,74 % | −2,19 % | −15,95 % | 25,98 md | ||
| Genomsnitt | −1,28 % | −1,33 % | +63,77 % | +28,43 % | 71,6 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,25 % | −0,36 % | +54,76 % | +40,08 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 180 md 5,48 md 4,92 md 4,49 md 4,1 md 7,73 md 515 md 7,97 md 54,15 md 21,59 md 275 md 20,57 md 20,13 md 868 md | 179 md 5,47 md 4,9 md 4,48 md 4,09 md 7,71 md 514 md 7,95 md 54,03 md 21,54 md 274 md 20,53 md 20,09 md 866 md |
| Nettoinkomst | 25,83 md 788 mn 707 mn 646 mn 589 mn 1,11 md 74,05 md 1,15 md 7,78 md 3,1 md 39,51 md 2,96 md 2,89 md 125 md | 21,71 md 662 mn 594 mn 543 mn 496 mn 934 mn 62,25 md 963 mn 6,54 md 2,61 md 33,22 md 2,49 md 2,43 md 105 md |
| Netto Skuld | −58,45 md −1,78 md −1,6 md −1,46 md −1,33 md −2,51 md −168 md −2,59 md −17,61 md −7,02 md −89,42 md −6,69 md −6,55 md −282 md | −54,09 md −1,65 md −1,48 md −1,35 md −1,23 md −2,33 md −155 md −2,4 md −16,3 md −6,5 md −82,75 md −6,19 md −6,06 md −261 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 62,70 TWD | −3,69 % | 41 415 545 |
| 2026-11-05 | 65,10 TWD | −5,79 % | 26 051 994 |
| 2026-11-04 | 69,10 TWD | +0,58 % | 24 387 428 |
| 2026-11-03 | 68,70 TWD | −6,02 % | 34 191 547 |
| 2026-11-02 | 73,10 TWD | +0,83 % | 20 147 010 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















