First Capital Real Estate Investment Trust Aktie
Aktier
FCR.UN
CA31890B1031
Kommersiella REITs
OTC Markets Traded|
Fördröjd
Toronto S.E.
20.36.47 2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 23,03 CAD | +0,30 % |
|
+0,15 % | +21,88 % |
| 10-15 | First Capital REIT aviserar kontantutdelning för oktober med utbetalning den 16 november 2026 | CI |
| 09-15 | First Capital REIT fastställer utdelning för september 2026 | CI |
| Börsvärde | 4,88 md 3,49 md 3,12 md 2,86 md 2,6 md 331 md 4,98 md 34,19 md 13,78 md 175 md 13,11 md 12,83 md 551 md | P/E-tal 2026 * |
-
| P/E-tal 2027 * | - |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 8,96 md 6,41 md 5,72 md 5,25 md 4,78 md 607 md 9,14 md 62,74 md 25,29 md 320 md 24,06 md 23,55 md 1 012 md | EV / Försäljning 2026 * |
11,7x | EV / Försäljning 2027 * | 11,2x |
| Fri-Float |
99,42 % | Avkastning 2026 * |
3,96 % | Avkastning 2027 * | 4,05 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Toronto S.E.
| FCR.UN | Fördröjd | |
OTC Markets
| FCXXF | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| Z0H | Slutkurs | |
Deutsche Boerse AG
| FRQ | Fördröjd |
Senaste Transkript: First Capital Real Estate Investment Trust
| 1 dag | +0,33 % | ||
| 1 vecka | +0,15 % | ||
| Pågående månad | +0,33 % | ||
| 1 månad | +0,94 % | ||
| 3 månader | +0,55 % | ||
| 6 månader | −1,39 % | ||
| Pågående år | +21,88 % |
| 1 vecka | 22,84 | 23,14 | |
| 1 månad | 22,72 | 23,26 | |
| Pågående år | 18,75 | 23,84 | |
| 1 år | 18,26 | 23,84 | |
| 3 år | 13,3 | 23,84 | |
| 5 år | 12,37 | 23,84 | |
| 10 år | 11,09 | 23,84 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Adam Paul
CEO | Verkställande Direktör | 51 | 2015-02-16 |
Neil Downey
DFI | Finansdirektör/CFO | 56 | 2021-01-31 |
Matt Silcoff
CIO | Chef för investeringar | - | 2023-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Leonard Abramsky
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 64 | 2019-06-04 |
Paul Douglas
CHM | Ordförande | 74 | 2023-02-07 |
Annalisa King
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2016-11-09 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-09-30 | Option | Styrelseledamot | 2 267 | 0,0011% | ||
| 26-09-30 | Option | Styrelseledamot | 2 377 | 0,0011% | ||
| 26-09-30 | Option | Ordförande | 3 262 | 0,0015% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,30 % | +0,15 % | +23,78 % | +64,07 % | 3,5 md | ||
| +1,31 % | +2,84 % | +4,57 % | +24,05 % | 122 md | ||
| +2,41 % | +4,98 % | +26,39 % | +92,75 % | 70,46 md | ||
| +1,22 % | +0,73 % | −1,07 % | +15,09 % | 53,7 md | ||
| −1,26 % | +5,50 % | −19,29 % | +25,75 % | 38,84 md | ||
| +0,29 % | +1,28 % | +31,25 % | +22,20 % | 16,54 md | ||
| +2,18 % | +5,98 % | +23,05 % | +35,27 % | 16,29 md | ||
| +2,02 % | +2,00 % | +4,95 % | +82,12 % | 14,69 md | ||
| +0,44 % | −0,43 % | −3,38 % | +30,11 % | 14,23 md | ||
| +1,35 % | +2,62 % | +9,71 % | +21,64 % | 13,63 md | ||
| Genomsnitt | +1,08 % | +1,54 % | +10,00 % | +41,31 % | 36,35 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,28 % | +1,93 % | +7,54 % | +39,52 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 766 mn 548 mn 490 mn 449 mn 409 mn 51,92 md 782 mn 5,37 md 2,16 md 27,4 md 2,06 md 2,01 md 86,56 md | 778 mn 557 mn 497 mn 456 mn 415 mn 52,7 md 793 mn 5,45 md 2,2 md 27,82 md 2,09 md 2,04 md 87,86 md |
| Nettoinkomst | - | - |
| Netto Skuld | 4,08 md 2,92 md 2,61 md 2,39 md 2,17 md 276 md 4,16 md 28,56 md 11,51 md 146 md 10,95 md 10,72 md 461 md | 3,87 md 2,77 md 2,47 md 2,27 md 2,06 md 262 md 3,95 md 27,09 md 10,92 md 138 md 10,39 md 10,17 md 437 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 23,03 CA$ | +0,30 % | 177 578 |
| 2026-10-30 | 22,96 CA$ | −0,26 % | 330 613 |
| 2026-10-29 | 23,02 CA$ | +0,70 % | 329 124 |
| 2026-10-28 | 22,86 CA$ | −0,57 % | 460 753 |
| 2026-10-27 | 22,99 CA$ | −0,04 % | 960 527 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















