|
Slutkurs
Taiwan S.E.
2026-11-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 38,30 TWD | −0,78 % |
|
−4,01 % | −22,15 % |
| 11-02 | HTC rapporterar resultat för tredje kvartalet och årets första nio månader 2026 | CI |
| 10-13 | HTC avvecklar större dotterbolag | MT |
| Börsvärde | 32,02 md 976 mn 872 mn 801 mn 727 mn 1,37 md 92,44 md 1,4 md 9,56 md 3,85 md 48,79 md 3,66 md 3,58 md 155 md | P/E-tal 2026 * |
-
| P/E-tal 2027 * | - |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 32,02 md 976 mn 872 mn 801 mn 727 mn 1,37 md 92,44 md 1,4 md 9,56 md 3,85 md 48,79 md 3,66 md 3,58 md 155 md | EV / Försäljning 2026 * |
4,78x | EV / Försäljning 2027 * | 2,17x |
| Fri-Float |
79,99 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| 1 dag | −0,78 % | ||
| 1 vecka | −4,01 % | ||
| Pågående månad | −1,29 % | ||
| 1 månad | −10,72 % | ||
| 3 månader | −4,01 % | ||
| 6 månader | −4,61 % | ||
| Pågående år | −22,15 % |
| 1 vecka | 38,3 | 40,45 | |
| 1 månad | 38,3 | 43,2 | |
| Pågående år | 37,7 | 52,4 | |
| 1 år | 37,7 | 55,2 | |
| 3 år | 31,65 | 76,9 | |
| 5 år | 31,65 | 97,3 | |
| 10 år | 25,4 | 97,3 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Hsiueh-Hong Wang
CEO | Verkställande Direktör | 68 | 2015-03-21 |
Wan Hsien Liu
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
Chia Te Lu
IRC | Investor Relations Kontakt | - | 2020-11-09 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Hsiueh-Hong Wang
CHM | Ordförande | 68 | 2015-03-21 |
Chen Kuo Lin
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2007-06-20 |
Wen Chi Chen
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 70 | 1999-04-30 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,78 % | −4,01 % | −25,92 % | −19,20 % | 991 mn | ||
| −1,90 % | −4,38 % | +23,36 % | +87,89 % | 4 938 md | ||
| −4,15 % | −1,13 % | +97,57 % | +215,37 % | 1 087 md | ||
| −0,21 % | +11,09 % | −34,45 % | +83,14 % | 92,11 md | ||
| +3,98 % | +8,73 % | −21,20 % | −38,15 % | 10,35 md | ||
| −4,71 % | −10,26 % | −20,82 % | - | 2,69 md | ||
| 0,00 % | 0,00 % | +4,32 % | −49,21 % | 2,46 md | ||
| +6,29 % | +19,14 % | −71,71 % | −75,00 % | 2,22 md | ||
| +2,39 % | −17,30 % | −23,05 % | +110,47 % | 1,62 md | ||
| −0,52 % | −2,17 % | −38,46 % | −0,90 % | 1,44 md | ||
| Genomsnitt | +0,13 % | −1,38 % | −11,04 % | +34,93 % | 613,87 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,29 % | −2,88 % | +35,47 % | +110,05 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 6,69 md 204 mn 182 mn 167 mn 152 mn 285 mn 19,32 md 293 mn 2 md 804 mn 10,2 md 766 mn 749 mn 32,32 md | 14,78 md 450 mn 402 mn 370 mn 336 mn 630 mn 42,67 md 646 mn 4,41 md 1,77 md 22,52 md 1,69 md 1,65 md 71,38 md |
| Nettoinkomst | - | - |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-03 | 38,30 TWD | −0,78 % | 9 309 997 |
| 2026-11-02 | 38,60 TWD | −0,52 % | 2 527 542 |
| 2026-10-30 | 38,80 TWD | −2,63 % | 4 457 936 |
| 2026-10-29 | 39,85 TWD | −1,24 % | 2 742 519 |
| 2026-10-28 | 40,35 TWD | +1,13 % | 3 916 670 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















