|
Marknaden stängd -
Swiss Exchange
17.31.43 2026-10-15
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1 424,00 CHF | −1,52 % |
|
+9,88 % | −35,27 % |
| 07-31 | Interroll Holding rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| 07-31 | Interroll: Starka volymer under första halvåret 2026 men svagare lönsamhet framöver | ![]() |
| Börsvärde | 1,19 md 1,43 md 1,28 md 1,08 md 2,03 md 136 md 2,07 md 14,28 md 5,59 md 70,81 md 5,38 md 5,26 md 227 md | P/E-tal 2026 * |
21x | P/E-tal 2027 * | 17,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,01 md 1,22 md 1,09 md 919 mn 1,73 md 115 md 1,76 md 12,13 md 4,75 md 60,17 md 4,57 md 4,47 md 193 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,77x | EV / Försäljning 2027 * | 1,57x |
| Fri-Float |
75,88 % | Avkastning 2026 * |
2,23 % | Avkastning 2027 * | 2,54 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Swiss Exchange
| INRN | Fördröjd | |
CBOE
| 0QN2 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| I3H | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| I3H | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| I3H | Realtid | |
Tradegate
| I3H | Realtid |
Senaste Transkript: Interroll Holding AG
| 1 dag | −1,52 % | ||
| 1 vecka | +9,88 % | ||
| Pågående månad | +2,30 % | ||
| 1 månad | +2,01 % | ||
| 3 månader | +7,72 % | ||
| 6 månader | −14,32 % | ||
| Pågående år | −35,27 % |
| 1 vecka | 1 320 | 1 488 | |
| 1 månad | 1 282 | 1 488 | |
| Pågående år | 1 258 | 2 375 | |
| 1 år | 1 258 | 2 555 | |
| 3 år | 1 258 | 3 080 | |
| 5 år | 1 258 | 4 830 | |
| 10 år | 1 025 | 4 830 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 55 | 2025-03-01 | |
Stephan Scharer
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-06-01 |
Maurizio Catino
PRN | Företagsledare/Principal | 49 | 2013-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ingo Specht
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2006-01-01 |
| Ordförande | 69 | 2021-04-30 | |
Stefano Mercorio
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2013-05-10 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-03-27 | Köp | 20 | 0,0023% | |||
| 26-03-23 | Köp | 20 | 0,0023% | |||
| 25-11-27 | Köp | 45 | 0,0053% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,52 % | +9,88 % | −40,79 % | −41,28 % | 1,43 md | ||
| −3,40 % | −3,30 % | +27,94 % | +131,26 % | 166 md | ||
| −1,27 % | −13,39 % | +102,69 % | +1 967,37 % | 69,6 md | ||
| 0,00 % | +3,59 % | −8,45 % | +45,66 % | 33,76 md | ||
| −8,79 % | −18,85 % | −23,64 % | +335,65 % | 30,1 md | ||
| +1,57 % | +4,97 % | −2,96 % | +38,18 % | 31,65 md | ||
| +1,87 % | +6,49 % | −23,03 % | −12,00 % | 26,8 md | ||
| −12,13 % | −20,36 % | +154,83 % | +816,96 % | 17,24 md | ||
| −0,16 % | +0,28 % | +83,82 % | +231,05 % | 15,98 md | ||
| +0,01 % | +0,73 % | +30,99 % | +59,46 % | 15,27 md | ||
| Genomsnitt | −2,52 % | −2,92 % | +30,14 % | +357,23 % | 40,8 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −2,64 % | −4,67 % | +35,55 % | +465,41 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 569 mn 686 mn 613 mn 518 mn 974 mn 65 md 992 mn 6,84 md 2,68 md 33,91 md 2,58 md 2,52 md 109 md | 623 mn 750 mn 670 mn 566 mn 1,07 md 71,07 md 1,08 md 7,48 md 2,93 md 37,08 md 2,82 md 2,76 md 119 md |
| Nettoinkomst | 57,74 mn 69,6 mn 62,13 mn 52,52 mn 98,82 mn 6,59 md 101 mn 694 mn 271 mn 3,44 md 261 mn 256 mn 11,01 md | 68,35 mn 82,39 mn 73,55 mn 62,18 mn 117 mn 7,8 md 119 mn 821 mn 321 mn 4,07 md 309 mn 303 mn 13,03 md |
| Netto Skuld | −179 mn −215 mn −192 mn −162 mn −306 mn −20,39 md −311 mn −2,15 md −839 mn −10,64 md −808 mn −791 mn −34,05 md | −213 mn −257 mn −229 mn −194 mn −365 mn −24,33 md −371 mn −2,56 md −1 md −12,7 md −964 mn −944 mn −40,63 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-15 | 1 424,00 CHF | −1,52 % | 1 284 |
| 2026-10-14 | 1 446,00 CHF | +4,03 % | 3 715 |
| 2026-10-13 | 1 390,00 CHF | +4,83 % | 1 996 |
| 2026-10-12 | 1 326,00 CHF | 0,00 % | 1 111 |
| 2026-10-09 | 1 326,00 CHF | +2,31 % | 1 088 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån



















