|
Marknaden stängd -
Euronext Paris
17.55.00 2026-09-02
|
Efter stängning 21.59.58 | |||
| 48,16 EUR | −1,07 % |
|
48,19 | +0,06 % |
| Börsvärde | 5,39 md 6,25 md 5,08 md 4,63 md 8,65 md 591 md 8,72 md 60,16 md 23,35 md 302 md 23,48 md 22,96 md 992 md | P/E-tal 2026 * |
9,57x | P/E-tal 2027 * | 8,83x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 13,34 md 15,47 md 12,57 md 11,45 md 21,41 md 1 461 md 21,57 md 149 md 57,76 md 747 md 58,08 md 56,81 md 2 454 md | EV / Försäljning 2026 * |
19,4x | EV / Försäljning 2027 * | 18,8x |
| Fri-Float |
63,16 % | Avkastning 2026 * |
8,12 % | Avkastning 2027 * | 8,31 % |
Senaste Transkript : Covivio
| 1 dag | −1,07 % | ||
| 1 vecka | −7,21 % | ||
| Pågående månad | −3,87 % | ||
| 1 månad | −8,96 % | ||
| 3 månader | −12,75 % | ||
| 6 månader | −22,51 % | ||
| Pågående år | −14,99 % |
| 1 vecka | 47,94 | 51,35 | |
| 1 månad | 47,94 | 54,4 | |
| Pågående år | 47,94 | 62,8 | |
| 1 år | 47,94 | 62,8 | |
| 3 år | 36,26 | 62,8 | |
| 5 år | 36,26 | 80,7 | |
| 10 år | 36,26 | 112,2 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 60 | 2011-01-31 | |
Paul Arkwright
DFI | Finansdirektör/CFO | 40 | 2021-07-01 |
| Verksamhetschef | 53 | 2016-09-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2001-10-01 | |
Romolo Bardin
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 48 | 2015-04-17 |
| Ordförande | 73 | 2022-07-21 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-06 | Estate Of Del Vecchio Leonardo
| Köp | Företag | 10 000 | 0,0090% | |
| 26-03-31 | Köp | Styrelseledamot | 10 000 | 0,0090% | ||
| 26-03-31 | Köp | Styrelseledamot | 200 | 0,0002% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,07 % | −7,21 % | −14,15 % | +8,81 % | 6,25 md | ||
| +0,23 % | −1,22 % | +6,51 % | +11,31 % | 57,88 md | ||
| −1,07 % | −2,58 % | +49,87 % | +29,93 % | 17,45 md | ||
| −0,31 % | −6,19 % | +8,71 % | +98,85 % | 16,23 md | ||
| −0,43 % | −2,50 % | +2,18 % | +22,51 % | 14,69 md | ||
| −0,79 % | −4,14 % | +12,67 % | +53,96 % | 12,57 md | ||
| +0,78 % | +0,31 % | +18,96 % | +22,17 % | 10,17 md | ||
| −1,05 % | −5,51 % | +4,43 % | +62,19 % | 9,58 md | ||
| −1,24 % | −3,25 % | −13,77 % | −14,08 % | 9,46 md | ||
| +2,11 % | −0,47 % | −34,84 % | −54,70 % | 9 md | ||
| Genomsnitt | −0,29 % | −3,10 % | +4,06 % | +24,09 % | 16,33 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,15 % | −2,82 % | +7,86 % | +24,75 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 689 mn 798 mn 649 mn 591 mn 1,1 md 75,39 md 1,11 md 7,68 md 2,98 md 38,55 md 3 md 2,93 md 127 md | 722 mn 837 mn 680 mn 620 mn 1,16 md 79,05 md 1,17 md 8,05 md 3,12 md 40,42 md 3,14 md 3,07 md 133 md |
| Nettoinkomst | 564 mn 654 mn 532 mn 484 mn 905 mn 61,8 md 912 mn 6,29 md 2,44 md 31,6 md 2,46 md 2,4 md 104 md | 795 mn 921 mn 749 mn 682 mn 1,28 md 87,04 md 1,28 md 8,87 md 3,44 md 44,5 md 3,46 md 3,38 md 146 md |
| Netto Skuld | 7,95 md 9,22 md 7,49 md 6,82 md 12,75 md 871 md 12,85 md 88,66 md 34,41 md 445 md 34,6 md 33,85 md 1 462 md | 8,21 md 9,52 md 7,73 md 7,05 md 13,17 md 899 md 13,27 md 91,55 md 35,53 md 460 md 35,73 md 34,95 md 1 510 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 48,16 € | −1,07 % | 178 098 |
| 2026-09-01 | 48,68 € | −2,83 % | 164 043 |
| 2026-08-31 | 50,10 € | −0,30 % | 516 886 |
| 2026-08-28 | 50,25 € | −0,20 % | 70 807 |
| 2026-08-27 | 50,35 € | −1,76 % | 152 078 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















