|
Marknaden stängd -
Japan Exchange
08.30.00 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1 270,00 JPY | −0,47 % |
|
−2,31 % | −9,29 % |
| 08-28 | Askul backar i augusti efter försäljningstapp för Lohaco | MT |
| 07-03 | Askul lämnar prognos för räkenskapsåret som avslutas i maj 2027 | CI |
| Börsvärde | 114 md 729 mn 627 mn 590 mn 539 mn 1,01 md 68,79 md 1,01 md 6,97 md 2,7 md 35,3 md 2,74 md 2,68 md | P/E-tal 2027 * |
29,2x | P/E-tal 2028 * | 19x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 99,21 md 636 mn 547 mn 515 mn 470 mn 880 mn 60,03 md 882 mn 6,08 md 2,36 md 30,8 md 2,39 md 2,34 md | EV / Försäljning 2027 * |
0,21x | EV / Försäljning 2028 * | 0,19x |
| Fri-Float |
37,33 % | Avkastning 2027 * |
1,57 % | Avkastning 2028 * | 2,14 % |
| 1 dag | −0,47 % | ||
| 1 vecka | −2,31 % | ||
| Pågående månad | −2,38 % | ||
| 1 månad | −0,16 % | ||
| 3 månader | +5,22 % | ||
| 6 månader | +4,44 % | ||
| Pågående år | −9,29 % |
| 1 vecka | 1 270 | 1 314 | |
| 1 månad | 1 223 | 1 323 | |
| Pågående år | 1 051 | 1 435 | |
| 1 år | 1 051 | 1 667 | |
| 3 år | 1 051 | 2 440 | |
| 5 år | 1 051 | 2 440 | |
| 10 år | 1 025,5 | 2 440 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | 2026-08-06 | |
Tsuguhiro Tamai
DFI | Finansdirektör/CFO | 59 | 2012-07-01 |
Kazuyuki Ikeda
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Toshio Imamura
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 73 | 2025-08-01 |
Tsuguhiro Tamai
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2020-08-01 |
Yumiko Ichige
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2020-03-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,47 % | −2,31 % | −18,12 % | −35,89 % | 734 mn | ||
| +1,03 % | −4,95 % | −13,67 % | +19,41 % | 270 md | ||
| +0,40 % | −3,85 % | +1,28 % | +123,42 % | 188 md | ||
| +0,86 % | −3,77 % | −33,43 % | −18,40 % | 116 md | ||
| +0,02 % | +1,45 % | −17,49 % | +39,01 % | 101 md | ||
| +5,28 % | +5,48 % | −18,66 % | −36,38 % | 61,13 md | ||
| −1,70 % | −1,40 % | +11,94 % | +135,13 % | 47,11 md | ||
| +0,55 % | +2,39 % | −32,40 % | −25,27 % | 31,09 md | ||
| +0,47 % | −2,38 % | −27,60 % | +30,37 % | 15,42 md | ||
| +1,03 % | −2,07 % | −22,10 % | −15,53 % | 7,24 md | ||
| Genomsnitt | +0,74 % | −1,63 % | −17,02 % | +21,59 % | 83,8 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,85 % | −2,45 % | −13,47 % | +40,45 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 479 md 3,07 md 2,64 md 2,49 md 2,27 md 4,25 md 290 md 4,26 md 29,37 md 11,4 md 149 md 11,53 md 11,28 md | 499 md 3,2 md 2,75 md 2,59 md 2,37 md 4,43 md 302 md 4,44 md 30,61 md 11,88 md 155 md 12,02 md 11,75 md |
| Nettoinkomst | 3,95 md 25,3 mn 21,77 mn 20,48 mn 18,71 mn 35 mn 2,39 md 35,1 mn 242 mn 93,92 mn 1,23 md 95 mn 92,92 mn | 6,02 md 38,59 mn 33,21 mn 31,24 mn 28,54 mn 53,39 mn 3,64 md 53,54 mn 369 mn 143 mn 1,87 md 145 mn 142 mn |
| Netto Skuld | −14,49 md −92,87 mn −79,91 mn −75,19 mn −68,68 mn −128 mn −8,77 md −129 mn −888 mn −345 mn −4,5 md −349 mn −341 mn | −19,94 md −128 mn −110 mn −103 mn −94,5 mn −177 mn −12,06 md −177 mn −1,22 md −474 mn −6,19 md −480 mn −469 mn |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 1 270,00 JPY | −0,47 % | 322 300 |
| 2026-09-03 | 1 276,00 JPY | −0,31 % | 245 800 |
| 2026-09-02 | 1 280,00 JPY | −2,59 % | 322 100 |
| 2026-09-01 | 1 314,00 JPY | +1,00 % | 275 400 |
| 2026-08-31 | 1 301,00 JPY | −0,54 % | 328 100 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















