Swire Pacific Limited Aktie Deutsche Boerse AG
Aktier
SWI1
HK0087000532
Alkoholfria drycker
OTC Markets Traded|
Realtidsuppskattning
Tradegate
17.30.11 2026-09-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1,665 EUR | +0,91 % |
|
+3,05 % | +36,29 % |
| Börsvärde | 124 md 15,85 md 13,68 md 12,88 md 11,74 md 21,94 md 1 498 md 22,11 md 153 md 59,2 md 766 md 59,53 md 58,23 md 2 515 md | P/E-tal 2026 * |
10,5x | P/E-tal 2027 * | 10,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 180 md 22,99 md 19,83 md 18,68 md 17,02 md 31,81 md 2 171 md 32,05 md 221 md 85,83 md 1 110 md 86,32 md 84,43 md 3 647 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,83x | EV / Försäljning 2027 * | 1,68x |
| Fri-Float |
35,55 % | Avkastning 2026 * |
4,08 % | Avkastning 2027 * | 4,27 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Hong Kong S.E.
| 87 | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| SWI1 | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| SWI1 | Realtid | |
Tradegate
| SWI1 | Realtid |
Senaste Transkript : Swire Pacific Limited
| 1 dag | +0,91 % | ||
| 1 vecka | +3,05 % | ||
| Pågående månad | −1,74 % | ||
| 1 månad | +2,42 % | ||
| 3 månader | +16,55 % | ||
| 6 månader | +18,18 % | ||
| Pågående år | +36,29 % |
| 1 vecka | 1,64 | 1,72 | |
| 1 månad | 1,61 | 1,75 | |
| Pågående år | 1,25 | 1,75 | |
| 1 år | 1,23 | 1,75 | |
| 3 år | 0,92 | 1,75 | |
| 5 år | 0,8 | 1,75 | |
| 10 år | 0,68 | 1,86 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Martin Murray
DFI | Finansdirektör/CFO | 59 | 2021-04-01 |
| Generell Rådgivare | 59 | 2022-02-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Merlin Swire
CHM | Ordförande | 53 | 2018-07-01 |
Gordon Orr
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2015-08-01 |
Paul Etchells
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 75 | 2017-05-17 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,91 % | +3,05 % | - | - | 16,06 md | ||
| +0,78 % | −0,16 % | +28,88 % | +51,16 % | 380 md | ||
| +0,60 % | +2,79 % | +12,65 % | −0,85 % | 44,35 md | ||
| −0,33 % | −0,04 % | +21,85 % | +104,76 % | 22,54 md | ||
| +0,35 % | −1,22 % | +0,60 % | +17,33 % | 19,31 md | ||
| −1,32 % | 0,00 % | +53,95 % | +61,21 % | 16,06 md | ||
| −1,89 % | −2,77 % | −19,42 % | +10,27 % | 14,86 md | ||
| +0,92 % | +1,27 % | +68,16 % | +191,45 % | 13 md | ||
| −1,07 % | −0,66 % | −4,11 % | −4,21 % | 8,92 md | ||
| −2,24 % | −4,05 % | −11,69 % | +45,07 % | 7,99 md | ||
| Genomsnitt | −0,33 % | −0,91 % | +16,76 % | +52,91 % | 58,52 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,50 % | −2,92 % | +25,37 % | +49,42 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 98,29 md 12,53 md 10,81 md 10,19 md 9,28 md 17,35 md 1 184 md 17,48 md 121 md 46,8 md 605 md 47,07 md 46,04 md 1 989 md | 103 md 13,14 md 11,33 md 10,68 md 9,73 md 18,18 md 1 241 md 18,32 md 126 md 49,06 md 635 md 49,34 md 48,26 md 2 084 md |
| Nettoinkomst | 12,85 md 1,64 md 1,41 md 1,33 md 1,21 md 2,27 md 155 md 2,28 md 15,76 md 6,12 md 79,13 md 6,15 md 6,02 md 260 md | 12,64 md 1,61 md 1,39 md 1,31 md 1,19 md 2,23 md 152 md 2,25 md 15,5 md 6,02 md 77,82 md 6,05 md 5,92 md 256 md |
| Netto Skuld | 55,95 md 7,13 md 6,15 md 5,8 md 5,28 md 9,87 md 674 md 9,95 md 68,64 md 26,64 md 345 md 26,79 md 26,2 md 1 132 md | 49,17 md 6,27 md 5,41 md 5,1 md 4,64 md 8,68 md 592 md 8,74 md 60,33 md 23,41 md 303 md 23,55 md 23,03 md 995 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-03 | 1,690 € | +2,42 % |
| 2026-09-02 | 1,650 € | −2,37 % |
| 2026-09-01 | 1,690 € | −1,74 % |
| 2026-08-31 | 1,720 € | +4,88 % |
| 2026-08-28 | 1,640 € | 0,00 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















