|
Marknaden stängd -
Japan Exchange
07.30.00 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 4 170,00 JPY | −5,08 % |
|
−6,84 % | +0,05 % |
| 08.57 | Shimadzu ökar vinst och omsättning under första halvåret | MT |
| 08-17 | Shimadzu hittar flera tillväxtmotorer |
| Börsvärde | 1 269 md 8,04 md 7,16 md 6,55 md 5,97 md 11,25 md 760 md 11,55 md 78,7 md 31,47 md 402 md 30,17 md 29,52 md | P/E-tal 2027 * |
20,6x | P/E-tal 2028 * | 19,2x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1 190 md 7,54 md 6,71 md 6,14 md 5,59 md 10,54 md 712 md 10,83 md 73,79 md 29,51 md 377 md 28,28 md 27,68 md | EV / Försäljning 2027 * |
1,93x | EV / Försäljning 2028 * | 1,77x |
| Fri-Float |
96,54 % | Avkastning 2027 * |
1,62 % | Avkastning 2028 * | 1,77 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Japan Exchange
| 7701 | Fördröjd | |
OTC Markets
| SHMZF | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| HDZ | Fördröjd | |
Tradegate
| HDZ | Realtid | |
Börse Stuttgart
| HDZ | Fördröjd |
| 1 dag | −5,08 % | ||
| 1 vecka | −6,84 % | ||
| Pågående månad | −6,84 % | ||
| 1 månad | +1,29 % | ||
| 3 månader | +0,68 % | ||
| 6 månader | +8,54 % | ||
| Pågående år | +0,05 % |
| 1 vecka | 4 114 | 4 460 | |
| 1 månad | 4 114 | 4 504 | |
| Pågående år | 3 388 | 4 504 | |
| 1 år | 3 388 | 4 540 | |
| 3 år | 3 229 | 4 974 | |
| 5 år | 3 229 | 5 040 | |
| 10 år | 1 474 | 5 550 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 67 | 2022-04-01 | |
Noriaki Arakane
DFI | Finansdirektör/CFO | - | - |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Teruhisa Ueda
CHM | Ordförande | 69 | 2022-04-01 |
| Direktör/Styrelseledamot | 67 | 2020-06-01 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 72 | 2021-06-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −5,08 % | −6,84 % | +3,99 % | +9,68 % | 8,04 md | ||
| −2,56 % | −2,30 % | +16,62 % | +62,69 % | 33,64 md | ||
| −4,80 % | −2,09 % | +7,15 % | +24,90 % | 25,74 md | ||
| −3,51 % | −10,18 % | +59,46 % | +70,56 % | 6,77 md | ||
| −5,17 % | −7,39 % | +28,87 % | +33,69 % | 6,33 md | ||
| −6,14 % | −6,49 % | +18,56 % | +102,04 % | 5,22 md | ||
| −4,24 % | +2,11 % | +86,13 % | −11,76 % | 3,96 md | ||
| +4,40 % | +8,30 % | +7,07 % | +77,46 % | 2,97 md | ||
| +2,74 % | +5,19 % | +27,44 % | +118,11 % | 2,69 md | ||
| −2,25 % | −4,92 % | +65,08 % | +280,78 % | 2,12 md | ||
| Genomsnitt | −2,66 % | +2,53 % | +32,04 % | +76,82 % | 9,75 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −3,49 % | +0,45 % | +20,84 % | +52,81 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 618 md 3,91 md 3,49 md 3,19 md 2,91 md 5,48 md 370 md 5,62 md 38,32 md 15,32 md 196 md 14,69 md 14,37 md | 662 md 4,19 md 3,74 md 3,42 md 3,11 md 5,87 md 396 md 6,02 md 41,05 md 16,42 md 210 md 15,74 md 15,4 md |
| Nettoinkomst | 61,27 md 388 mn 346 mn 316 mn 288 mn 543 mn 36,66 md 557 mn 3,8 md 1,52 md 19,42 md 1,46 md 1,42 md | 65,82 md 417 mn 371 mn 340 mn 309 mn 583 mn 39,39 md 599 mn 4,08 md 1,63 md 20,86 md 1,56 md 1,53 md |
| Netto Skuld | −79,25 md −502 mn −447 mn −409 mn −372 mn −702 mn −47,42 md −721 mn −4,91 md −1,96 md −25,11 md −1,88 md −1,84 md | −94,71 md −600 mn −534 mn −489 mn −445 mn −839 mn −56,67 md −862 mn −5,87 md −2,35 md −30,01 md −2,25 md −2,2 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 4 170,00 JPY | −5,08 % | 1 726 200 |
| 2026-11-05 | 4 393,00 JPY | +0,87 % | 1 149 700 |
| 2026-11-04 | 4 355,00 JPY | −0,71 % | 1 802 000 |
| 2026-11-02 | 4 386,00 JPY | −2,01 % | 974 200 |
| 2026-10-30 | 4 476,00 JPY | +0,63 % | 1 187 300 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















