Sendas Distribuidora S.A. Aktie OTC Markets
Aktier
ASAIY
US81689T1043
Livsmedelshandel & Distribution
OTC Markets Traded|
Marknaden stängd -
OTC Markets
21.11.45 2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 12,57 USD | +3,37 % |
|
−5,63 % | +86,50 % |
| 08-07 | Sendas Distribuidora S.A., Q2 2026 Earnings Call, Aug 07, 2026 | |
| 08-06 | Sendas Distribuidora rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 17,19 md 3,38 md 3 md 2,78 md 2,53 md 4,78 md 321 md 4,86 md 33,47 md 13,12 md 167 md 12,68 md 12,41 md 534 md | P/E-tal 2026 * |
12,2x | P/E-tal 2027 * | 12,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 38,62 md 7,59 md 6,75 md 6,26 md 5,69 md 10,74 md 721 md 10,92 md 75,22 md 29,49 md 376 md 28,5 md 27,9 md 1 199 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,49x | EV / Försäljning 2027 * | 0,44x |
| Fri-Float |
98,88 % | Avkastning 2026 * |
0,76 % | Avkastning 2027 * | 1,94 % |
Senaste Transkript: Sendas Distribuidora S.A.
| 1 dag | +3,37 % | ||
| 1 vecka | −5,63 % | ||
| Pågående månad | +19,26 % | ||
| 1 månad | +26,84 % | ||
| 3 månader | +52,09 % | ||
| 6 månader | +32,18 % | ||
| Pågående år | +86,50 % |
| 1 vecka | 11,38 | 13,62 | |
| 1 månad | 9,65 | 13,76 | |
| Pågående år | 6,6 | 13,76 | |
| 1 år | 6,2 | 13,76 | |
| 3 år | 4,06 | 15,25 | |
| 5 år | 4,06 | 20,98 | |
| 10 år | 4,06 | 20,98 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 55 | 2011-02-01 | |
| Finansdirektör/CFO | - | 2025-04-14 | |
| Verksamhetschef | 50 | 2012-11-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2022-10-27 | |
| Ordförande | 80 | 2023-04-27 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2023-01-09 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,37 % | −5,63 % | - | - | 3,38 md | ||
| +0,80 % | +6,70 % | +10,28 % | +120,81 % | 943 md | ||
| +1,54 % | +11,85 % | +18,38 % | +144,22 % | 56,96 md | ||
| +0,07 % | +6,19 % | +21,01 % | +93,77 % | 44,51 md | ||
| +0,09 % | +5,22 % | +2,89 % | +26,77 % | 40,45 md | ||
| +5,35 % | +6,62 % | +31,99 % | +22,66 % | 38,08 md | ||
| +1,47 % | +3,23 % | −7,77 % | +43,02 % | 37,58 md | ||
| −0,19 % | +4,07 % | +54,19 % | +9,98 % | 34,95 md | ||
| +0,43 % | +0,25 % | −12,45 % | +17,14 % | 31,81 md | ||
| +0,89 % | +2,89 % | +2,91 % | +16,00 % | 29,42 md | ||
| Genomsnitt | +1,38 % | +5,09 % | +13,49 % | +54,93 % | 139,6 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,91 % | +6,40 % | +11,39 % | +104,42 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 78,87 md 15,51 md 13,79 md 12,78 md 11,63 md 21,94 md 1 472 md 22,29 md 154 md 60,22 md 768 md 58,2 md 56,96 md 2 449 md | 83,46 md 16,41 md 14,59 md 13,52 md 12,3 md 23,22 md 1 558 md 23,59 md 163 md 63,73 md 813 md 61,6 md 60,29 md 2 591 md |
| Nettoinkomst | 1,44 md 282 mn 251 mn 233 mn 212 mn 399 mn 26,8 md 406 mn 2,8 md 1,1 md 13,99 md 1,06 md 1,04 md 44,59 md | 1,43 md 282 mn 251 mn 232 mn 211 mn 399 mn 26,75 md 405 mn 2,79 md 1,09 md 13,96 md 1,06 md 1,04 md 44,5 md |
| Netto Skuld | 21,44 md 4,22 md 3,75 md 3,47 md 3,16 md 5,96 md 400 md 6,06 md 41,75 md 16,37 md 209 md 15,82 md 15,48 md 666 md | 19,87 md 3,91 md 3,47 md 3,22 md 2,93 md 5,53 md 371 md 5,62 md 38,7 md 15,17 md 194 md 14,66 md 14,35 md 617 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 12,57 US$ | +3,37 % | 8 396 |
| 2026-10-15 | 12,16 US$ | −4,25 % | 6 382 |
| 2026-10-14 | 12,70 US$ | +0,79 % | 6 524 |
| 2026-10-13 | 12,60 US$ | −5,90 % | 10 206 |
| 2026-10-12 | 13,39 US$ | +0,53 % | 18 618 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- ASAI3 Aktie
- ASAIY Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















