|
Marknaden stängd -
Toronto S.E.
21.59.56 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 2,640 CAD | −1,49 % |
|
−5,04 % | −51,56 % |
| Börsvärde | 380 mn 274 mn 236 mn 222 mn 202 mn 26,1 md 383 mn 2,62 md 1,02 md 13,24 md 1,03 md 1,01 md 43,82 md | P/E-tal 2026 * |
−14,1x | P/E-tal 2027 * | −13,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 399 mn 288 mn 248 mn 233 mn 212 mn 27,39 md 402 mn 2,75 md 1,07 md 13,9 md 1,08 md 1,06 md 45,98 md | EV / Försäljning 2026 * |
-
| EV / Försäljning 2027 * | 7,98x |
| Fri-Float |
91,38 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| 1 dag | −1,49 % | ||
| 1 vecka | −5,04 % | ||
| Pågående månad | −2,58 % | ||
| 1 månad | −2,58 % | ||
| 3 månader | −53,77 % | ||
| 6 månader | −59,38 % | ||
| Pågående år | −51,56 % |
| 1 vecka | 2,56 | 3,05 | |
| 1 månad | 2,56 | 3,94 | |
| Pågående år | 2,56 | 10,29 | |
| 1 år | 2,56 | 13,07 | |
| 3 år | 0,5 | 13,07 | |
| 5 år | 0,5 | 13,07 | |
| 10 år | 0,5 | 13,07 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Patrick Ryan
CEO | Verkställande Direktör | - | 2020-06-14 |
Peter Manuel
DFI | Finansdirektör/CFO | 56 | 2009-09-21 |
Jaan Hurditch
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jaroslav Dostal
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2007-09-14 |
Geoff Clarke
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2013-10-31 |
Patrick Ryan
CHM | Ordförande | - | 2016-11-22 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-20 | Option | Styrelseledamot | −40 000 | 0,0344% | ||
| 26-08-20 | Option | Styrelseledamot | 40 000 | 0,0344% | ||
| 26-07-27 | Option | Styrelseledamot | 100 000 | 0,0859% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,49 % | −5,04 % | −30,34 % | +225,93 % | 274 mn | ||
| -.--% | +1,12 % | −28,50 % | +81,91 % | 21,83 md | ||
| −1,97 % | −1,67 % | +14,92 % | +118,06 % | 11,74 md | ||
| −2,46 % | −8,83 % | −23,04 % | +169,31 % | 10 md | ||
| +1,44 % | +2,33 % | −14,49 % | +107,68 % | 5,97 md | ||
| −0,94 % | −2,57 % | +27,65 % | +75,31 % | 4,4 md | ||
| +3,15 % | −17,63 % | −70,30 % | −69,67 % | 2,03 md | ||
| −1,29 % | +5,04 % | −7,81 % | −13,08 % | 2,03 md | ||
| −4,95 % | −2,78 % | - | - | 1,08 md | ||
| -.--% | −4,65 % | +5,13 % | −18,00 % | 893 mn | ||
| Genomsnitt | −0,37 % | −3,37 % | −14,09 % | +75,27 % | 6,03 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,14 % | −1,02 % | −13,59 % | +96,65 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | - | 58,56 mn 42,24 mn 36,39 mn 34,16 mn 31,2 mn 4,02 md 58,99 mn 404 mn 157 mn 2,04 md 159 mn 155 mn 6,75 md |
| Nettoinkomst | −30 mn −21,64 mn −18,64 mn −17,5 mn −15,98 mn −2,06 md −30,22 mn −207 mn −80,49 mn −1,05 md −81,29 mn −79,52 mn −3,46 md | −43,94 mn −31,69 mn −27,3 mn −25,63 mn −23,41 mn −3,02 md −44,26 mn −303 mn −118 mn −1,53 md −119 mn −116 mn −5,07 md |
| Netto Skuld | 18,8 mn 13,56 mn 11,68 mn 10,97 mn 10,02 mn 1,29 md 18,94 mn 130 mn 50,44 mn 655 mn 50,94 mn 49,84 mn 2,17 md | 87,2 mn 62,89 mn 54,18 mn 50,86 mn 46,45 mn 5,99 md 87,84 mn 602 mn 234 mn 3,04 md 236 mn 231 mn 10,05 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 2,640 CA$ | −1,49 % | 237 199 |
| 2026-08-28 | 2,680 CA$ | −6,94 % | 494 507 |
| 2026-08-27 | 2,880 CA$ | −2,70 % | 250 160 |
| 2026-08-26 | 2,960 CA$ | −1,33 % | 157 454 |
| 2026-08-25 | 3,000 CA$ | +7,91 % | 470 494 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















