|
Marknaden stängd -
Euronext Paris
17.55.00 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 290,00 EUR | −1,02 % |
|
+2,11 % | +34,26 % |
| 11-03 | EPC Groupes dotterbolag ska leverera spräng- och borrtjänster till australisk guldgruva | MT |
| 10-22 | EPC Groupe etablerar EPC Energetics & Defence | CI |
| Börsvärde | 619 mn 690 mn 565 mn 516 mn 972 mn 64,84 md 1 md 6,81 md 2,72 md 34,6 md 2,59 md 2,53 md 109 md | P/E-tal 2026 * |
19x | P/E-tal 2027 * | 15,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 683 mn 761 mn 624 mn 570 mn 1,07 md 71,58 md 1,11 md 7,52 md 3 md 38,19 md 2,86 md 2,8 md 121 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,14x | EV / Försäljning 2027 * | 1x |
| Fri-Float |
15,35 % | Avkastning 2026 * |
1,06 % | Avkastning 2027 * | 1,08 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Euronext Paris
| EXPL | Realtid | |
CBOE
| EXPLp | Realtid | |
CBOE
| 0AVG | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| 9Z50 | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| 9Z50 | Fördröjd |
| 1 dag | −1,02 % | ||
| 1 vecka | +2,11 % | ||
| Pågående månad | +2,11 % | ||
| 1 månad | +12,40 % | ||
| 3 månader | +4,32 % | ||
| 6 månader | +3,94 % | ||
| Pågående år | +34,26 % |
| 1 vecka | 284 | 293 | |
| 1 månad | 240 | 293 | |
| Pågående år | 208 | 305 | |
| 1 år | 201 | 305 | |
| 3 år | 100 | 305 | |
| 5 år | 57 | 305 | |
| 10 år | 45 | 305 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 60 | 2009-06-24 | |
| Finansdirektör/CFO | - | 2000-01-01 | |
Mathieu Omnes
IRC | Investor Relations Kontakt | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 60 | 2009-06-24 | |
Louis Godron
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2020-12-17 |
Thomas Ribereau
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 37 | 2020-12-17 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-04-11 | Övrigt | Företag | 20 | 0,0009% | - | |
| 26-04-11 | Övrigt | Företag | 20 | 0,0009% | - | |
| 26-04-11 | Övrigt | Företag | 20 | 0,0009% | - |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,02 % | +2,11 % | +42,16 % | +168,52 % | 690 mn | ||
| −1,15 % | +0,20 % | +22,53 % | +32,35 % | 237 md | ||
| −1,02 % | +3,80 % | +21,99 % | +39,74 % | 133 md | ||
| −1,41 % | +3,45 % | +1,16 % | +36,55 % | 82,64 md | ||
| −1,50 % | −3,66 % | +17,36 % | +19,80 % | 67,88 md | ||
| −3,82 % | −19,09 % | +462,87 % | +272,47 % | 57,93 md | ||
| −1,17 % | +0,89 % | −18,10 % | −39,87 % | 38,41 md | ||
| −1,26 % | +3,49 % | +11,31 % | −16,69 % | 34,05 md | ||
| −0,72 % | +2,39 % | +27,15 % | −4,25 % | 27,03 md | ||
| −0,67 % | +9,01 % | −3,24 % | −16,63 % | 25,98 md | ||
| Genomsnitt | −1,37 % | +0,30 % | +58,52 % | +49,20 % | 70,45 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,38 % | −0,12 % | +52,12 % | +43,39 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 602 mn 671 mn 550 mn 502 mn 946 mn 63,05 md 975 mn 6,63 md 2,64 md 33,64 md 2,52 md 2,46 md 106 md | 657 mn 732 mn 600 mn 548 mn 1,03 md 68,84 md 1,06 md 7,24 md 2,89 md 36,73 md 2,75 md 2,69 md 116 md |
| Nettoinkomst | 33,6 mn 37,46 mn 30,71 mn 28,03 mn 52,81 mn 3,52 md 54,48 mn 370 mn 148 mn 1,88 md 141 mn 138 mn 5,93 md | 41,9 mn 46,72 mn 38,29 mn 34,96 mn 65,86 mn 4,39 md 67,94 mn 462 mn 184 mn 2,34 md 175 mn 172 mn 7,4 md |
| Netto Skuld | 64,3 mn 71,69 mn 58,76 mn 53,64 mn 101 mn 6,74 md 104 mn 708 mn 282 mn 3,6 md 269 mn 263 mn 11,35 md | 39,35 mn 43,87 mn 35,96 mn 32,83 mn 61,85 mn 4,12 md 63,8 mn 433 mn 173 mn 2,2 md 165 mn 161 mn 6,95 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 290,00 € | −1,02 % | 300 |
| 2026-11-05 | 293,00 € | +0,69 % | 192 |
| 2026-11-04 | 291,00 € | −0,34 % | 292 |
| 2026-11-03 | 292,00 € | +0,69 % | 134 |
| 2026-11-02 | 290,00 € | +2,11 % | 413 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















