Packaging Corporation of America Aktie Deutsche Boerse AG
Aktier
PKA
US6951561090
Pappersförpackningar
|
Realtidsuppskattning
Tradegate
13.52.48 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 200,82 EUR | −0,24 % |
|
−5,61 % | +13,94 % |
| 08-24 | Insynsförsäljning i Packaging Corp of America på drygt 3 miljoner dollar enligt SEC-dokument | MT |
| 08-13 | Packaging Corp. of America gynnas av tredje prishöjningen på kraftliner, enligt UBS | MT |
| Börsvärde | 20,72 md 17,84 md 16,75 md 15,29 md 28,72 md 1 971 md 28,93 md 198 md 77,22 md 1 bn 77,79 md 76,1 md 3 310 md | P/E-tal 2026 * |
23,6x | P/E-tal 2027 * | 17,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 24,05 md 20,7 md 19,44 md 17,74 md 33,34 md 2 288 md 33,57 md 230 md 89,62 md 1 160 md 90,28 md 88,32 md 3 841 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,39x | EV / Försäljning 2027 * | 2,21x |
| Fri-Float |
96,7 % | Avkastning 2026 * |
2,29 % | Avkastning 2027 * | 2,36 % |
Senaste Transkript : Packaging Corporation of America
| 1 dag | −0,22 % | ||
| 1 vecka | −5,61 % | ||
| Pågående månad | −5,65 % | ||
| 1 månad | −5,65 % | ||
| 3 månader | +5,62 % | ||
| 6 månader | +0,58 % | ||
| Pågående år | +13,94 % |
| 1 vecka | 200,3 | 212,9 | |
| 1 månad | 200,3 | 223,4 | |
| Pågående år | 172,5 | 224,1 | |
| 1 år | 164,5 | 224,1 | |
| 3 år | 133,45 | 236,7 | |
| 5 år | 110 | 236,7 | |
| 10 år | 67 | 236,7 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Mark Kowlzan
CEO | Verkställande Direktör | 71 | 2010-07-01 |
Kent Pflederer
DFI | Finansdirektör/CFO | 54 | 2025-05-01 |
| President | 70 | 2025-02-26 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Samuel Mencoff
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 69 | 1999-01-01 |
Roger Porter
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 79 | 2005-05-01 |
Cheryl Beebe
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2008-05-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,24 % | −5,61 % | - | - | 20,72 md | ||
| −2,88 % | −3,68 % | −0,97 % | +15,09 % | 24,57 md | ||
| −2,68 % | −6,00 % | +7,33 % | +56,90 % | 20,72 md | ||
| −3,51 % | −7,58 % | −23,65 % | +8,62 % | 20,09 md | ||
| −0,58 % | −0,44 % | +8,11 % | −41,58 % | 6,47 md | ||
| −2,34 % | −4,07 % | +16,72 % | −4,00 % | 5,45 md | ||
| −2,48 % | −1,62 % | −17,75 % | −41,25 % | 5,2 md | ||
| +1,44 % | +4,90 % | +43,73 % | +52,92 % | 5,11 md | ||
| +1,69 % | +1,46 % | +25,86 % | +59,43 % | 4,08 md | ||
| −0,50 % | −0,44 % | +5,13 % | +0,73 % | 3,92 md | ||
| Genomsnitt | −1,20 % | −1,10 % | +7,17 % | +11,87 % | 10,62 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,87 % | −2,91 % | +0,56 % | +18,13 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 10,08 md 8,68 md 8,15 md 7,44 md 13,97 md 959 md 14,07 md 96,57 md 37,57 md 486 md 37,85 md 37,03 md 1 610 md | 10,76 md 9,27 md 8,7 md 7,94 md 14,92 md 1 024 md 15,03 md 103 md 40,12 md 519 md 40,42 md 39,54 md 1 720 md |
| Nettoinkomst | 885 mn 762 mn 715 mn 653 mn 1,23 md 84,18 md 1,24 md 8,48 md 3,3 md 42,69 md 3,32 md 3,25 md 141 md | 1,21 md 1,04 md 979 mn 894 mn 1,68 md 115 md 1,69 md 11,6 md 4,51 md 58,43 md 4,55 md 4,45 md 193 md |
| Netto Skuld | 3,33 md 2,87 md 2,69 md 2,46 md 4,61 md 317 md 4,65 md 31,88 md 12,41 md 161 md 12,5 md 12,22 md 532 md | 3,04 md 2,62 md 2,46 md 2,24 md 4,21 md 289 md 4,24 md 29,11 md 11,33 md 147 md 11,41 md 11,16 md 485 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-01 | 200,30 € | −0,50 % |
| 2026-08-31 | 201,30 € | −2,80 % |
| 2026-08-28 | 207,10 € | −0,77 % |
| 2026-08-27 | 208,70 € | −1,28 % |
| 2026-08-26 | 211,40 € | +0,48 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















