First Tractor Company Limited Aktie Shanghai S.E.
Aktier
601038
CNE100001JN7
Tunga maskiner & fordon
OTC Markets Traded|
Slutkurs
Shanghai S.E.
2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 13,40 CNY | +1,21 % |
|
+4,93 % | −5,43 % |
| Börsvärde | 12,33 md 1,85 md 1,66 md 1,52 md 1,38 md 2,59 md 176 md 2,64 md 18,14 md 7,31 md 92,64 md 6,96 md 6,81 md 293 md | P/E-tal 2026 * |
8,71x | P/E-tal 2027 * | 6,08x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 9,29 md 1,4 md 1,25 md 1,14 md 1,04 md 1,95 md 132 md 1,99 md 13,67 md 5,51 md 69,82 md 5,24 md 5,13 md 221 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,71x | EV / Försäljning 2027 * | 0,56x |
| Fri-Float |
51,19 % | Avkastning 2026 * |
4,19 % | Avkastning 2027 * | 6,05 % |
| 1 dag | +1,21 % | ||
| 1 vecka | +4,93 % | ||
| Pågående månad | +1,21 % | ||
| 1 månad | −2,26 % | ||
| 3 månader | −2,62 % | ||
| 6 månader | −3,18 % | ||
| Pågående år | −5,43 % |
| 1 vecka | 12,15 | 13,66 | |
| 1 månad | 12,02 | 14,06 | |
| Pågående år | 10,2 | 15,84 | |
| 1 år | 10,2 | 15,84 | |
| 3 år | 10,2 | 20,49 | |
| 5 år | 8,5 | 20,49 | |
| 10 år | 3,94 | 20,49 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Tao Wei
CEO | Verkställande Direktör | 46 | 2023-10-23 |
Bin Liu
DFI | Finansdirektör/CFO | 51 | 2024-12-16 |
Shuang Zhang
IRC | Investor Relations Kontakt | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Kun Yang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 57 | 2018-10-29 |
Yu Yang
CHM | Ordförande | 52 | 2021-11-02 |
Peng Li
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2022-04-13 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,21 % | +4,93 % | - | - | 1,83 md | ||
| −1,47 % | −11,34 % | +7,54 % | +156,62 % | 286 md | ||
| −1,17 % | +4,11 % | +44,52 % | +78,71 % | 182 md | ||
| −0,32 % | −0,93 % | +19,67 % | +39,28 % | 64,18 md | ||
| +0,81 % | −1,56 % | +5,42 % | +21,74 % | 53,66 md | ||
| +2,57 % | +3,28 % | +39,95 % | +162,27 % | 46,92 md | ||
| +0,50 % | −7,38 % | +20,27 % | +77,72 % | 34,99 md | ||
| +0,17 % | −0,59 % | +18,81 % | +36,50 % | 34,4 md | ||
| +3,13 % | −3,14 % | +25,06 % | +32,58 % | 28,16 md | ||
| −4,12 % | −1,10 % | −18,12 % | +18,27 % | 26,89 md | ||
| Genomsnitt | +0,07 % | −2,19 % | +18,13 % | +69,30 % | 84,18 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,62 % | −3,11 % | +20,16 % | +100,13 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 13,13 md 1,97 md 1,76 md 1,62 md 1,47 md 2,76 md 187 md 2,81 md 19,31 md 7,79 md 98,63 md 7,41 md 7,25 md 312 md | 13,98 md 2,1 md 1,88 md 1,72 md 1,57 md 2,94 md 199 md 3 md 20,57 md 8,29 md 105 md 7,89 md 7,72 md 332 md |
| Nettoinkomst | 833 mn 125 mn 112 mn 103 mn 93,3 mn 175 mn 11,85 md 178 mn 1,23 md 494 mn 6,26 md 470 mn 460 mn 19,76 md | 1,17 md 175 mn 157 mn 144 mn 131 mn 245 mn 16,6 md 250 mn 1,72 md 692 mn 8,76 md 658 mn 644 mn 27,67 md |
| Netto Skuld | −3,04 md −457 mn −408 mn −374 mn −340 mn −638 mn −43,22 md −651 mn −4,47 md −1,8 md −22,81 md −1,71 md −1,68 md −72,05 md | −4,45 md −669 mn −597 mn −548 mn −498 mn −934 mn −63,3 md −953 mn −6,54 md −2,64 md −33,41 md −2,51 md −2,46 md −106 md |
Anställda
7 011
Sektor
Tunga maskiner & fordon
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-02 | 13,40 CNY | +1,21 % | 11 038 320 |
| 2026-10-30 | 13,24 CNY | +5,50 % | 12 664 522 |
| 2026-10-29 | 12,55 CNY | +1,78 % | 6 141 497 |
| 2026-10-28 | 12,33 CNY | −0,88 % | 3 827 500 |
| 2026-10-27 | 12,44 CNY | −0,56 % | 4 438 601 |
Försäljning
Köp

Genomsnittlig rekommendation
KÖPA
Antal analytiker
1
Senaste stängningskurs
6,442CNY
Genomsnittlig riktkurs
12,49CNY
Spread / Genomsnittligt Mål
+93,82 %
Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















