Dassault Aviation Aktie Boerse Muenchen
Aktier
DAU0
FR0014004L86
Rymd- och försvarsindustrin
OTC Markets Traded|
Realtid
Boerse Muenchen
11.13.36 2026-09-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 277,20 EUR | −0,43 % |
|
−4,72 % | +2,81 % |
| 08-26 | Fransk säkerhetschef ser nya hot efter drönarattack i Leipzig | RE |
| 08-14 | Mjukvarubolag rusar på uppgifter om möjlig Workday-affär (uppdatering) | FW |
| Börsvärde | 21,45 md 24,86 md 20,21 md 18,41 md 34,41 md 2 349 md 34,67 md 239 md 92,84 md 1 201 md 93,37 md 91,32 md 3 945 md | P/E-tal 2026 * |
19,5x | P/E-tal 2027 * | 15,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 12,42 md 14,39 md 11,7 md 10,66 md 19,92 md 1 360 md 20,07 md 138 md 53,75 md 695 md 54,05 md 52,87 md 2 284 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,41x | EV / Försäljning 2027 * | 1,34x |
| Fri-Float |
21,08 % | Avkastning 2026 * |
1,85 % | Avkastning 2027 * | 2,28 % |
Senaste Transkript : Dassault Aviation
| 1 vecka | −4,72 % | ||
| Pågående månad | −1,56 % | ||
| 1 månad | −6,58 % | ||
| 3 månader | −4,46 % | ||
| 6 månader | −18,45 % | ||
| Pågående år | +2,81 % |
| 1 vecka | 276,4 | 293,4 | |
| 1 månad | 276,4 | 321,8 | |
| 3 år | 160,3 | 361,2 | |
| 5 år | 83,18 | 966,5 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Éric Trappier
CEO | Verkställande Direktör | 66 | 2013-01-09 |
Denis Dassé
DFI | Finansdirektör/CFO | - | - |
Pascale Lohat
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 88 | 2000-01-01 | |
Henri Proglio
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 77 | 2009-12-18 |
Éric Trappier
CHM | Ordförande | 66 | 2013-01-09 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,43 % | −4,72 % | +4,98 % | +53,64 % | 24,86 md | ||
| −1,28 % | −4,44 % | +5,23 % | +44,85 % | 181 md | ||
| +1,56 % | −1,52 % | −12,01 % | −6,50 % | 165 md | ||
| −0,50 % | −3,95 % | +2,67 % | +53,89 % | 24,86 md | ||
| −0,59 % | −4,89 % | −0,36 % | +1,30 % | 13,63 md | ||
| +1,94 % | −4,48 % | −49,03 % | −6,96 % | 6,75 md | ||
| +3,97 % | −6,07 % | - | - | 4,78 md | ||
| −0,32 % | −0,47 % | −29,34 % | −27,25 % | 3,38 md | ||
| +0,70 % | −2,26 % | −15,30 % | - | 2,12 md | ||
| +0,45 % | −7,92 % | −44,61 % | −69,68 % | 770 mn | ||
| Genomsnitt | +0,66 % | −3,75 % | −15,31 % | +5,41 % | 44,67 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,09 % | −3,18 % | −3,20 % | +22,68 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 8,83 md 10,23 md 8,31 md 7,57 md 14,16 md 966 md 14,26 md 98,43 md 38,2 md 494 md 38,41 md 37,57 md 1 623 md | 9,75 md 11,31 md 9,19 md 8,37 md 15,65 md 1 068 md 15,76 md 109 md 42,21 md 546 md 42,45 md 41,52 md 1 794 md |
| Nettoinkomst | 1,1 md 1,28 md 1,04 md 946 mn 1,77 md 121 md 1,78 md 12,29 md 4,77 md 61,69 md 4,8 md 4,69 md 203 md | 1,41 md 1,64 md 1,33 md 1,21 md 2,27 md 155 md 2,29 md 15,77 md 6,12 md 79,18 md 6,16 md 6,02 md 260 md |
| Netto Skuld | −9,03 md −10,47 md −8,51 md −7,75 md −14,49 md −989 md −14,6 md −101 md −39,09 md −506 md −39,32 md −38,46 md −1 661 md | −8,37 md −9,7 md −7,88 md −7,18 md −13,43 md −916 md −13,53 md −93,33 md −36,22 md −468 md −36,43 md −35,63 md −1 539 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-03 | 277,20 € | −0,43 % |
| 2026-09-02 | 278,40 € | −0,78 % |
| 2026-09-01 | 280,60 € | −0,78 % |
| 2026-08-31 | 282,80 € | −2,15 % |
| 2026-08-28 | 289,00 € | 0,00 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















