|
Realtidsuppskattning
Cboe Europe
09.18.55 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 346,60 SEK | −0,69 % |
|
−0,34 % | +17,41 % |
| 07.00 | Morgan Stanley höjer riktkursen för Volvo till 355 kronor (342), upprepar jämvikt - BN | FW |
| 09-03 | Stockholmsbörsen steg med Clas Ohlson som rapportvinnare, OMXS30-index steg 1,0 procent | FW |
Prognoserad Resultaträkning: Volvo
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoförsäljning 1 | 372 216 | 473 479 | 552 764 | 526 816 | 479 183 | 496 426 | 539 554 | 568 581 |
| Förändring | - | 27,21 % | 16,75 % | −4,69 % | −9,04 % | 3,6 % | 8,69 % | 5,38 % |
| EBITDA 1 | 59 735 | 71 196 | 98 865 | 88 266 | 74 704 | 77 528 | 89 460 | 96 455 |
| Förändring | - | 19,19 % | 38,86 % | −10,72 % | −15,36 % | 3,78 % | 15,39 % | 7,82 % |
| Rörelseresultat (EBIT) 1 | 41 015 | 50 467 | 77 638 | 65 718 | 51 218 | 57 816 | 67 480 | 73 808 |
| Förändring | - | 23,05 % | 53,84 % | −15,35 % | −22,06 % | 12,88 % | 16,71 % | 9,38 % |
| Betalda räntor 1 | 117 | −634 | −58 | 599 | −1 114 | −416 | −432,1 | −548,6 |
| Vinst före skatt (EBT) 1 | 43 190 | 45 077 | 66 726 | 67 210 | 47 391 | 55 011 | 68 027 | 74 470 |
| Förändring | - | 4,37 % | 48,03 % | 0,73 % | −29,49 % | 16,08 % | 23,66 % | 9,47 % |
| Nettoinkomst 1 | 32 787 | 32 722 | 49 825 | 50 389 | 34 456 | 41 857 | 51 684 | 56 002 |
| Förändring | - | −0,2 % | 52,27 % | 1,13 % | −31,62 % | 21,48 % | 23,48 % | 8,36 % |
| Publiceringsdatum | 22-01-28 | 23-01-26 | 24-01-26 | 25-01-29 | 26-01-28 | - | - | - |
Prognosbalansräkning: Volvo
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Netto Skuld 1 | −50 400 | −61 300 | −66 700 | −67 200 | −48 400 | −57 280 | −69 507 | −80 082 |
| Förändring | - | −21,63 % | −8,81 % | −0,75 % | 27,98 % | −18,35 % | −21,35 % | −15,21 % |
| Publiceringsdatum | 22-01-28 | 23-01-26 | 24-01-26 | 25-01-29 | 26-01-28 | - | - | - |
Prognos för kassaflöde: Volvo
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CAPEX 1 | 18 117 | 20 456 | 23 387 | 17 904 | 25 460 | 23 458 | 22 342 | 24 246 |
| Förändring | - | 12,91 % | 14,33 % | −23,44 % | 42,2 % | −7,86 % | −4,76 % | 8,52 % |
| Fritt kassaflöde (FCF) 1 | 15 530 | 12 788 | 11 130 | 28 540 | 20 135 | 34 256 | 41 045 | 44 071 |
| Förändring | - | −17,66 % | −12,97 % | 156,42 % | −29,45 % | 70,13 % | 19,82 % | 7,37 % |
| Publiceringsdatum | 22-01-28 | 23-01-26 | 24-01-26 | 25-01-29 | 26-01-28 | - | - | - |
Prognos för finansiella nyckeltal: Volvo
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lönsamhet | ||||||||
| EBITDA-marginal (%) | 16,05 % | 15,04 % | 17,89 % | 16,75 % | 15,59 % | 15,62 % | 16,58 % | 16,96 % |
