|
Marknaden stängd -
London S.E.
17.35.27 2026-08-28
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 108,80 GBX | −2,33 % |
|
+0,37 % | +12,63 % |
| 08-24 | JPMorgan höjer Diploma, Barclays sänker Unite | AN |
| 08-14 | UBS höjer Michael Page till kōp | AN |
| Börsvärde | 309 mn 418 mn 360 mn 338 mn 580 mn 39,78 md 584 mn 4,01 md 1,56 md 20,17 md 1,57 md 1,54 md 66,79 md | P/E-tal 2026 * |
128x | P/E-tal 2027 * | 26,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 404 mn 547 mn 471 mn 442 mn 759 mn 52,07 md 764 mn 5,24 md 2,04 md 26,4 md 2,05 md 2,01 md 87,43 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,25x | EV / Försäljning 2027 * | 1,18x |
| Fri-Float |
89,37 % | Avkastning 2026 * |
2,1 % | Avkastning 2027 * | 2,36 % |
Senaste Transkript : Essentra plc
| 1 dag | −2,33 % | ||
| 1 vecka | +0,37 % | ||
| Pågående månad | +4,41 % | ||
| 1 månad | +2,64 % | ||
| 3 månader | +22,38 % | ||
| 6 månader | +5,63 % | ||
| Pågående år | +12,63 % |
| 1 vecka | 107,4 | 112,8 | |
| 1 månad | 103,6 | 115,2 | |
| Pågående år | 78,4 | 115,2 | |
| 1 år | 78,4 | 115,2 | |
| 3 år | 78,4 | 191,8 | |
| 5 år | 78,4 | 366 | |
| 10 år | 78,4 | 588,5 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Scott Fawcett
CEO | Verkställande Direktör | 55 | 2023-01-01 |
Rowan Baker
DFI | Finansdirektör/CFO | 53 | 2024-11-05 |
Sam Edwrards
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Mary Reilly
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 73 | 2017-07-01 |
Adrian Peace
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 58 | 2021-06-28 |
Scott Fawcett
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2023-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-13 | Kostnadsfri | Finanschef | 45 192 | 0,0159% | ||
| 26-05-13 | Kostnadsfri | 10 769 | 0,0038% | - | ||
| 26-05-13 | Kostnadsfri | HR-chef | 26 923 | 0,0095% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −2,33 % | +0,37 % | +8,15 % | −26,88 % | 418 mn | ||
| −0,62 % | −1,64 % | +30,10 % | +223,54 % | 13,89 md | ||
| +1,58 % | +2,88 % | +22,22 % | +61,64 % | 10,28 md | ||
| +2,91 % | −4,41 % | +99,32 % | +152,77 % | 7,96 md | ||
| −1,12 % | −1,73 % | +0,08 % | +108,31 % | 6,55 md | ||
| +0,90 % | +3,22 % | +22,55 % | +32,94 % | 6,43 md | ||
| +1,42 % | +1,61 % | +70,95 % | - | 6,38 md | ||
| −1,13 % | +0,29 % | +63,93 % | +74,56 % | 3,96 md | ||
| −2,94 % | −1,06 % | +120,83 % | +46,54 % | 3,4 md | ||
| +2,60 % | +3,28 % | +1,30 % | +216,53 % | 2,85 md | ||
| Genomsnitt | +0,13 % | +1,40 % | +43,94 % | +98,88 % | 6,21 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,49 % | +0,94 % | +43,56 % | +124,43 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 323 mn 438 mn 377 mn 354 mn 607 mn 41,65 md 611 mn 4,19 md 1,63 md 21,12 md 1,64 md 1,61 md 69,93 md | 335 mn 454 mn 391 mn 367 mn 629 mn 43,19 md 634 mn 4,35 md 1,69 md 21,9 md 1,7 md 1,67 md 72,52 md |
| Nettoinkomst | 1,83 mn 2,48 mn 2,14 mn 2,01 mn 3,44 mn 236 mn 3,47 mn 23,8 mn 9,26 mn 120 mn 9,33 mn 9,12 mn 397 mn | 11,39 mn 15,43 mn 13,29 mn 12,48 mn 21,39 mn 1,47 md 21,55 mn 148 mn 57,52 mn 745 mn 57,94 mn 56,68 mn 2,47 md |
| Netto Skuld | 95,32 mn 129 mn 111 mn 104 mn 179 mn 12,29 md 180 mn 1,24 md 481 mn 6,23 md 485 mn 474 mn 20,64 md | 86 mn 117 mn 100 mn 94,21 mn 162 mn 11,09 md 163 mn 1,12 md 434 mn 5,62 md 438 mn 428 mn 18,62 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-28 | 108,80 GBX | −2,33 % | 1 015 028 |
| 2026-08-27 | 111,40 GBX | +1,09 % | 69 420 |
| 2026-08-26 | 110,20 GBX | +0,36 % | 381 859 |
| 2026-08-25 | 109,80 GBX | +1,67 % | 477 709 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















