Mid-America Apartment Communities, Inc. Aktie Sao Paulo
Aktier
M1AA34
BRM1AABDR009
Bostadsfastighets-REITs
|
Marknaden stängd -
Sao Paulo
14.43.29 2026-10-29
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 52,35 BRL | +1,65 % |
|
-.--% | −11,69 % |
| 10-29 | Mid-America Apartment Communities, Inc., Q3 2026 Earnings Call, Oct 29, 2026 | |
| 10-28 | Mid-America Apartment Communities: Lägre kärn-FFO men högre intäkter i Q3 " uppdaterar prognos för 2026 | MT |
| Börsvärde | 13,8 md 75,85 md 12,37 md 11,31 md 10,32 md 19,45 md 1 297 md 20,06 md 136 md 54,35 md 692 md 51,78 md 50,67 md 2 184 md | P/E-tal 2026 * |
32,6x | P/E-tal 2027 * | 38,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 19,66 md 108 md 17,64 md 16,12 md 14,71 md 27,72 md 1 848 md 28,59 md 194 md 77,46 md 986 md 73,8 md 72,22 md 3 113 md | EV / Försäljning 2026 * |
8,82x | EV / Försäljning 2027 * | 8,67x |
| Fri-Float |
99,53 % | Avkastning 2026 * |
5,16 % | Avkastning 2027 * | 5,27 % |
Senaste Transkript: Mid-America Apartment Communities, Inc.
| 1 dag | +1,65 % | ||
| 1 månad | +8,27 % | ||
| 3 månader | −8,11 % | ||
| 6 månader | +0,47 % | ||
| Pågående år | −11,69 % |
| 1 månad | 47,33 | 53,73 | |
| Pågående år | 47,33 | 64,26 | |
| 1 år | 47,33 | 64,26 | |
| 3 år | 47,33 | 79,28 | |
| 5 år | 47,33 | 108,59 | |
| 10 år | 35,9 | 108,59 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Bradley Hill
CEO | Verkställande Direktör | 50 | 2025-04-01 |
Clay Holder
DFI | Finansdirektör/CFO | 48 | 2024-04-01 |
Robert DelPriore
ADM | Administrativ Direktör | 58 | 2021-12-13 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Alan Graf
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 72 | 2002-06-01 |
H. Bolton
CHM | Ordförande | 69 | 2002-09-01 |
Gary Shorb
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 75 | 2012-05-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,65 % | -.--% | - | - | 13,8 md | ||
| +0,40 % | +5,83 % | +9,71 % | - | 50,66 md | ||
| +0,31 % | +3,03 % | +4,52 % | +29,99 % | 17,51 md | ||
| −1,67 % | +2,03 % | −3,25 % | −13,25 % | 15,61 md | ||
| −1,46 % | +6,22 % | −4,99 % | +2,59 % | 14,36 md | ||
| −2,27 % | +1,47 % | −8,27 % | −0,55 % | 13,8 md | ||
| −0,05 % | +6,64 % | +1,34 % | −4,16 % | 12,26 md | ||
| −0,82 % | +3,86 % | +2,56 % | −5,34 % | 11,73 md | ||
| −1,16 % | +2,98 % | +6,12 % | +13,89 % | 11,59 md | ||
| −4,12 % | −1,24 % | −2,30 % | +14,77 % | 9,95 md | ||
| Genomsnitt | −0,92 % | +3,58 % | +0,60 % | +4,74 % | 17,5 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,55 % | +4,18 % | +2,73 % | +5,08 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,23 md 12,26 md 2 md 1,83 md 1,67 md 3,14 md 210 md 3,24 md 22,02 md 8,78 md 112 md 8,37 md 8,19 md 353 md | 2,28 md 12,54 md 2,05 md 1,87 md 1,71 md 3,22 md 214 md 3,32 md 22,53 md 8,98 md 114 md 8,56 md 8,38 md 361 md |
| Nettoinkomst | 430 mn 2,36 md 385 mn 352 mn 322 mn 606 mn 40,39 md 625 mn 4,25 md 1,69 md 21,55 md 1,61 md 1,58 md 68,04 md | 352 mn 1,93 md 315 mn 288 mn 263 mn 496 mn 33,05 md 511 mn 3,47 md 1,39 md 17,63 md 1,32 md 1,29 md 55,67 md |
| Netto Skuld | 5,87 md 32,26 md 5,26 md 4,81 md 4,39 md 8,27 md 552 md 8,53 md 57,97 md 23,12 md 294 md 22,02 md 21,55 md 929 md | 5,97 md 32,83 md 5,36 md 4,89 md 4,47 md 8,42 md 561 md 8,68 md 58,99 md 23,52 md 299 md 22,41 md 21,93 md 945 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















