|
Marknaden stängd -
Euronext Paris
17.55.00 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1,640 EUR | −0,61 % |
|
−2,50 % | −9,39 % |
| 10-05 | Logic Instruments intäkter rusar 127 procent under årets första nio månader | |
| 08-07 | Logic Instrument siktar på en omsättning över 75 miljoner euro 2026 |
| Börsvärde | 18,04 mn 20,12 mn 16,49 mn 15,05 mn 28,36 mn 1,89 md 29,26 mn 199 mn 79,26 mn 1,01 md 75,52 mn 73,9 mn 3,19 md | P/E-tal 2026 * |
13,7x | P/E-tal 2027 * | 7,13x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 12,55 mn 14 mn 11,47 mn 10,47 mn 19,73 mn 1,32 md 20,36 mn 138 mn 55,15 mn 702 mn 52,54 mn 51,41 mn 2,22 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,16x | EV / Försäljning 2027 * | 0,12x |
| Fri-Float |
76,41 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Euronext Paris
| ALLOG | Realtid | |
CBOE
| Realtid | ||
Deutsche Boerse AG
| 90I | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| 90I | Fördröjd | |
CBOE
| Realtid |
| 1 dag | −0,61 % | ||
| 1 vecka | −2,50 % | ||
| Pågående månad | −2,50 % | ||
| 1 månad | −10,38 % | ||
| 3 månader | −29,31 % | ||
| 6 månader | −17,26 % | ||
| Pågående år | −9,39 % |
| 1 vecka | 1,61 | 1,78 | |
| 1 månad | 1,61 | 1,8 | |
| Pågående år | 1,61 | 2,6 | |
| 1 år | 1,3 | 2,6 | |
| 3 år | 0,5 | 2,6 | |
| 5 år | 0,27 | 2,6 | |
| 10 år | 0,25 | 2,6 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Loïc Poirier
CEO | Verkställande Direktör | 57 | 2015-06-02 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Loïc Poirier
CHM | Ordförande | 57 | 2015-06-02 |
Guillaume Burkel
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2014-01-24 |
| Direktör/Styrelseledamot | 52 | 2021-05-05 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,61 % | −2,50 % | −9,14 % | +193,91 % | 20,12 mn | ||
| +3,67 % | −22,57 % | +123,95 % | +358,78 % | 209 md | ||
| +3,55 % | −27,44 % | +248,70 % | - | 119 md | ||
| −1,19 % | −28,48 % | +65,02 % | +550,75 % | 106 md | ||
| −1,44 % | −27,95 % | +61,87 % | +512,16 % | 98,74 md | ||
| +1,38 % | −18,73 % | +90,92 % | +184,25 % | 59,43 md | ||
| −3,17 % | −8,65 % | +1,22 % | +42,40 % | 34,15 md | ||
| −0,11 % | −15,06 % | +49,77 % | +123,80 % | 33,23 md | ||
| +3,54 % | −23,81 % | +7,42 % | +174,08 % | 32,24 md | ||
| −3,09 % | −8,24 % | +69,15 % | +96,55 % | 29,76 md | ||
| Genomsnitt | +0,25 % | −18,34 % | +70,89 % | +248,52 % | 72,11 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,27 % | −23,12 % | +107,93 % | +346,68 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 79,37 mn 88,49 mn 72,54 mn 66,22 mn 125 mn 8,32 md 129 mn 874 mn 349 mn 4,44 md 332 mn 325 mn 14,01 md | 97,49 mn 109 mn 89,1 mn 81,33 mn 153 mn 10,22 md 158 mn 1,07 md 428 mn 5,45 md 408 mn 399 mn 17,21 md |
| Nettoinkomst | 1,28 mn 1,43 mn 1,17 mn 1,07 mn 2,01 mn 134 mn 2,08 mn 14,1 mn 5,62 mn 71,58 mn 5,36 mn 5,24 mn 226 mn | 2,57 mn 2,87 mn 2,35 mn 2,14 mn 4,04 mn 269 mn 4,17 mn 28,31 mn 11,29 mn 144 mn 10,76 mn 10,52 mn 454 mn |
| Netto Skuld | −5,49 mn −6,12 mn −5,02 mn −4,58 mn −8,63 mn −575 mn −8,9 mn −60,48 mn −24,12 mn −307 mn −22,98 mn −22,48 mn −969 mn | −6,6 mn −7,36 mn −6,03 mn −5,51 mn −10,37 mn −692 mn −10,7 mn −72,7 mn −28,99 mn −369 mn −27,62 mn −27,03 mn −1,17 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 1,640 € | −0,61 % | 4 816 |
| 2026-11-05 | 1,650 € | +1,35 % | 94 547 |
| 2026-11-04 | 1,628 € | −1,57 % | 24 525 |
| 2026-11-03 | 1,654 € | −1,78 % | 5 220 |
| 2026-11-02 | 1,684 € | +0,12 % | 14 022 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















