|
Marknaden stängd -
OTC Markets
20.59.48 2026-10-30
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 29,90 USD | +0,67 % |
|
−4,32 % | +1,18 % |
| 10-30 | Canon meddelar utdelning för andra kvartalet för räkenskapsåret som avslutas den 31 december 2026 | CI |
| 10-30 | Canon Marketing Japan justerar koncernprognosen för helåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 3 953 md 25,1 md 22,48 md 20,68 md 18,73 md 35,02 md 2 383 md 35,67 md 247 md 98,98 md 1 254 md 94,19 md 92,19 md | P/E-tal 2026 * |
12,6x | P/E-tal 2027 * | 12,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 4 253 md 27 md 24,18 md 22,24 md 20,15 md 37,67 md 2 564 md 38,38 md 265 md 106 md 1 349 md 101 md 99,17 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,9x | EV / Försäljning 2027 * | 0,86x |
| Fri-Float |
61,85 % | Avkastning 2026 * |
3,36 % | Avkastning 2027 * | 3,5 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
OTC Markets
| CAJPY | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| CNNA | Fördröjd |
| 1 dag | +0,67 % | ||
| 1 vecka | −4,32 % | ||
| 1 månad | +1,63 % | ||
| 3 månader | +7,28 % | ||
| 6 månader | +17,25 % | ||
| Pågående år | +1,18 % |
| 1 vecka | 28,92 | 30,35 | |
| 1 månad | 28,92 | 32,07 | |
| Pågående år | 25,07 | 32,34 | |
| 1 år | 25,07 | 32,34 | |
| 3 år | 23,95 | 35,52 | |
| 5 år | 20,84 | 35,52 | |
| 10 år | 15,46 | 40,67 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Fujio Mitarai
CEO | Verkställande Direktör | 91 | 2016-03-01 |
Kazuto Ogawa
PSD | President | 68 | 2026-03-27 |
Toshizo Tanaka
DFI | Finansdirektör/CFO | 86 | 2014-03-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Fujio Mitarai
CHM | Ordförande | 91 | 2006-03-01 |
Toshizo Tanaka
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 86 | 1995-03-01 |
Toshio Homma
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 77 | 2003-03-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,67 % | −4,32 % | - | - | 25,1 md | ||
| −2,55 % | +0,27 % | +18,25 % | +72,75 % | 33,56 md | ||
| −1,52 % | −5,60 % | +6,16 % | +28,42 % | 25,1 md | ||
| −2,01 % | +1,50 % | +4,80 % | +19,15 % | 8,21 md | ||
| −2,31 % | −6,29 % | +69,63 % | +90,07 % | 7,29 md | ||
| −1,60 % | −2,51 % | +33,10 % | +44,65 % | 6,5 md | ||
| −1,42 % | −6,71 % | +24,58 % | +118,10 % | 5,26 md | ||
| −0,49 % | +1,73 % | +74,91 % | −8,80 % | 3,69 md | ||
| −12,36 % | −14,44 % | −16,90 % | +44,43 % | 2,41 md | ||
| −8,87 % | −23,20 % | +19,35 % | +84,13 % | 2,34 md | ||
| Genomsnitt | −3,25 % | −4,44 % | +25,99 % | +54,77 % | 10,48 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,76 % | −1,80 % | +20,56 % | +54,59 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 4 750 md 30,16 md 27,01 md 24,84 md 22,51 md 42,08 md 2 863 md 42,86 md 296 md 119 md 1 506 md 113 md 111 md | 4 905 md 31,14 md 27,89 md 25,66 md 23,25 md 43,45 md 2 957 md 44,27 md 306 md 123 md 1 555 md 117 md 114 md |
| Nettoinkomst | 330 md 2,1 md 1,88 md 1,73 md 1,57 md 2,93 md 199 md 2,98 md 20,61 md 8,27 md 105 md 7,87 md 7,71 md | 330 md 2,1 md 1,88 md 1,73 md 1,56 md 2,92 md 199 md 2,98 md 20,58 md 8,26 md 105 md 7,86 md 7,7 md |
| Netto Skuld | 299 md 1,9 md 1,7 md 1,57 md 1,42 md 2,65 md 180 md 2,7 md 18,67 md 7,5 md 94,94 md 7,13 md 6,98 md | 271 md 1,72 md 1,54 md 1,42 md 1,28 md 2,4 md 163 md 2,45 md 16,91 md 6,79 md 85,97 md 6,46 md 6,32 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-30 | 29,90 US$ | +0,67 % | 49 075 |
| 2026-10-29 | 29,70 US$ | +1,50 % | 55 191 |
| 2026-10-28 | 29,26 US$ | +0,86 % | 32 367 |
| 2026-10-27 | 29,01 US$ | −8,25 % | 173 292 |
| 2026-10-26 | 31,62 US$ | +1,18 % | 67 163 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- 7751 Aktie
- CAJPY Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















