|
Slutkurs
Johannesburg S.E.
2026-08-28
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 28,12 ZAR | -.--% |
|
−6,27 % | −3,03 % |
| 08-27 | Biometanolbolaget Emvolon tecknar avtal om inköp och finansiering med Freepoint | RE |
| 08-06 | Montauk Renewables, Inc., Q2 2026 Earnings Call, Aug 06, 2026 |
| Börsvärde | 246 mn 3,97 md 212 mn 199 mn 182 mn 342 mn 23,44 md 344 mn 2,36 md 918 mn 11,89 md 925 mn 905 mn 39,36 md | P/E-tal 2026 * |
14x | P/E-tal 2027 * | 9,75x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 350 mn 5,65 md 301 mn 283 mn 258 mn 485 mn 33,32 md 489 mn 3,35 md 1,31 md 16,89 md 1,31 md 1,29 md 55,94 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,62x | EV / Försäljning 2027 * | 1,21x |
| Fri-Float |
29,15 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript : Montauk Renewables, Inc.
| 1 vecka | −6,27 % | ||
| Pågående månad | −9,29 % | ||
| 1 månad | −9,29 % | ||
| 3 månader | −6,27 % | ||
| 6 månader | +10,36 % | ||
| Pågående år | −3,03 % |
| 1 vecka | 27,5 | 28,79 | |
| 1 månad | 25,23 | 33,33 | |
| Pågående år | 17,01 | 33,33 | |
| 1 år | 17,01 | 44,11 | |
| 3 år | 17,01 | 199,98 | |
| 5 år | 17,01 | 362 | |
| 10 år | 17,01 | 362 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Sean McClain
CEO | Verkställande Direktör | 51 | 2021-01-01 |
| Finansdirektör/CFO | 48 | 2021-01-01 | |
James Shaw
COO | Verksamhetschef | 54 | 2021-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Sean McClain
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 51 | 2021-01-01 |
Mohamed Ahmed
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2020-12-11 |
John Copelyn
CHM | Ordförande | 75 | 2021-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| -.--% | −6,27 % | - | - | 246 mn | ||
| +1,60 % | +1,10 % | −2,24 % | +11,44 % | 2,06 md | ||
| +1,67 % | +2,81 % | −7,41 % | - | 1,96 md | ||
| +0,57 % | −1,12 % | −20,72 % | −48,84 % | 446 mn | ||
| -.--% | -.--% | +0,77 % | −28,02 % | 385 mn | ||
| −2,82 % | −7,53 % | −17,70 % | −81,99 % | 246 mn | ||
| 0,00 % | +1,28 % | −16,84 % | −8,14 % | 208 mn | ||
| −0,05 % | −5,47 % | −22,76 % | −13,16 % | 198 mn | ||
| +13,21 % | +42,86 % | +361,54 % | −91,18 % | 68,1 mn | ||
| Genomsnitt | +1,52 % | +2,39 % | +34,33 % | −37,13 % | 696,05 mn | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,19 % | +1,10 % | −2,84 % | −11,00 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 216 mn 3,48 md 186 mn 174 mn 159 mn 299 mn 20,51 md 301 mn 2,07 md 804 mn 10,4 md 810 mn 792 mn 34,44 md | 255 mn 4,11 md 220 mn 206 mn 188 mn 354 mn 24,27 md 356 mn 2,44 md 951 mn 12,31 md 958 mn 937 mn 40,74 md |
| Nettoinkomst | 14,56 mn 235 mn 12,53 mn 11,77 mn 10,74 mn 20,18 mn 1,39 md 20,33 mn 139 mn 54,26 mn 702 mn 54,66 mn 53,47 mn 2,33 md | 14,95 mn 241 mn 12,87 mn 12,08 mn 11,03 mn 20,72 mn 1,42 md 20,87 mn 143 mn 55,71 mn 721 mn 56,12 mn 54,9 mn 2,39 md |
| Netto Skuld | 104 mn 1,67 md 89,35 mn 83,89 mn 76,58 mn 144 mn 9,87 md 145 mn 994 mn 387 mn 5,01 md 390 mn 381 mn 16,58 md | 63,07 mn 1,02 md 54,3 mn 50,99 mn 46,54 mn 87,43 mn 6 md 88,06 mn 604 mn 235 mn 3,04 md 237 mn 232 mn 10,08 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 27,53 ZAR | −2,10 % | 39 |
| 2026-08-28 | 28,12 ZAR | -.--% | 0 |
| 2026-08-27 | 28,12 ZAR | -.--% | 0 |
| 2026-08-26 | 28,12 ZAR | −2,33 % | 47 |
| 2026-08-25 | 28,79 ZAR | −4,03 % | 1 620 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- MNTK Aktie
- MKR Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