| EBIT-marginal (%) | 11,02 % | 10,66 % | 14,05 % | 12,47 % | 10,69 % | 11,65 % | 12,51 % | 12,98 % |
| EBT-marginal (%) | 11,6 % | 9,52 % | 12,07 % | 12,76 % | 9,89 % | 11,08 % | 12,61 % | 13,1 % |
| Netto marginal (%) | 8,81 % | 6,91 % | 9,01 % | 9,56 % | 7,19 % | 8,43 % | 9,58 % | 9,85 % |
| FCF-marginal (%) | 4,17 % | 2,7 % | 2,01 % | 5,42 % | 4,2 % | 6,9 % | 7,61 % | 7,75 % |
| FCF / Nettoinkomst (%) | 47,37 % | 39,08 % | 22,34 % | 56,64 % | 58,44 % | 81,84 % | 79,42 % | 78,7 % |
Lönsamhet | ||||||||
| ROA | 6,39 % | 5,72 % | 8,95 % | 7,16 % | 5,35 % | 7,9 % | 8,67 % | 8,81 % |
| ROE | 21,79 % | 23,83 % | 34,26 % | 26,74 % | 19,57 % | 23,94 % | 25,99 % | 25,86 % |
Finansiell hälsa | ||||||||
| Hävstång (Skuld/EBITDA) | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Skuld / Fritt kassaflöde | - | - | - | - | - | - | - | - |
Kapitalintensitet | ||||||||
| CAPEX / Rörelsetillgångar (%) | 4,87 % | 4,32 % | 4,23 % | 3,4 % | 5,31 % | 4,73 % | 4,14 % | 4,26 % |
| CAPEX / EBITDA (%) | 30,33 % | 28,73 % | 23,66 % | 20,28 % | 34,08 % | 30,26 % | 24,97 % | 25,14 % |
| CAPEX / FCF (%) | 116,66 % | 159,96 % | 210,13 % | 62,73 % | 126,45 % | 68,48 % | 54,43 % | 55,01 % |
Poster per aktie | ||||||||
| Kassaflöde per aktie 1 | 16,55 | 16,35 | 13,12 | 22,85 | 22,43 | 27,35 | 35,24 | 35,26 |
| Förändring | - | −1,2 % | −19,76 % | 74,15 % | −1,85 % | 21,97 % | 28,83 % | 0,07 % |
| Utdelning per aktie 1 | 13 | 14 | 18 | 18,5 | 13 | 15,49 | 18,25 | 19,56 |
| Förändring | - | 7,69 % | 28,57 % | 2,78 % | −29,73 % | 19,19 % | 17,79 % | 7,15 % |
| Bokfört värde per aktie 1 | 69,36 | 80,03 | 87,45 | 95,4 | 87,7 | 95,91 | 103,9 | 112,1 |
| Förändring | - | 15,39 % | 9,28 % | 9,09 % | −8,07 % | 9,36 % | 8,38 % | 7,83 % |
| VPA 1 | 16,12 | 16,09 | 24,5 | 24,78 | 16,94 | 20,59 | 24,95 | 27,05 |
| Förändring | - | −0,19 % | 52,27 % | 1,14 % | −31,64 % | 21,54 % | 21,18 % | 8,43 % |
| Antal aktier (i tusental) | 2 033 452 | 2 033 452 | 2 033 452 | 2 033 452 | 2 033 452 | 2 033 452 | 2 033 452 | 2 033 452 |
| Publiceringsdatum | 22-01-28 | 23-01-26 | 24-01-26 | 25-01-29 | 26-01-28 | - | - | - |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| P/E-tal | 16,9x | 14x |
| PBR | 3,63x | 3,35x |
| EV / Försäljning | 1,31x | 1,18x |
| Avkastning | 4,45 % | 5,24 % |
VPA & Utdelning
Årlig utveckling av det historiska P/E-talet
Utveckling av historisk avkastning
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- VOLV B Aktie
- VOLV A Aktie
- Finanser Volvo
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















