|
Slutkurs
Shenzhen S.E.
2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 5,470 CNY | −0,73 % |
|
−1,44 % | −33,21 % |
| Börsvärde | 14,27 md 2,13 md 1,9 md 1,76 md 1,6 md 3,02 md 202 md 3,07 md 21,12 md 8,28 md 106 md 8 md 7,83 md 337 md | P/E-tal 2026 * |
17,5x | P/E-tal 2027 * | 15,2x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 11,07 md 1,66 md 1,47 md 1,36 md 1,24 md 2,34 md 157 md 2,38 md 16,39 md 6,43 md 81,97 md 6,21 md 6,08 md 261 md | EV / Försäljning 2026 * |
5,2x | EV / Försäljning 2027 * | 4,48x |
| Fri-Float |
49,11 % | Avkastning 2026 * |
3,74 % | Avkastning 2027 * | 4,42 % |
| 1 dag | −0,73 % | ||
| 1 vecka | −1,44 % | ||
| Pågående månad | −2,67 % | ||
| 1 månad | −4,54 % | ||
| 3 månader | −7,76 % | ||
| 6 månader | −30,32 % | ||
| Pågående år | −33,21 % |
| 1 vecka | 5,42 | 5,61 | |
| 1 månad | 5,42 | 5,86 | |
| Pågående år | 5,42 | 9,46 | |
| 1 år | 5,42 | 9,46 | |
| 3 år | 5,42 | 12,43 | |
| 5 år | 5,42 | 18,05 | |
| 10 år | 5,42 | 23,04 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jian Kun Zhang
CEO | Verkställande Direktör | 62 | 2009-03-01 |
Sheng Min Chen
DFI | Finansdirektör/CFO | 54 | 2007-07-01 |
Ling Xia Shang
PSD | President | 51 | 2022-05-11 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Qiao Ling Huang
CHM | Ordförande | 68 | 1999-02-01 |
Qiao Long Huang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 66 | 2000-12-01 |
Xian Zhang
CHM | Ordförande | 52 | 2022-05-11 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 20-11-23 | Försäljning | Styrelseledamot | 32 200 000 | 1,4579% | ||
| 20-11-23 | Försäljning | Styrelseledamot | 13 000 000 | 0,5886% | ||
| 20-08-21 | Försäljning | Styrelseledamot | 52 000 000 | 2,3543% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,73 % | −1,44 % | −32,39 % | −49,82 % | 2,13 md | ||
| −1,16 % | +0,11 % | +9,87 % | +101,83 % | 39,72 md | ||
| +4,30 % | +9,16 % | −31,08 % | −34,68 % | 33,14 md | ||
| −0,08 % | +1,11 % | +64,04 % | +125,84 % | 22,94 md | ||
| +2,31 % | +9,33 % | −4,83 % | −4,53 % | 16,43 md | ||
| +0,11 % | +0,27 % | −23,22 % | −28,37 % | 11,63 md | ||
| −2,12 % | −1,54 % | +80,94 % | +116,21 % | 9,54 md | ||
| −2,34 % | −1,83 % | −14,31 % | +56,13 % | 8,04 md | ||
| −4,82 % | −24,56 % | −58,80 % | −44,54 % | 34,84 md | ||
| −3,67 % | +2,65 % | −19,86 % | −12,39 % | 6,6 md | ||
| Genomsnitt | −0,82 % | −1,13 % | −2,96 % | +22,57 % | 18,5 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,53 % | −2,23 % | −6,00 % | +28,09 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,13 md 319 mn 283 mn 262 mn 239 mn 451 mn 30,23 md 458 mn 3,15 md 1,24 md 15,77 md 1,2 md 1,17 md 50,29 md | 2,35 md 351 mn 312 mn 290 mn 263 mn 497 mn 33,35 md 505 mn 3,48 md 1,36 md 17,4 md 1,32 md 1,29 md 55,48 md |
| Nettoinkomst | 807 mn 121 mn 107 mn 99,37 mn 90,41 mn 171 mn 11,45 md 173 mn 1,19 md 468 mn 5,97 md 453 mn 443 mn 19,04 md | 918 mn 137 mn 122 mn 113 mn 103 mn 194 mn 13,03 md 197 mn 1,36 md 533 mn 6,8 md 515 mn 504 mn 21,67 md |
| Netto Skuld | −3,2 md −478 mn −425 mn −394 mn −358 mn −676 mn −45,33 md −686 mn −4,73 md −1,85 md −23,66 md −1,79 md −1,75 md −75,42 md | −3,74 md −558 mn −496 mn −460 mn −419 mn −790 mn −53 md −803 mn −5,53 md −2,17 md −27,66 md −2,1 md −2,05 md −88,16 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 5,470 CNY | −0,73 % | 26 461 257 |
| 2026-10-15 | 5,510 CNY | −1,25 % | 22 729 218 |
| 2026-10-14 | 5,580 CNY | +0,18 % | 22 046 432 |
| 2026-10-13 | 5,570 CNY | +0,72 % | 26 460 252 |
| 2026-10-12 | 5,530 CNY | −0,36 % | 19 178 044 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















