|
Marknaden stängd -
Hong Kong S.E.
10.08.48 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 42,86 HKD | -.--% |
|
+0,61 % | −33,91 % |
| 08-28 | XD Inc. rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| 07-28 | Gravity meddelar att Ragnarok M: Eternal Love 2 fått godkännande i Kina | CI |
| Börsvärde | 17,34 md 20,22 md 2,58 md 2,22 md 2,09 md 1,9 md 3,58 md 245 md 3,6 md 24,71 md 9,61 md 124 md 9,69 md 9,47 md 412 md | P/E-tal 2026 * |
11,8x | P/E-tal 2027 * | 9,58x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 12,09 md 14,09 md 1,8 md 1,55 md 1,45 md 1,33 md 2,49 md 171 md 2,51 md 17,22 md 6,7 md 86,73 md 6,75 md 6,6 md 287 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,84x | EV / Försäljning 2027 * | 1,42x |
| Fri-Float |
56,48 % | Avkastning 2026 * |
1,06 % | Avkastning 2027 * | 1,12 % |
| 1 vecka | +0,61 % | ||
| Pågående månad | −9,84 % | ||
| 1 månad | −8,03 % | ||
| 3 månader | −15,71 % | ||
| 6 månader | −41,88 % | ||
| Pågående år | −33,91 % |
| 1 vecka | 40,54 | 44,18 | |
| 1 månad | 40,36 | 48,82 | |
| Pågående år | 40,1 | 92,45 | |
| 1 år | 40,1 | 92,45 | |
| 3 år | 7,47 | 92,45 | |
| 5 år | 7,47 | 92,45 | |
| 10 år | 7,47 | 114,5 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Yun Jie Dai
PSD | President | 43 | 2019-01-25 |
Yi Meng Huang
CEO | Verkställande Direktör | 44 | 2019-01-25 |
Rui Gong
DFI | Finansdirektör/CFO | 40 | 2019-06-03 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Yi Meng Huang
CHM | Ordförande | 44 | 2019-01-25 |
Yun Jie Dai
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 43 | 2019-06-03 |
Shu Yang Fan
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 42 | 2019-06-03 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-07-10 | Annan | Verkställande direktör | 61 376 | 0,0125% | ||
| 26-01-09 | Annan | Grundare | 136 900 | 0,0277% | ||
| 26-01-09 | Annan | Grundare | 110 600 | 0,0223% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| -.--% | +0,61 % | −46,96 % | +150,94 % | 2,58 md | ||
| +0,10 % | −4,75 % | −9,42 % | +18,33 % | 78,48 md | ||
| +2,02 % | +4,35 % | −3,28 % | +9,57 % | 15,44 md | ||
| +2,02 % | +2,25 % | −30,69 % | +44,77 % | 7,02 md | ||
| +8,90 % | +8,59 % | −5,53 % | +74,25 % | 6,64 md | ||
| +1,04 % | −0,70 % | −6,25 % | −30,81 % | 5,97 md | ||
| −1,18 % | −0,08 % | −16,49 % | −9,49 % | 4,14 md | ||
| +1,93 % | +2,71 % | −9,03 % | −22,94 % | 3,6 md | ||
| +0,46 % | +0,55 % | −34,33 % | −21,80 % | 3,23 md | ||
| −0,22 % | -.--% | +10,59 % | −11,96 % | 3,17 md | ||
| Genomsnitt | +1,53 % | +0,11 % | −15,14 % | +20,09 % | 13,03 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,95 % | −2,56 % | −10,58 % | +18,18 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 6,56 md 7,65 md 976 mn 840 mn 789 mn 720 mn 1,35 md 92,86 md 1,36 md 9,35 md 3,64 md 47,09 md 3,66 md 3,58 md 156 md | 7,27 md 8,48 md 1,08 md 931 mn 875 mn 798 mn 1,5 md 103 md 1,51 md 10,36 md 4,03 md 52,19 md 4,06 md 3,97 md 173 md |
| Nettoinkomst | 1,7 md 1,98 md 253 mn 217 mn 204 mn 186 mn 350 mn 24,04 md 353 mn 2,42 md 942 mn 12,19 md 948 mn 928 mn 40,36 md | 1,96 md 2,29 md 292 mn 251 mn 236 mn 215 mn 404 mn 27,76 md 407 mn 2,79 md 1,09 md 14,08 md 1,1 md 1,07 md 46,61 md |
| Netto Skuld | −5,26 md −6,13 md −782 mn −673 mn −632 mn −577 mn −1,08 md −74,4 md −1,09 md −7,49 md −2,91 md −37,73 md −2,94 md −2,87 md −125 md | −7,02 md −8,19 md −1,04 md −899 mn −845 mn −771 mn −1,45 md −99,4 md −1,46 md −10,01 md −3,89 md −50,4 md −3,92 md −3,84 md −167 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 42,86 HKD | -.--% | 5 484 400 |
| 2026-08-28 | 42,86 HKD | +1,52 % | 6 722 414 |
| 2026-08-27 | 42,22 HKD | −0,47 % | 1 608 028 |
| 2026-08-26 | 42,42 HKD | −0,56 % | 2 175 600 |
| 2026-08-25 | 42,66 HKD | +2,70 % | 6 236 060 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















