|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 4,225 USD | +2,30 % |
|
+5,62 % | −62,15 % |
| 09-28 | Ramaco Resources tilldöms 30 miljoner dollar i försäkringstvist | MT |
| 09-10 | Ramaco Resources meddelar att tidigare senator Joe Manchin lämnar styrelsen | CI |
| Börsvärde | 392 mn 350 mn 321 mn 292 mn 547 mn 37,09 md 558 mn 3,83 md 1,55 md 19,57 md 1,47 md 1,44 md 61,83 md | P/E-tal 2026 * |
−6,77x | P/E-tal 2027 * | −177x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 585 mn 522 mn 479 mn 436 mn 817 mn 55,36 md 833 mn 5,72 md 2,31 md 29,22 md 2,19 md 2,15 md 92,29 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,02x | EV / Försäljning 2027 * | 0,91x |
| Fri-Float |
69,41 % | Avkastning 2026 * |
0,3 % | Avkastning 2027 * | 0,71 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| METCB | Fördröjd | |
CBOE
| METCB | Realtid | |
Tradegate
| 5R01 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| 5R01 | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| 5R01 | Realtid |
Senaste Transkript: Ramaco Resources, Inc.
| 1 dag | +2,30 % | ||
| 1 vecka | +5,62 % | ||
| Pågående månad | +2,30 % | ||
| 1 månad | −2,42 % | ||
| 3 månader | −33,44 % | ||
| 6 månader | −56,45 % | ||
| Pågående år | −62,15 % |
| 1 vecka | 4,06 | 4,64 | |
| 1 månad | 3,57 | 4,7 | |
| Pågående år | 3,57 | 14,09 | |
| 1 år | 3,57 | 16,12 | |
| 3 år | 3,57 | 20,7 | |
| 5 år | 3,57 | 20,7 | |
| 10 år | 3,57 | 20,7 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Randall Atkins
CEO | Verkställande Direktör | 73 | 2020-12-31 |
Jeremy Sussman
DFI | Finansdirektör/CFO | 43 | 2019-05-01 |
Cameron Adkins
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-08-20 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Randall Atkins
CHM | Ordförande | 73 | 2015-08-01 |
Bryan Lawrence
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 83 | 2016-12-01 |
Richard Whiting
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 71 | 2016-12-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,30 % | +5,62 % | - | - | 414 mn | ||
| +1,38 % | +7,89 % | +85,04 % | +83,56 % | 62,13 md | ||
| +3,28 % | −3,67 % | −4,96 % | −11,80 % | 48,61 md | ||
| +3,54 % | +5,07 % | +67,37 % | +157,36 % | 45,13 md | ||
| +0,44 % | +6,05 % | +60,66 % | +125,85 % | 35,67 md | ||
| +0,21 % | +5,28 % | +9,93 % | +75,92 % | 32,01 md | ||
| +0,39 % | −1,17 % | −31,96 % | −38,31 % | 30,87 md | ||
| +2,56 % | +6,21 % | +58,65 % | +69,06 % | 22,26 md | ||
| +0,20 % | +3,47 % | −2,85 % | +51,28 % | 22,05 md | ||
| +0,12 % | −0,71 % | +3,30 % | +2,64 % | 21,78 md | ||
| Genomsnitt | +1,44 % | +3,44 % | +27,24 % | +57,28 % | 35,61 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,57 % | +3,91 % | +33,98 % | +62,96 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 575 mn 513 mn 471 mn 428 mn 803 mn 54,4 md 819 mn 5,62 md 2,27 md 28,71 md 2,16 md 2,11 md 90,69 md | 695 mn 621 mn 570 mn 518 mn 972 mn 65,83 md 991 mn 6,8 md 2,74 md 34,74 md 2,61 md 2,55 md 110 md |
| Nettoinkomst | −57,3 mn −51,15 mn −46,94 mn −42,7 mn −80,06 mn −5,42 md −81,65 mn −561 mn −226 mn −2,86 md −215 mn −210 mn −9,04 md | 2,55 mn 2,28 mn 2,09 mn 1,9 mn 3,56 mn 241 mn 3,63 mn 24,95 mn 10,06 mn 127 mn 9,57 mn 9,37 mn 402 mn |
| Netto Skuld | 193 mn 172 mn 158 mn 144 mn 270 mn 18,27 md 275 mn 1,89 md 761 mn 9,64 md 724 mn 709 mn 30,46 md | 238 mn 213 mn 195 mn 177 mn 333 mn 22,54 md 339 mn 2,33 md 939 mn 11,89 md 893 mn 874 mn 37,57 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 4,225 US$ | +2,30 % | 81 654 |
| 2026-10-30 | 4,130 US$ | −2,82 % | 46 371 |
| 2026-10-29 | 4,250 US$ | −4,06 % | 40 074 |
| 2026-10-28 | 4,430 US$ | −1,12 % | 91 053 |
| 2026-10-27 | 4,480 US$ | +12,00 % | 121 474 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- METC Aktie
- METCB Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















