Satellos Bioscience Inc. Aktie
Aktier
MSCL
CA80401L8033
Bioteknik och medicinsk forskning
OTC Markets Traded|
Marknaden stängd -
Toronto S.E.
20.59.00 2026-10-30
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 9,540 CAD | −0,62 % |
|
+4,49 % | +20,45 % |
| 10-27 | Satellos Bioscience meddelar ledningsförändringar | CI |
| 10-05 | Satellos Bioscience beviljas substanspatent i USA för forazapadin | MT |
| Börsvärde | 145 mn 130 mn 120 mn 108 mn 202 mn 13,77 md 206 mn 1,43 md 572 mn 7,25 md 544 mn 533 mn 22,85 md | P/E-tal 2026 * |
−2,87x | P/E-tal 2027 * | −2,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 43,46 mn 38,93 mn 35,81 mn 32,44 mn 60,64 mn 4,13 md 61,78 mn 427 mn 171 mn 2,17 md 163 mn 160 mn 6,85 md | EV / Försäljning 2026 * |
-
| EV / Försäljning 2027 * | - |
| Fri-Float |
93,63 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Toronto S.E.
| MSCL | Fördröjd | |
Nasdaq
| MSLE | Fördröjd | |
CBOE
| MSLE | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| 0IT | Fördröjd | |
Tradegate
| 0IT | Realtid | |
Börse Stuttgart
| 0IT | Fördröjd |
| 1 dag | −0,63 % | ||
| 1 vecka | +4,49 % | ||
| 1 månad | −21,09 % | ||
| 3 månader | −31,86 % | ||
| 6 månader | −10,17 % | ||
| Pågående år | +20,45 % |
| 1 vecka | 9,01 | 10 | |
| 1 månad | 9 | 12,47 | |
| Pågående år | 7,67 | 18,98 | |
| 1 år | 7,56 | 18,98 | |
| 3 år | 3,48 | 18,98 | |
| 5 år | 2,58 | 18,98 | |
| 10 år | 2,58 | 22,8 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Frank Gleeson
CEO | Verkställande Direktör | 70 | 2018-03-01 |
Michael Rudnicki
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2018-05-01 |
| Finansdirektör/CFO | - | 2023-09-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Geoff MacKay
CHM | Ordförande | 59 | 2018-07-01 |
Brian Bloom
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 50 | 2018-03-01 |
Frank Gleeson
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2012-07-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-18 | Option | Styrelseledamot | 10 608 | 0,0509% | ||
| 26-08-18 | Option | Styrelseledamot | 10 608 | 0,0509% | ||
| 26-08-18 | Option | Styrelseledamot | 10 608 | 0,0509% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,62 % | +4,49 % | +3,25 % | +130,43 % | 145 mn | ||
| −0,62 % | −1,87 % | +42,87 % | +67,17 % | 63,77 md | ||
| +0,35 % | +3,20 % | +14,40 % | +73,89 % | 56,37 md | ||
| +0,53 % | +1,96 % | +16,24 % | +102,20 % | 54,62 md | ||
| −2,81 % | −4,31 % | +23,50 % | +48,51 % | 44,06 md | ||
| −0,33 % | −1,93 % | +19,28 % | +104,26 % | 42,11 md | ||
| +0,55 % | +2,31 % | +225,14 % | +840,10 % | 41 md | ||
| +3,27 % | +47,96 % | +112,84 % | +91,02 % | 34,92 md | ||
| +1,22 % | −1,44 % | +14,57 % | +47,05 % | 32,82 md | ||
| +0,89 % | +20,55 % | −40,62 % | +350,50 % | 24,7 md | ||
| Genomsnitt | +0,24 % | +7,23 % | +43,15 % | +185,51 % | 39,45 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,18 % | +5,44 % | +47,98 % | +173,39 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | - | - |
| Nettoinkomst | −49,92 mn −44,71 mn −41,12 mn −37,26 mn −69,65 mn −4,74 md −70,96 mn −490 mn −197 mn −2,49 md −187 mn −183 mn −7,86 md | −65,51 mn −58,67 mn −53,96 mn −48,9 mn −91,4 mn −6,22 md −93,11 mn −644 mn −258 mn −3,27 md −246 mn −241 mn −10,32 md |
| Netto Skuld | −102 mn −90,99 mn −83,7 mn −75,84 mn −142 mn −9,65 md −144 mn −998 mn −401 mn −5,07 md −381 mn −373 mn −16 md | −119 mn −107 mn −98,03 mn −88,83 mn −166 mn −11,3 md −169 mn −1,17 md −469 mn −5,94 md −447 mn −437 mn −18,74 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-30 | 9,540 CA$ | −0,63 % | 3 137 |
| 2026-10-29 | 9,600 CA$ | +6,31 % | 3 019 |
| 2026-10-28 | 9,030 CA$ | −6,62 % | 13 760 |
| 2026-10-27 | 9,670 CA$ | +3,64 % | 9 036 |
| 2026-10-26 | 9,330 CA$ | +2,19 % | 11 145 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















