|
Fördröjd
BURSA MALAYSIA
04.35.52 2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 4,120 MYR | 0,00 % |
|
−0,72 % | +38,26 % |
| 10-05 | Sarawak Plantation rapporterar produktionssiffror för september 2026 | CI |
| 09-04 | Sarawak Plantation rapporterar produktionssiffror för augusti 2026 | CI |
| Börsvärde | 1,15 md 283 mn 254 mn 233 mn 211 mn 395 mn 26,9 md 403 mn 2,78 md 1,12 md 14,15 md 1,06 md 1,04 md 44,63 md | P/E-tal 2026 * |
10,3x | P/E-tal 2027 * | 9,22x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,15 md 283 mn 254 mn 233 mn 211 mn 395 mn 26,9 md 403 mn 2,78 md 1,12 md 14,15 md 1,06 md 1,04 md 44,63 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,86x | EV / Försäljning 2027 * | 1,73x |
| Fri-Float |
14,19 % | Avkastning 2026 * |
6,42 % | Avkastning 2027 * | 6,74 % |
| 1 vecka | −0,72 % | ||
| 1 månad | −1,44 % | ||
| 3 månader | −2,83 % | ||
| 6 månader | +12,88 % | ||
| Pågående år | +38,26 % |
| 1 vecka | 4,09 | 4,23 | |
| 1 månad | 4,09 | 4,6 | |
| Pågående år | 2,98 | 4,9 | |
| 1 år | 2,67 | 4,9 | |
| 3 år | 2,04 | 4,9 | |
| 5 år | 1,91 | 4,9 | |
| 10 år | 1,3 | 4,9 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Iswandi bin Ayub
CEO | Verkställande Direktör | 40 | 2026-01-01 |
Bee Eng Koay
DFI | Finansdirektör/CFO | 58 | 2014-03-01 |
| Comptroller/Controller/Revisor | 66 | 2018-08-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 78 | 2011-03-11 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2011-11-25 | |
Kuo Hea Wong
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 76 | 2018-03-28 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-09-21 | Övrigt | Företag | −12 000 | 0,0043% | - | |
| 26-09-21 | Övrigt | Företag | −12 000 | 0,0043% | - | |
| 26-09-15 | Övrigt | Företag | −22 000 | 0,0079% | - |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,00 % | −0,72 % | +42,56 % | +99,03 % | 283 mn | ||
| −0,39 % | −2,94 % | +17,84 % | +51,65 % | 48,31 md | ||
| −1,82 % | −2,91 % | −19,68 % | +6,71 % | 34,15 md | ||
| −0,82 % | −1,07 % | −13,66 % | −16,38 % | 15,67 md | ||
| +2,49 % | +13,04 % | −19,08 % | +4,63 % | 11,66 md | ||
| −1,66 % | −4,41 % | −33,09 % | −35,74 % | 4,85 md | ||
| -.--% | −1,50 % | −6,64 % | +6,49 % | 4,76 md | ||
| −3,47 % | +2,25 % | −19,73 % | +285,28 % | 4,21 md | ||
| −1,44 % | −5,19 % | −5,84 % | +0,37 % | 3,79 md | ||
| −1,34 % | −4,76 % | −8,51 % | +4,01 % | 3,53 md | ||
| Genomsnitt | −0,84 % | −1,40 % | −6,58 % | +40,61 % | 13,12 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,74 % | −1,36 % | −4,28 % | +27,62 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 618 mn 152 mn 136 mn 126 mn 114 mn 213 mn 14,47 md 217 mn 1,5 md 601 mn 7,61 md 572 mn 560 mn 24 md | 666 mn 164 mn 147 mn 135 mn 122 mn 229 mn 15,58 md 233 mn 1,61 md 647 mn 8,2 md 616 mn 603 mn 25,85 md |
| Nettoinkomst | 112 mn 27,63 mn 24,74 mn 22,76 mn 20,62 mn 38,55 mn 2,62 md 39,27 mn 271 mn 109 mn 1,38 md 104 mn 101 mn 4,35 md | 125 mn 30,82 mn 27,6 mn 25,39 mn 23,01 mn 43,01 mn 2,93 md 43,81 mn 303 mn 122 mn 1,54 md 116 mn 113 mn 4,86 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 4,120 MYR | 0,00 % | 19 200 |
| 2026-10-30 | 4,120 MYR | 0,00 % | 228 800 |
| 2026-10-29 | 4,120 MYR | −0,72 % | 202 300 |
| 2026-10-28 | 4,150 MYR | −0,72 % | 255 100 |
| 2026-10-27 | 4,180 MYR | +0,72 % | 124 900 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















