|
Slutkurs
Belgrade S.E.
2026-08-20
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 5 900,00 RSD | -.--% |
|
-.--% | −23,39 % |
| 2022-05-04 | IMPOL SEVAL Valjaonica Aluminijuma a.d. rapporterar resultat för helåret som slutade den 31 december 2021 | CI |
| Börsvärde | 5,18 md 523 md 4,46 md 4,18 md 3,83 md 7,15 md 490 md 7,2 md 49,5 md 19,28 md 250 md 19,46 md 19,04 md 806 md | P/E-tal 2021 |
4,18x | P/E-tal 2022 | 2,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 6,38 md 644 md 5,49 md 5,15 md 4,72 md 8,8 md 603 md 8,87 md 60,97 md 23,74 md 308 md 23,97 md 23,45 md 993 md | EV / Försäljning 2021 |
0,25x | EV / Försäljning 2022 | 0,24x |
| Fri-Float |
7,16 % | Avkastning 2021 |
16,9 % | Avkastning 2022 | - |
| 1 månad | +7,27 % | ||
| 3 månader | −4,84 % | ||
| 6 månader | −19,07 % | ||
| Pågående år | −23,39 % |
| 1 månad | 5 500 | 6 000 | |
| Pågående år | 5 050 | 7 750 | |
| 1 år | 5 050 | 7 999 | |
| 3 år | 5 050 | 8 300 | |
| 5 år | 3 300 | 8 300 | |
| 10 år | 2 000 | 8 300 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ninko Tešic
CEO | Verkställande Direktör | 67 | 2003-10-01 |
Ðorde Pjevic
DFI | Finansdirektör/CFO | - | - |
Dušan Prtenjak
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2022-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Irena Šela
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2010-06-03 |
Tomaž Smolar
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | - |
Gregor Žerjav
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | - |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| -.--% | -.--% | −26,24 % | +0,48 % | 54,95 mn | ||
| −1,52 % | −1,18 % | +27,38 % | +360,44 % | 13,92 md | ||
| −1,47 % | −0,18 % | +26,32 % | +14,10 % | 3,1 md | ||
| −1,19 % | +4,44 % | +291,26 % | +451,39 % | 2,79 md | ||
| −6,76 % | −13,60 % | +92,95 % | +30,79 % | 2,79 md | ||
| +0,45 % | −7,35 % | +42,64 % | +182,58 % | 2,55 md | ||
| −1,88 % | −1,51 % | −10,69 % | −3,46 % | 2,32 md | ||
| −1,35 % | −0,15 % | +1,55 % | −3,67 % | 993 mn | ||
| −1,21 % | −0,24 % | −4,67 % | +0,25 % | 635 mn | ||
| −1,17 % | −1,17 % | −37,56 % | −59,32 % | 393 mn | ||
| Genomsnitt | −1,61 % | −3,14 % | +40,29 % | +97,36 % | 2,95 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,82 % | −4,39 % | +54,17 % | +231,42 % |
| 2021 | 2022 | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 21,2 md 2 140 md 18,24 md 17,12 md 15,66 md 29,23 md 2 004 md 29,46 md 202 md 78,85 md 1 024 md 79,6 md 77,87 md 3 298 md | 24,4 md 2 462 md 20,99 md 19,7 md 18,02 md 33,64 md 2 306 md 33,9 md 233 md 90,75 md 1 179 md 91,61 md 89,62 md 3 796 md |
| Nettoinkomst | 833 mn 84,13 md 717 mn 673 mn 616 mn 1,15 md 78,79 md 1,16 md 7,96 md 3,1 md 40,26 md 3,13 md 3,06 md 130 md | 1,98 md 200 md 1,7 md 1,6 md 1,46 md 2,73 md 187 md 2,75 md 18,89 md 7,36 md 95,52 md 7,43 md 7,26 md 308 md |
| Netto Skuld | 1,85 md 187 md 1,6 md 1,5 md 1,37 md 2,56 md 175 md 2,58 md 17,71 md 6,9 md 89,58 md 6,96 md 6,81 md 289 md | 1,2 md 121 md 1,03 md 969 mn 887 mn 1,66 md 113 md 1,67 md 11,47 md 4,47 md 58 md 4,51 md 4,41 md 187 md |
Anställda
566
Sektor
Aluminium
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















