Akastor ASA Aktie
Aktier
AKAST
NO0010215684
Oljerelaterade tjänster och utrustning
OTC Markets Traded|
Marknaden stängd -
Oslo Bors
16.45.00 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 10,80 NOK | −4,76 % |
|
−18,31 % | −2,88 % |
| 10-13 | SEB sänker riktkursen för Akastor till 17,5 norska kronor (20), upprepar köp | FW |
| 10-08 | Akastors dotterbolag erhåller 57 miljoner dollar i kontantutdelning via NES Fircrofts obligationslån | MT |
| Börsvärde | 2,95 md 312 mn 280 mn 256 mn 233 mn 440 mn 29,33 md 454 mn 3,08 md 1,23 md 15,65 md 1,17 md 1,15 md 49,4 md | P/E-tal 2026 * |
10,5x | P/E-tal 2027 * | −36x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 2,97 md 314 mn 282 mn 257 mn 235 mn 443 mn 29,53 md 457 mn 3,1 md 1,24 md 15,75 md 1,18 md 1,15 md 49,74 md | EV / Försäljning 2026 * |
18,1x | EV / Försäljning 2027 * | 23,4x |
| Fri-Float |
41,27 % | Avkastning 2026 * |
22,2 % | Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Oslo Bors
| AKAST | Realtid | |
CBOE
| AKAo | Realtid | |
Tradegate
| KY7 | Realtid | |
Nasdaq Stockholm
| AKASTO | Fördröjd | |
OTC Markets
| AKKVF | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| KY7 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| KY7 | Fördröjd | |
CBOE
| 0IPT | Realtid | |
Börse Stuttgart
| KY7 | Fördröjd | |
Berne S.E.
| KY7 | Slutkurs |
Senaste Transkript: Akastor ASA
| 1 dag | −4,76 % | ||
| 1 vecka | −18,31 % | ||
| Pågående månad | −18,31 % | ||
| 1 månad | −16,15 % | ||
| 3 månader | −16,67 % | ||
| 6 månader | −28,57 % | ||
| Pågående år | −2,88 % |
| 1 vecka | 10,68 | 13,2 | |
| 1 månad | 10,68 | 13,8 | |
| Pågående år | 10,68 | 16,12 | |
| 1 år | 10,6 | 16,12 | |
| 3 år | 10,06 | 17 | |
| 5 år | 4,96 | 17 | |
| 10 år | 3,52 | 19,86 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Karl Kjelstad
CEO | Verkställande Direktör | 60 | 2018-01-01 |
Øyvind Paaske
DFI | Finansdirektör/CFO | 41 | 2020-03-01 |
| Chef för investeringar | - | 2021-07-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 66 | - | |
Frank Ove Reite
CHM | Ordförande | 56 | 2022-01-01 |
Stian Sjølund
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2016-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 22-12-12 | Försäljning | Styrelseledamot | 25 757 | 0,0094% | ||
| 20-03-20 | Köp | Verkställande direktör | 100 000 | 0,0365% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −4,76 % | −18,31 % | −0,37 % | +4,05 % | 312 mn | ||
| +0,56 % | −7,11 % | +37,29 % | −11,61 % | 73,68 md | ||
| +3,61 % | −13,33 % | +1,23 % | +37,01 % | 47,54 md | ||
| +3,26 % | −0,78 % | +51,36 % | +59,46 % | 29,99 md | ||
| −0,25 % | −11,97 % | +16,50 % | −19,43 % | 26,34 md | ||
| +3,13 % | −7,63 % | +49,88 % | +188,86 % | 24,7 md | ||
| −10,00 % | −10,14 % | +43,39 % | +171,50 % | 12,14 md | ||
| −1,99 % | −6,16 % | +67,38 % | +102,52 % | 9,56 md | ||
| −0,52 % | −5,45 % | +91,81 % | +189,02 % | 9,17 md | ||
| +0,71 % | +3,14 % | −2,57 % | +56,51 % | 6,55 md | ||
| Genomsnitt | −0,62 % | −7,77 % | +35,59 % | +77,79 % | 24 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,00 % | −7,87 % | +33,37 % | +50,03 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 164 mn 17,37 mn 15,58 mn 14,23 mn 12,99 mn 24,48 mn 1,63 md 25,25 mn 172 mn 68,42 mn 871 mn 65,18 mn 63,78 mn 2,75 md | 129 mn 13,66 mn 12,25 mn 11,2 mn 10,22 mn 19,26 mn 1,28 md 19,86 mn 135 mn 53,81 mn 685 mn 51,27 mn 50,17 mn 2,16 md |
| Nettoinkomst | 279 mn 29,54 mn 26,5 mn 24,22 mn 22,11 mn 41,65 mn 2,78 md 42,96 mn 292 mn 116 mn 1,48 md 111 mn 109 mn 4,68 md | −81 mn −8,58 mn −7,69 mn −7,03 mn −6,42 mn −12,09 mn −806 mn −12,47 mn −84,74 mn −33,79 mn −430 mn −32,19 mn −31,5 mn −1,36 md |
| Netto Skuld | 20 mn 2,12 mn 1,9 mn 1,74 mn 1,58 mn 2,99 mn 199 mn 3,08 mn 20,92 mn 8,34 mn 106 mn 7,95 mn 7,78 mn 335 mn | 73 mn 7,73 mn 6,93 mn 6,34 mn 5,78 mn 10,9 mn 727 mn 11,24 mn 76,37 mn 30,45 mn 388 mn 29,01 mn 28,39 mn 1,22 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 10,80 Nkr | −4,76 % | 1 552 347 |
| 2026-11-05 | 11,34 Nkr | −11,96 % | 3 098 127 |
| 2026-11-04 | 12,88 Nkr | +0,16 % | 1 283 499 |
| 2026-11-03 | 12,86 Nkr | −1,23 % | 380 295 |
| 2026-11-02 | 13,02 Nkr | −1,51 % | 567 126 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















