|
Marknaden stängd -
BURSA MALAYSIA
10.50.02 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 0,8700 MYR | −0,57 % |
|
−0,57 % | −1,14 % |
| Börsvärde | 916 mn 226 mn 195 mn 183 mn 167 mn 313 mn 21,38 md 314 mn 2,17 md 841 mn 10,97 md 850 mn 832 mn 35,34 md | P/E-tal 2026 |
11,5x | P/E-tal 2027 * | 10x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 916 mn 226 mn 195 mn 183 mn 167 mn 313 mn 21,38 md 314 mn 2,17 md 841 mn 10,97 md 850 mn 832 mn 35,34 md | EV / Försäljning 2026 |
0,48x | EV / Försäljning 2027 * | 0,44x |
| Fri-Float |
38,19 % | Avkastning 2026 * |
2,34 % | Avkastning 2027 * | 1,92 % |
| 1 dag | −0,57 % | ||
| 1 vecka | −0,57 % | ||
| Pågående månad | −1,69 % | ||
| 1 månad | −0,57 % | ||
| 3 månader | −1,14 % | ||
| 6 månader | +1,16 % | ||
| Pågående år | −1,14 % |
| 1 vecka | 0,86 | 0,88 | |
| 1 månad | 0,86 | 0,88 | |
| Pågående år | 0,81 | 0,95 | |
| 1 år | 0,81 | 0,99 | |
| 3 år | 0,81 | 1,24 | |
| 5 år | 0,49 | 1,37 | |
| 10 år | 0,1 | 1,37 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Cheun Wei Lee
CEO | Verkställande Direktör | 52 | 2018-01-01 |
Chang Meng Lim
DFI | Finansdirektör/CFO | 54 | 2014-07-01 |
Bee Hwa Tan
SEC | Företagssekreterare | - | 2026-02-27 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ka Wei Siew
CHM | Ordförande | 70 | 2018-01-02 |
Cheun Wei Lee
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 52 | 2022-03-29 |
| Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2021-10-28 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-07-02 | Köp | Verkställande direktör | 1 000 000 | 0,0857% | ||
| 26-07-02 | Köp | Verkställande direktör | 300 000 | 0,0257% | ||
| 26-06-30 | Köp | Verkställande direktör | 125 000 | 0,0107% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,57 % | −0,57 % | −3,33 % | −17,92 % | 228 mn | ||
| −1,25 % | −3,45 % | +29,59 % | +24,56 % | 70,03 md | ||
| −0,28 % | +1,60 % | +21,27 % | +14,47 % | 53,54 md | ||
| −0,54 % | −1,60 % | +4,72 % | +30,45 % | 17,64 md | ||
| −2,54 % | −2,24 % | +33,17 % | +69,56 % | 14,31 md | ||
| −3,55 % | +5,68 % | +43,51 % | +40,24 % | 11,2 md | ||
| −0,03 % | −0,94 % | +18,30 % | −18,34 % | 10,27 md | ||
| −0,31 % | 0,00 % | +9,46 % | - | 9,67 md | ||
| −2,11 % | −1,61 % | −13,46 % | +6,98 % | 8,17 md | ||
| −0,20 % | +10,83 % | +58,04 % | −18,16 % | 7,93 md | ||
| Genomsnitt | −1,14 % | +1,96 % | +20,13 % | +14,65 % | 20,3 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,06 % | +1,10 % | +24,07 % | +21,72 % |
| 2026 | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,97 md 487 mn 419 mn 394 mn 360 mn 673 mn 45,94 md 675 mn 4,65 md 1,81 md 23,57 md 1,83 md 1,79 md 75,93 md | 2,08 md 515 mn 443 mn 417 mn 381 mn 712 mn 48,59 md 714 mn 4,92 md 1,91 md 24,93 md 1,93 md 1,89 md 80,31 md |
| Nettoinkomst | 82,2 mn 20,32 mn 17,49 mn 16,46 mn 15,03 mn 28,12 mn 1,92 md 28,2 mn 194 mn 75,45 mn 985 mn 76,32 mn 74,66 mn 3,17 md | 94,8 mn 23,44 mn 20,17 mn 18,98 mn 17,34 mn 32,43 mn 2,21 md 32,52 mn 224 mn 87,02 mn 1,14 md 88,02 mn 86,1 mn 3,66 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 0,8700 MYR | −0,57 % | 1 101 700 |
| 2026-09-03 | 0,8750 MYR | 0,00 % | 685 200 |
| 2026-09-02 | 0,8750 MYR | 0,00 % | 571 900 |
| 2026-09-01 | 0,8750 MYR | −1,13 % | 1 047 600 |
| 2026-08-28 | 0,8850 MYR | +1,14 % | 305 400 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















