|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-09-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 8,230 USD | −2,72 % |
|
−12,63 % | +103,21 % |
| 09-01 | Red Robin Gourmet Burgers slutför försäljningen av 108 restauranger | MT |
| 08-12 | Red Robin Gourmet Burgers, Inc., Q2 2026 Earnings Call, Aug 12, 2026 |
| Börsvärde | 156 mn 134 mn 126 mn 115 mn 215 mn 14,71 md 216 mn 1,49 md 579 mn 7,52 md 584 mn 571 mn 24,21 md | P/E-tal 2026 * |
−11x | P/E-tal 2027 * | −58,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 156 mn 134 mn 126 mn 115 mn 215 mn 14,71 md 216 mn 1,49 md 579 mn 7,52 md 584 mn 571 mn 24,21 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,13x | EV / Försäljning 2027 * | 0,14x |
| Fri-Float |
78,16 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| RRGB | Fördröjd | |
CBOE
| RRGB | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| RRN | Fördröjd | |
Tradegate
| RRN | Realtid | |
Börse Stuttgart
| RRN | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| RRN | Realtid | |
Berne S.E.
| RRN | Slutkurs |
Senaste Transkript : Red Robin Gourmet Burgers, Inc.
| 1 dag | −2,72 % | ||
| 1 vecka | −12,63 % | ||
| Pågående månad | −9,86 % | ||
| 1 månad | +1,73 % | ||
| 3 månader | +86,62 % | ||
| 6 månader | +85,36 % | ||
| Pågående år | +103,21 % |
| 1 vecka | 7,93 | 9,43 | |
| 1 månad | 7,75 | 10,95 | |
| Pågående år | 2,46 | 10,95 | |
| 1 år | 2,46 | 10,95 | |
| 3 år | 2,46 | 12,8 | |
| 5 år | 2,46 | 25,82 | |
| 10 år | 2,46 | 74,11 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
David Pace
CEO | Verkställande Direktör | 66 | 2025-04-25 |
Mark Graff
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-05-04 |
John McLaughlin
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2026-06-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Steven Lumpkin
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 71 | 2016-08-08 |
David Pace
CHM | Ordförande | 66 | 2019-11-01 |
Anthony Ackil
CHM | Ordförande | 51 | 2025-04-25 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-05 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 13 295 | 0,0719% | ||
| 26-05-15 | Kostnadsfri | Finansdirektör | 79 155 | 0,4365% | ||
| 26-05-14 | Kostnadsfri | Ordförande | 31 662 | 0,1746% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −2,72 % | −12,63 % | +30,22 % | −21,02 % | 156 mn | ||
| −0,51 % | −0,17 % | −17,94 % | −7,59 % | 184 md | ||
| −2,47 % | +0,94 % | −10,10 % | −3,10 % | 47,54 md | ||
| +0,84 % | +1,19 % | +5,53 % | +17,66 % | 41,63 md | ||
| +1,76 % | +2,81 % | +28,60 % | +14,82 % | 27,99 md | ||
| −2,37 % | −2,72 % | −1,60 % | −19,86 % | 14,96 md | ||
| +0,10 % | +4,51 % | −25,63 % | −11,28 % | 11,48 md | ||
| −0,36 % | +2,12 % | +24,09 % | +41,70 % | 7,02 md | ||
| −0,83 % | −2,06 % | +26,60 % | −45,66 % | 5,49 md | ||
| −2,81 % | −8,81 % | - | - | 4,67 md | ||
| Genomsnitt | −0,60 % | −1,05 % | +6,64 % | −3,81 % | 34,47 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,04 % | −0,67 % | −8,07 % | −2,29 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,17 md 1 md 941 mn 861 mn 1,61 md 110 md 1,62 md 11,13 md 4,34 md 56,31 md 4,38 md 4,28 md 181 md | 1,13 md 976 mn 916 mn 838 mn 1,56 md 107 md 1,58 md 10,83 md 4,22 md 54,79 md 4,26 md 4,17 md 176 md |
| Nettoinkomst | −12,96 mn −11,15 mn −10,46 mn −9,57 mn −17,87 mn −1,23 md −18,01 mn −124 mn −48,21 mn −626 mn −48,67 mn −47,6 mn −2,02 md | 571 tn 491 tn 461 tn 422 tn 787 tn 53,98 mn 794 tn 5,45 mn 2,12 mn 27,58 mn 2,14 mn 2,1 mn 88,84 mn |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-03 | 8,230 US$ | −2,72 % | 450 579 |
| 2026-09-02 | 8,460 US$ | 0,00 % | 445 896 |
| 2026-09-01 | 8,460 US$ | −7,34 % | 342 449 |
| 2026-08-31 | 9,130 US$ | −1,93 % | 227 525 |
| 2026-08-28 | 9,310 US$ | −1,17 % | 202 829 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















