|
Slutkurs
Shanghai S.E.
2026-10-30
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 15,77 CNY | −8,63 % |
|
−20,75 % | −37,99 % |
| 10-26 | Beijing Seeyon Internet Software rapporterar resultat för de första nio månaderna 2026 | CI |
| 08-25 | BeiJing Seeyon Internet Software rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 1,76 md 265 mn 237 mn 218 mn 198 mn 370 mn 25,16 md 377 mn 2,6 md 1,04 md 13,23 md 994 mn 973 mn 41,73 md | P/E-tal 2026 * |
−24,4x | P/E-tal 2027 * | −60,7x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,76 md 265 mn 237 mn 218 mn 198 mn 370 mn 25,16 md 377 mn 2,6 md 1,04 md 13,23 md 994 mn 973 mn 41,73 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,78x | EV / Försäljning 2027 * | 1,59x |
| Fri-Float |
65,67 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| 1 dag | −8,63 % | ||
| 1 vecka | −20,75 % | ||
| 1 månad | −19,09 % | ||
| 3 månader | −28,32 % | ||
| 6 månader | −35,00 % | ||
| Pågående år | −37,99 % |
| 1 vecka | 15,74 | 19,87 | |
| 1 månad | 15,74 | 20,41 | |
| Pågående år | 15,38 | 35,92 | |
| 1 år | 15,38 | 35,92 | |
| 3 år | 12,09 | 43,5 | |
| 5 år | 12,09 | 70,23 | |
| 10 år | 12,09 | 70,23 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Shi Xu
CEO | Verkställande Direktör | 64 | 2002-04-02 |
Jie Lian Yan
DFI | Finansdirektör/CFO | 50 | 2016-09-13 |
Rui Hua Liu
AUD | Comptroller/Controller/Revisor | 55 | 2016-09-13 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Shi Xu
CHM | Ordförande | 64 | 2002-04-02 |
Hao Peng Yin
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 58 | 2019-03-31 |
Rui Hua Liu
CHM | Ordförande | 55 | 2016-09-13 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 23-07-26 | Försäljning | 97 819 | 0,0853% | |||
| 23-06-21 | Försäljning | 30 293 | 0,0512% | |||
| 23-06-16 | Övrigt | 220 500 | 0,3726% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −8,63 % | −20,75 % | −39,92 % | −55,99 % | 265 mn | ||
| −1,55 % | −0,50 % | +0,79 % | +50,81 % | 3 876 md | ||
| −6,27 % | −6,42 % | −8,16 % | +1 133,98 % | 442 md | ||
| −6,37 % | +3,57 % | −50,24 % | +23,57 % | 396 md | ||
| −3,86 % | −3,86 % | +66,12 % | +198,84 % | 300 md | ||
| −0,72 % | −1,20 % | −8,37 % | +61,16 % | 272 md | ||
| −4,10 % | −2,77 % | +84,48 % | +461,66 % | 257 md | ||
| −4,15 % | −33,87 % | −42,82 % | −11,44 % | 109 md | ||
| −2,17 % | −24,40 % | +57,45 % | +137,45 % | 99,98 md | ||
| +0,85 % | −5,15 % | −26,47 % | −54,04 % | 97,39 md | ||
| Genomsnitt | −0,74 % | −9,60 % | +3,28 % | +194,60 % | 584,99 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,34 % | −2,10 % | +2,95 % | +155,56 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 993 mn 149 mn 134 mn 123 mn 111 mn 208 mn 14,17 md 212 mn 1,47 md 588 mn 7,45 md 560 mn 548 mn 23,5 md | 1,11 md 167 mn 149 mn 137 mn 124 mn 232 mn 15,82 md 237 mn 1,64 md 657 mn 8,32 md 625 mn 612 mn 26,25 md |
| Nettoinkomst | −104 mn −15,63 mn −13,99 mn −12,87 mn −11,66 mn −21,8 mn −1,48 md −22,21 mn −154 mn −61,62 mn −780 mn −58,64 mn −57,39 mn −2,46 md | −30 mn −4,51 mn −4,04 mn −3,71 mn −3,36 mn −6,29 mn −428 mn −6,41 mn −44,28 mn −17,78 mn −225 mn −16,92 mn −16,56 mn −710 mn |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-30 | 15,77 CNY | −8,63 % | 5 541 004 |
| 2026-10-29 | 17,26 CNY | −6,35 % | 4 029 678 |
| 2026-10-28 | 18,43 CNY | +1,54 % | 3 676 492 |
| 2026-10-27 | 18,15 CNY | −9,20 % | 5 974 951 |
| 2026-10-26 | 19,99 CNY | +0,45 % | 4 626 739 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















