|
Realtid
Euronext Paris
10.54.55 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 124,20 EUR | 0,00 % |
|
−0,24 % | +52,39 % |
| 08-21 | Thales emitterar obligationer för 1 miljard euro i två trancher | MT |
| 08-20 | Thales uppges emittera obligationer för 1 miljard euro inför Exail-affär | MT |
| Börsvärde | 2,11 md 2,44 md 1,98 md 1,81 md 3,4 md 232 md 3,42 md 23,44 md 9,13 md 118 md 9,18 md 8,98 md 391 md | P/E-tal 2026 * |
82,4x | P/E-tal 2027 * | 32x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 2,65 md 3,08 md 2,5 md 2,27 md 4,28 md 292 md 4,3 md 29,51 md 11,49 md 149 md 11,55 md 11,3 md 493 md | EV / Försäljning 2026 * |
4,65x | EV / Försäljning 2027 * | 3,57x |
| Fri-Float |
54,74 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript : Exail Technologies
| 1 vecka | −0,24 % | ||
| Pågående månad | −0,16 % | ||
| 1 månad | −0,56 % | ||
| 3 månader | −6,12 % | ||
| 6 månader | −6,05 % | ||
| Pågående år | +52,39 % |
| 1 vecka | 123,7 | 124,6 | |
| 1 månad | 123,7 | 125,9 | |
| Pågående år | 81,4 | 159,2 | |
| 1 år | 70,7 | 159,2 | |
| 3 år | 15,62 | 159,2 | |
| 5 år | 13,2 | 159,2 | |
| 10 år | 7,3 | 159,2 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Raphaël Gorgé
CEO | Verkställande Direktör | 54 | 2008-01-01 |
Loïc le Berre
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2010-07-16 |
Céline Leroy
LAW | Generell Rådgivare | 53 | 2023-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 83 | 1990-01-01 | |
Raphaël Gorgé
CHM | Ordförande | 54 | 2004-06-17 |
Céline Leroy
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 53 | - |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-04-02 | Övrigt | Styrelseledamot | 4 221 | 0,0248% | ||
| 26-03-27 | Försäljning | Verkställande direktör | 600 000 | 3,4434% | ||
| 25-12-03 | Försäljning | Verkställande direktör | 6 000 | 0,0344% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,00 % | −0,24 % | +18,29 % | +538,89 % | 2,44 md | ||
| +1,43 % | −2,13 % | +123,74 % | +910,76 % | 36,32 md | ||
| −4,67 % | −3,48 % | −42,11 % | −18,92 % | 4,95 md | ||
| −0,17 % | −0,34 % | −33,72 % | −20,39 % | 2,94 md | ||
| −0,64 % | +4,26 % | +30,00 % | - | 1,79 md | ||
| +2,05 % | −5,73 % | +110,09 % | +260,08 % | 1,17 md | ||
| −2,83 % | −1,15 % | −44,50 % | +512,50 % | 1,17 md | ||
| −2,12 % | −13,18 % | +49,12 % | +1 014,29 % | 1,12 md | ||
| +1,79 % | +10,66 % | +48,15 % | +185,38 % | 1,1 md | ||
| +0,09 % | −2,16 % | −26,61 % | +4,57 % | 1,09 md | ||
| Genomsnitt | −0,52 % | −2,72 % | +23,24 % | +376,35 % | 5,41 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,44 % | −3,89 % | +82,09 % | +697,63 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 571 mn 662 mn 537 mn 489 mn 920 mn 62,81 md 925 mn 6,35 md 2,47 md 31,95 md 2,48 md 2,43 md 106 md | 731 mn 848 mn 688 mn 627 mn 1,18 md 80,48 md 1,19 md 8,13 md 3,17 md 40,94 md 3,18 md 3,11 md 136 md |
| Nettoinkomst | 26,48 mn 30,7 mn 24,91 mn 22,69 mn 42,68 mn 2,91 md 42,91 mn 295 mn 115 mn 1,48 md 115 mn 113 mn 4,91 md | 72,67 mn 84,24 mn 68,36 mn 62,27 mn 117 mn 8 md 118 mn 808 mn 315 mn 4,07 md 316 mn 309 mn 13,49 md |
| Netto Skuld | 546 mn 633 mn 513 mn 468 mn 880 mn 60,05 md 884 mn 6,07 md 2,36 md 30,55 md 2,38 md 2,32 md 101 md | 504 mn 584 mn 474 mn 432 mn 812 mn 55,43 md 816 mn 5,6 md 2,18 md 28,19 md 2,19 md 2,15 md 93,49 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 124,20 € | 0,00 % | 3 855 |
| 2026-09-01 | 124,20 € | −0,16 % | 18 911 |
| 2026-08-31 | 124,40 € | 0,00 % | 73 034 |
| 2026-08-28 | 124,40 € | 0,00 % | 39 394 |
| 2026-08-27 | 124,40 € | −0,08 % | 17 071 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















