|
Slutkurs
Taiwan S.E.
2026-10-30
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 69,00 TWD | −8,97 % |
|
−12,33 % | +16,95 % |
| Börsvärde | 22,12 md 678 mn 607 mn 558 mn 506 mn 946 mn 64,36 md 963 mn 6,66 md 2,67 md 33,85 md 2,54 md 2,49 md 107 md | P/E-tal 2026 * |
−34,8x | P/E-tal 2027 * | −84,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 22,12 md 678 mn 607 mn 558 mn 506 mn 946 mn 64,36 md 963 mn 6,66 md 2,67 md 33,85 md 2,54 md 2,49 md 107 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,86x | EV / Försäljning 2027 * | 0,78x |
| Fri-Float |
87,97 % | Avkastning 2026 * |
6,44 % | Avkastning 2027 * | 3,52 % |
| 1 dag | −8,97 % | ||
| 1 vecka | −12,33 % | ||
| 1 månad | +6,15 % | ||
| 3 månader | +40,24 % | ||
| 6 månader | +4,86 % | ||
| Pågående år | +16,95 % |
| 1 vecka | 69 | 85,8 | |
| 1 månad | 60,3 | 93 | |
| Pågående år | 46 | 93 | |
| 1 år | 46 | 93 | |
| 3 år | 44,05 | 101,5 | |
| 5 år | 44,05 | 114 | |
| 10 år | 44,05 | 153 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ming Zhi Zheng
CEO | Verkställande Direktör | - | 1997-12-09 |
David Cheng
PSD | President | - | 2025-06-01 |
Ya Shih Hsiung
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2012-08-09 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ming Zhi Zheng
CHM | Ordförande | - | 1997-12-09 |
Hsin Pin Fu
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2001-05-18 |
Chen Ssu Shih
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2007-05-30 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −8,97 % | −12,33 % | +9,18 % | −16,87 % | 678 mn | ||
| −4,22 % | −3,00 % | +1,06 % | +383,50 % | 4 941 md | ||
| −1,86 % | −0,63 % | +58,00 % | +348,86 % | 1 884 md | ||
| −5,48 % | +1,37 % | −11,78 % | +282,30 % | 1 557 md | ||
| −5,30 % | +0,82 % | +295,38 % | +1 174,84 % | 1 001 md | ||
| −10,88 % | −2,32 % | +97,10 % | +367,23 % | 824 md | ||
| −7,08 % | +11,04 % | +153,67 % | +1 078,72 % | 775 md | ||
| −2,50 % | −2,45 % | - | - | 426 md | ||
| −28,58 % | −24,38 % | +64,44 % | +76,35 % | 350 md | ||
| −3,40 % | +5,67 % | +86,32 % | +110,13 % | 275 md | ||
| Genomsnitt | −7,83 % | −2,56 % | +83,71 % | +422,79 % | 1 203 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −5,37 % | −1,17 % | +54,90 % | +462,07 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 25,71 md 788 mn 706 mn 649 mn 588 mn 1,1 md 74,8 md 1,12 md 7,74 md 3,11 md 39,35 md 2,96 md 2,89 md 124 md | 28,45 md 872 mn 781 mn 718 mn 651 mn 1,22 md 82,77 md 1,24 md 8,56 md 3,44 md 43,54 md 3,27 md 3,2 md 137 md |
| Nettoinkomst | −642 mn −19,68 mn −17,62 mn −16,21 mn −14,69 mn −27,45 mn −1,87 md −27,97 mn −193 mn −77,59 mn −983 mn −73,84 mn −72,27 mn −3,1 md | 71,47 mn 2,19 mn 1,96 mn 1,8 mn 1,64 mn 3,06 mn 208 mn 3,11 mn 21,52 mn 8,64 mn 109 mn 8,22 mn 8,05 mn 345 mn |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-30 | 69,00 TWD | −8,97 % | 21 307 255 |
| 2026-10-29 | 75,80 TWD | −7,79 % | 36 134 779 |
| 2026-10-28 | 82,20 TWD | +4,85 % | 65 748 718 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















