|
Realtid
Euronext Paris
12.59.45 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 13,05 EUR | +1,56 % |
|
+0,38 % | +16,52 % |
| 07-27 | Cafoms omsättning steg med 10 procent under årets första nio månader | |
| 07-01 | Centrale d'Achat Française pour l'Outre-Mer rapporterar resultat för första halvåret 2025/2026 | CI |
| Börsvärde | 118 mn 137 mn 111 mn 102 mn 189 mn 12,99 md 191 mn 1,31 md 511 mn 6,64 md 516 mn 505 mn 21,38 md | P/E-tal 2024 |
5,32x | P/E-tal 2025 | 8,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 185 mn 215 mn 173 mn 159 mn 296 mn 20,3 md 298 mn 2,05 md 799 mn 10,37 md 806 mn 789 mn 33,41 md | EV / Försäljning 2024 |
0,42x | EV / Försäljning 2025 | 0,39x |
| Fri-Float |
14,29 % | Avkastning 2024 * |
-
| Avkastning 2025 | - |
Euronext ParisEUR
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Euronext Paris
| ALCAF | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| CAA | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| CAA | Fördröjd |
| 1 dag | +1,56 % | ||
| 1 vecka | +0,38 % | ||
| Pågående månad | +1,16 % | ||
| 1 månad | −1,14 % | ||
| 3 månader | +16,52 % | ||
| 6 månader | +23,70 % | ||
| Pågående år | +16,52 % |
| 1 vecka | 12,8 | 13,2 | |
| 1 månad | 12,65 | 13,5 | |
| Pågående år | 10,4 | 14,7 | |
| 1 år | 8,8 | 14,7 | |
| 3 år | 7,42 | 14,7 | |
| 5 år | 7,42 | 16,1 | |
| 10 år | 2,34 | 16,1 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Herve Giaoui
CEO | Verkställande Direktör | 73 | 2004-01-01 |
Guy-Alain Germon
PRN | Företagsledare/Principal | 65 | 2007-12-03 |
Manuel Baudoin
PRN | Företagsledare/Principal | 68 | 2014-03-04 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Herve Giaoui
CHM | Ordförande | 73 | 2004-01-01 |
Guy-Alain Germon
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2007-12-03 |
Boris Tronc
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 48 | 2012-07-17 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-04 | Pléiade Investissement SAS
| Köp | Företag | 6 000 | 0,0639% | |
| 26-07-08 | Gavalak Société Civile
| Köp | Företag | 678 163 | 7,2186% | |
| 26-07-08 | SPB Société Patrimoniale Baudouin SC
| Försäljning | Företag | −678 163 | 7,2186% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,56 % | +0,38 % | +34,26 % | +33,16 % | 137 mn | ||
| −0,14 % | −3,21 % | −21,99 % | −4,51 % | 317 md | ||
| +1,03 % | −2,34 % | −22,55 % | −13,17 % | 113 md | ||
| +2,18 % | −3,77 % | +20,48 % | +31,03 % | 6,63 md | ||
| −4,30 % | −3,09 % | +37,78 % | +352,20 % | 3,16 md | ||
| +1,50 % | −2,17 % | −14,56 % | −8,16 % | 3,12 md | ||
| −0,78 % | −2,31 % | −16,99 % | −53,31 % | 2,49 md | ||
| +0,81 % | 0,00 % | −4,62 % | +32,20 % | 2,29 md | ||
| −1,30 % | +1,33 % | −25,25 % | −40,93 % | 2,11 md | ||
| +0,80 % | −0,97 % | −20,61 % | +14,51 % | 1,5 md | ||
| Genomsnitt | +0,07 % | −2,39 % | −3,40 % | +34,30 % | 45,2 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,04 % | −3,63 % | −20,91 % | −3,87 % |
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 418 mn 486 mn 392 mn 359 mn 669 mn 45,9 md 675 mn 4,64 md 1,81 md 23,46 md 1,82 md 1,78 md 75,55 md | 437 mn 508 mn 410 mn 375 mn 700 mn 47,99 md 705 mn 4,85 md 1,89 md 24,52 md 1,91 md 1,86 md 78,98 md |
| Nettoinkomst | 14,96 mn 17,38 mn 14,04 mn 12,84 mn 23,97 mn 1,64 md 24,16 mn 166 mn 64,66 mn 840 mn 65,28 mn 63,86 mn 2,7 md | 12,88 mn 14,97 mn 12,09 mn 11,06 mn 20,64 mn 1,41 md 20,8 mn 143 mn 55,68 mn 723 mn 56,21 mn 54,98 mn 2,33 md |
| Netto Skuld | 97,96 mn 114 mn 91,93 mn 84,11 mn 157 mn 10,76 md 158 mn 1,09 md 424 mn 5,5 md 428 mn 418 mn 17,71 md | 66,54 mn 77,34 mn 62,44 mn 57,13 mn 107 mn 7,31 md 107 mn 739 mn 288 mn 3,74 md 290 mn 284 mn 12,03 md |
Anställda
1 135
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 13,05 € | +1,56 % | 26 |
| 2026-09-03 | 12,85 € | 0,00 % | 11 |
| 2026-09-02 | 12,85 € | +0,39 % | 1 |
| 2026-09-01 | 12,80 € | −0,78 % | 1 654 |
| 2026-08-31 | 12,90 € | −0,77 % | 2 271 |
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















