|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 89,99 USD | +0,67 % |
|
−0,33 % | +87,17 % |
| 08-21 | Avnet höjer kvartalsutdelningen – betalas ut den 23 september 2026 | CI |
| 08-21 | Avnet höjer kvartalsutdelningen med 5,7 procent till 0,37 dollar per aktie | MT |
| Börsvärde | 7,34 md 6,33 md 5,96 md 5,43 md 10,15 md 693 md 10,23 md 70,59 md 27,39 md 354 md 27,55 md 26,95 md 1 164 md | P/E-tal 2027 * |
8,52x | P/E-tal 2028 * | 7,92x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 7,34 md 6,33 md 5,96 md 5,43 md 10,15 md 693 md 10,23 md 70,59 md 27,39 md 354 md 27,55 md 26,95 md 1 164 md | EV / Försäljning 2027 * |
0,21x | EV / Försäljning 2028 * | 0,19x |
| Fri-Float |
98,57 % | Avkastning 2027 * |
1,57 % | Avkastning 2028 * | 1,57 % |
Senaste Transkript : Avnet, Inc.
| 1 dag | +0,67 % | ||
| 1 vecka | −0,33 % | ||
| Pågående månad | +0,48 % | ||
| 1 månad | +1,25 % | ||
| 3 månader | −3,16 % | ||
| 6 månader | +38,49 % | ||
| Pågående år | +87,17 % |
| 1 vecka | 87,15 | 92,7 | |
| 1 månad | 85,52 | 100 | |
| Pågående år | 48,22 | 100 | |
| 1 år | 44,25 | 100 | |
| 3 år | 39,22 | 100 | |
| 5 år | 35,45 | 100 | |
| 10 år | 17,85 | 100 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Philip Gallagher
CEO | Verkställande Direktör | 65 | 2020-08-03 |
Kenneth Jacobson
DFI | Finansdirektör/CFO | 48 | 2022-09-06 |
Max Chan
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 54 | 2013-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Avid Modjtabai
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 64 | 2014-01-01 |
| Ordförande | 67 | 2018-11-16 | |
Philip Gallagher
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2020-11-23 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-27 | Kostnadsfri | Verkställande direktör | 42 287 | 0,0516% | ||
| 26-08-27 | Kostnadsfri | Finanschef | 9 062 | 0,0110% | ||
| 26-08-27 | Kostnadsfri | Chefsjurist | 7 855 | 0,0096% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,67 % | −0,33 % | +72,89 % | +80,70 % | 7,34 md | ||
| −5,18 % | −5,14 % | +36,95 % | +28,75 % | 125 md | ||
| +0,39 % | +12,39 % | +164,22 % | +880,92 % | 52,19 md | ||
| −0,85 % | −5,25 % | +97,48 % | +295,48 % | 39,47 md | ||
| −6,33 % | −5,41 % | +50,64 % | +175,09 % | 36,51 md | ||
| −3,48 % | −2,25 % | +78,28 % | +87,41 % | 29,59 md | ||
| −0,68 % | −4,29 % | +12,73 % | +46,85 % | 28,3 md | ||
| −1,20 % | −3,63 % | −7,57 % | −0,59 % | 27,51 md | ||
| +1,13 % | −0,22 % | +9,11 % | +67,20 % | 18,03 md | ||
| +2,16 % | −2,43 % | +14,34 % | +28,49 % | 16,26 md | ||
| Genomsnitt | −1,23 % | −0,43 % | +52,91 % | +169,03 % | 37,99 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −2,46 % | −0,19 % | +58,64 % | +194,23 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 35,77 md 30,86 md 29,07 md 26,48 md 49,5 md 3 379 md 49,87 md 344 md 134 md 1 727 md 134 md 131 md 5 675 md | 37,64 md 32,47 md 30,59 md 27,87 md 52,09 md 3 555 md 52,48 md 362 md 141 md 1 818 md 141 md 138 md 5 971 md |
| Nettoinkomst | 919 mn 793 mn 747 mn 680 mn 1,27 md 86,78 md 1,28 md 8,84 md 3,43 md 44,37 md 3,45 md 3,37 md 146 md | 947 mn 817 mn 770 mn 701 mn 1,31 md 89,47 md 1,32 md 9,11 md 3,54 md 45,74 md 3,56 md 3,48 md 150 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 89,99 US$ | +0,67 % | 1 034 897 |
| 2026-09-01 | 89,39 US$ | −0,19 % | 730 834 |
| 2026-08-31 | 89,56 US$ | +1,05 % | 1 954 080 |
| 2026-08-28 | 88,63 US$ | −3,15 % | 860 153 |
| 2026-08-27 | 91,52 US$ | +1,36 % | 1 119 748 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















