|
Slutkurs
Shanghai S.E.
2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 65,43 CNY | +0,15 % |
|
−25,03 % | −31,62 % |
| 10-29 | Shengyi Electronics rapporterar för de första nio månaderna 2026 | CI |
| 10-26 | Shengyi Electronics spår kraftigt resultatlyft för de första nio månaderna " aktien faller 5 procent | MT |
| Börsvärde | 54,8 md 8,24 md 7,36 md 6,75 md 6,14 md 11,51 md 780 md 11,74 md 80,64 md 32,5 md 412 md 30,93 md 30,27 md 1 301 md | P/E-tal 2026 * |
18,9x | P/E-tal 2027 * | 12,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 55,56 md 8,35 md 7,46 md 6,84 md 6,23 md 11,67 md 791 md 11,91 md 81,75 md 32,95 md 417 md 31,35 md 30,68 md 1 318 md | EV / Försäljning 2026 * |
3,81x | EV / Försäljning 2027 * | 2,5x |
| Fri-Float |
31,05 % | Avkastning 2026 * |
0,03 % | Avkastning 2027 * | 0,06 % |
| 1 dag | +0,15 % | ||
| 1 vecka | −25,03 % | ||
| Pågående månad | +0,15 % | ||
| 1 månad | −39,42 % | ||
| 3 månader | −30,76 % | ||
| 6 månader | −40,30 % | ||
| Pågående år | −31,62 % |
| 1 vecka | 63,73 | 84,18 | |
| 1 månad | 63,73 | 111,69 | |
| Pågående år | 63,73 | 153,94 | |
| 1 år | 63,73 | 153,94 | |
| 3 år | 5,58 | 153,94 | |
| 5 år | 5,58 | 153,94 | |
| 10 år | 5,58 | 153,94 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Gong Jing Zhang
CEO | Verkställande Direktör | 54 | 2020-03-13 |
Qian Chu Huang
DFI | Finansdirektör/CFO | 55 | 2026-05-15 |
Jiang Lin
SEC | Företagssekreterare | 48 | 2026-05-15 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Chun Hua Deng
CHM | Ordförande | 55 | 2015-04-01 |
Ren Xi Chen
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2016-06-20 |
Qing Nian Tang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2020-03-13 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25-10-31 | Försäljning | 10 000 | 0,0032% | |||
| 25-10-28 | Försäljning | 13 517 | 0,0044% | |||
| 25-09-05 | Försäljning | 9 980 | 0,0032% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,15 % | −25,03 % | −39,86 % | +512,64 % | 8,22 md | ||
| −1,26 % | −6,45 % | −2,33 % | +364,44 % | 4 941 md | ||
| −1,69 % | −2,31 % | +55,33 % | +341,29 % | 1 884 md | ||
| −1,18 % | −2,11 % | −11,12 % | +269,83 % | 1 557 md | ||
| −5,78 % | −7,76 % | +255,17 % | +1 083,40 % | 1 001 md | ||
| −7,52 % | −12,13 % | +79,80 % | +332,94 % | 824 md | ||
| +3,81 % | +15,27 % | +163,33 % | +1 123,61 % | 775 md | ||
| −0,19 % | −2,64 % | - | - | 426 md | ||
| −8,80 % | −33,71 % | +51,82 % | +59,07 % | 350 md | ||
| +0,39 % | +1,31 % | +87,06 % | +105,02 % | 275 md | ||
| Genomsnitt | −2,01 % | −3,36 % | +71,02 % | +465,80 % | 1 204 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,77 % | −1,67 % | +48,64 % | +443,16 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 14,59 md 2,19 md 1,96 md 1,8 md 1,63 md 3,07 md 208 md 3,13 md 21,47 md 8,65 md 110 md 8,23 md 8,06 md 346 md | 21,04 md 3,16 md 2,82 md 2,59 md 2,36 md 4,42 md 299 md 4,51 md 30,95 md 12,48 md 158 md 11,87 md 11,62 md 499 md |
| Nettoinkomst | 2,88 md 433 mn 387 mn 355 mn 323 mn 605 mn 41 md 617 mn 4,24 md 1,71 md 21,64 md 1,63 md 1,59 md 68,34 md | 4,23 md 636 mn 568 mn 521 mn 474 mn 889 mn 60,26 md 907 mn 6,23 md 2,51 md 31,8 md 2,39 md 2,34 md 100 md |
| Netto Skuld | 756 mn 114 mn 101 mn 93,13 mn 84,72 mn 159 mn 10,76 md 162 mn 1,11 md 448 mn 5,68 md 427 mn 418 mn 17,94 md | −2,16 md −325 mn −290 mn −266 mn −242 mn −454 mn −30,78 md −463 mn −3,18 md −1,28 md −16,24 md −1,22 md −1,19 md −51,31 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 65,43 CNY | +0,15 % | 15 992 710 |
| 2026-10-30 | 65,33 CNY | −8,63 % | 20 878 123 |
| 2026-10-29 | 71,50 CNY | −11,40 % | 16 194 466 |
| 2026-10-28 | 80,70 CNY | +4,06 % | 12 972 729 |
| 2026-10-27 | 77,55 CNY | −4,37 % | 10 592 193 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















