|
Marknaden stängd -
Xetra
17.35.35 2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 63,60 EUR | +1,92 % |
|
−5,64 % | −9,14 % |
| 08-14 | Uzin Utz rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| 08-14 | Uzin Utz bekräftar prognosen för 2026 | CI |
| Börsvärde | 321 mn 360 mn 297 mn 270 mn 508 mn 34,1 md 516 mn 3,57 md 1,4 md 17,81 md 1,35 md 1,32 md 56,8 md | P/E-tal 2026 * |
13,5x | P/E-tal 2027 * | 11,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 368 mn 412 mn 340 mn 309 mn 583 mn 39,08 md 592 mn 4,09 md 1,61 md 20,41 md 1,55 md 1,51 md 65,09 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,68x | EV / Försäljning 2027 * | 0,61x |
| Fri-Float |
20 % | Avkastning 2026 * |
2,83 % | Avkastning 2027 * | 3,14 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Xetra
| UZU | Fördröjd | |
Tradegate
| UZU | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| UZU | Fördröjd | |
CBOE
| 0NLT | Realtid | |
Börse Stuttgart
| UZU | Fördröjd | |
CBOE
| UZUd | Realtid | |
Boerse Muenchen
| UZU | Realtid | |
Berne S.E.
| UZU | Slutkurs |
| 1 dag | +1,92 % | ||
| 1 vecka | −5,64 % | ||
| Pågående månad | −8,88 % | ||
| 1 månad | −8,36 % | ||
| 3 månader | +5,30 % | ||
| 6 månader | −10,17 % | ||
| Pågående år | −9,14 % |
| 1 vecka | 62 | 68,4 | |
| 1 månad | 62 | 70 | |
| Pågående år | 52 | 88 | |
| 1 år | 52 | 88 | |
| 3 år | 39,6 | 88 | |
| 5 år | 39,4 | 92 | |
| 10 år | 36,6 | 95 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Sandra Ruf
IRC | Investor Relations Kontakt | - | 2007-11-01 |
| Företagsledare/Principal | 45 | 2022-10-01 | |
Philipp Utz
PRN | Företagsledare/Principal | 45 | 2018-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Heinz-Werner Utz
CHM | Ordförande | 78 | 2016-05-01 |
Rainer Kögel
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 58 | 2013-05-14 |
| Direktör/Styrelseledamot | 73 | 2013-05-14 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-26 | Köp | Ordförande | 1 000 | 0,0198% | ||
| 26-08-25 | Köp | Ordförande | 250 | 0,0050% | ||
| 26-08-25 | Köp | Ordförande | 250 | 0,0050% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,92 % | −5,64 % | −13,47 % | +50,71 % | 361 mn | ||
| −1,61 % | −10,49 % | +45,64 % | +267,28 % | 95 md | ||
| +0,37 % | +0,93 % | −11,00 % | +7,17 % | 67,36 md | ||
| −0,66 % | −1,81 % | −5,39 % | +18,46 % | 52,65 md | ||
| −2,85 % | −16,12 % | +73,82 % | +811,21 % | 50,56 md | ||
| +2,27 % | −0,90 % | −18,03 % | +50,80 % | 35,86 md | ||
| −1,48 % | −8,59 % | +4,74 % | +267,35 % | 31,83 md | ||
| +1,14 % | −4,41 % | +48,21 % | +292,42 % | 31,54 md | ||
| +1,79 % | +4,37 % | −18,78 % | −14,18 % | 28,04 md | ||
| +0,84 % | −0,94 % | +28,21 % | +171,82 % | 26,93 md | ||
| Genomsnitt | +0,17 % | −4,28 % | +13,39 % | +192,30 % | 42,01 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,39 % | −5,01 % | +19,75 % | +218,19 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 542 mn 608 mn 501 mn 456 mn 858 mn 57,58 md 872 mn 6,03 md 2,37 md 30,07 md 2,28 md 2,23 md 95,89 md | 580 mn 650 mn 536 mn 488 mn 919 mn 61,64 md 933 mn 6,45 md 2,53 md 32,19 md 2,44 md 2,39 md 103 md |
| Nettoinkomst | 23,7 mn 26,59 mn 21,91 mn 19,95 mn 37,55 mn 2,52 md 38,15 mn 264 mn 104 mn 1,32 md 99,71 mn 97,57 mn 4,2 md | 27,25 mn 30,57 mn 25,19 mn 22,93 mn 43,17 mn 2,9 md 43,87 mn 303 mn 119 mn 1,51 md 115 mn 112 mn 4,82 md |
| Netto Skuld | 46,85 mn 52,55 mn 43,32 mn 39,43 mn 74,23 mn 4,98 md 75,42 mn 521 mn 205 mn 2,6 md 197 mn 193 mn 8,29 md | 31,4 mn 35,22 mn 29,03 mn 26,43 mn 49,75 mn 3,34 md 50,55 mn 349 mn 137 mn 1,74 md 132 mn 129 mn 5,56 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 63,60 € | +1,92 % | 0 |
| 2026-10-15 | 62,40 € | −1,27 % | 37 |
| 2026-10-14 | 63,20 € | −0,94 % | 897 |
| 2026-10-13 | 63,80 € | −5,62 % | 342 |
| 2026-10-12 | 67,60 € | +0,30 % | 51 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















