Alimentation Couche-Tard Inc. Aktie
Aktier
ATD
CA01626P1484
Olja & Gas Raffinering och Marknadsföring
OTC Markets Traded|
Marknaden stängd -
Toronto S.E.
22.00.00 2026-11-05
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 83,59 CAD | −1,31 % |
|
+3,88 % | +11,51 % |
| 10-24 | Couche-Tard uppges lägga bud på upp till 8 miljarder dollar på Cumberland Farms | RE |
| 10-09 | Alimentation Couche-Tard förvärvar verksamheter i Ontario och Quebec | MT |
| Börsvärde | 54,84 md 48,87 md 44,7 md 40,71 md 76,73 md 5 182 md 78,8 md 537 md 215 md 2 745 md 206 md 201 md 8 661 md | P/E-tal 2027 * |
18,4x | P/E-tal 2028 * | 16,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 66,82 md 59,55 md 54,47 md 49,6 md 93,5 md 6 315 md 96,02 md 654 md 262 md 3 344 md 251 md 245 md 10 553 md | EV / Försäljning 2027 * |
0,76x | EV / Försäljning 2028 * | 0,76x |
| Fri-Float |
80,83 % | Avkastning 2027 * |
1,18 % | Avkastning 2028 * | 1,28 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Toronto S.E.
| ATD | Fördröjd | |
Tradegate
| CJA1 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| CJA1 | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| CJA1 | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| CJA1 | Realtid |
Senaste Transkript: Alimentation Couche-Tard Inc.
| 1 dag | −1,31 % | ||
| 1 vecka | +3,88 % | ||
| Pågående månad | +3,22 % | ||
| 1 månad | +8,38 % | ||
| 3 månader | −8,70 % | ||
| 6 månader | +4,91 % | ||
| Pågående år | +11,51 % |
| 1 vecka | 80,7 | 85,29 | |
| 1 månad | 76,96 | 86,04 | |
| Pågående år | 70,48 | 95,15 | |
| 1 år | 68,3 | 95,15 | |
| 3 år | 65,95 | 95,15 | |
| 5 år | 45,23 | 95,15 | |
| 10 år | 26,28 | 95,15 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Alex Miller
CEO | Verkställande Direktör | 54 | 2024-09-06 |
| Finansdirektör/CFO | - | 2023-07-01 | |
Brian Bednarz
COO | Verksamhetschef | - | 2019-05-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Alain Bouchard
CHM | Ordförande | 77 | 2014-09-24 |
Réal Plourde
CHM | Ordförande | 75 | 2011-09-01 |
Mélanie Kau
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 64 | 2006-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-09-17 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | −320 | 0,0000% | ||
| 26-09-14 | Option | Styrelseledamot | 823 | 0,0001% | ||
| 26-09-14 | Option | Styrelseledamot | 901 | 0,0001% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,31 % | +3,88 % | +19,01 % | +8,84 % | 54,84 md | ||
| −2,35 % | −9,82 % | +45,41 % | +53,37 % | 674 md | ||
| −0,33 % | +12,52 % | −12,39 % | +12,08 % | 188 md | ||
| −0,73 % | −9,11 % | +23,00 % | +15,83 % | 118 md | ||
| −3,91 % | −12,76 % | +102,66 % | +150,25 % | 103 md | ||
| −3,86 % | −8,67 % | +106,44 % | +177,81 % | 97,95 md | ||
| −4,85 % | −9,71 % | +81,74 % | +111,52 % | 96,36 md | ||
| −0,62 % | −1,13 % | +13,18 % | +18,18 % | 97,54 md | ||
| −4,06 % | −10,95 % | +66,32 % | +109,82 % | 79,6 md | ||
| −1,39 % | −4,14 % | +40,10 % | +124,23 % | 59,38 md | ||
| Genomsnitt | −2,06 % | −4,32 % | +48,55 % | +78,19 % | 156,89 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,12 % | −5,61 % | +44,52 % | +65,08 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 87,72 md 78,16 md 71,49 md 65,11 md 123 md 8 289 md 126 md 859 md 343 md 4 390 md 329 md 322 md 13 853 md | 87,25 md 77,75 md 71,11 md 64,76 md 122 md 8 245 md 125 md 854 md 342 md 4 366 md 327 md 320 md 13 779 md |
| Nettoinkomst | 2,98 md 2,66 md 2,43 md 2,21 md 4,17 md 282 md 4,29 md 29,21 md 11,68 md 149 md 11,2 md 10,96 md 471 md | 3,24 md 2,89 md 2,64 md 2,41 md 4,53 md 306 md 4,66 md 31,74 md 12,69 md 162 md 12,17 md 11,9 md 512 md |
| Netto Skuld | 11,98 md 10,68 md 9,77 md 8,9 md 16,77 md 1 133 md 17,22 md 117 md 46,93 md 600 md 44,98 md 44,02 md 1 893 md | 11,08 md 9,88 md 9,03 md 8,23 md 15,51 md 1 047 md 15,93 md 109 md 43,4 md 555 md 41,6 md 40,71 md 1 750 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-05 | 83,59 CA$ | −1,31 % | 1 222 885 |
| 2026-11-04 | 84,70 CA$ | +3,58 % | 1 652 396 |
| 2026-11-03 | 81,77 CA$ | −0,45 % | 1 413 066 |
| 2026-11-02 | 82,14 CA$ | +1,43 % | 733 220 |
| 2026-10-30 | 80,98 CA$ | +0,63 % | 1 235 152 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















