|
Fördröjd
Deutsche Boerse AG
08.01.04 2026-09-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 9,650 EUR | 0,00 % |
|
−1,53 % | +0,52 % |
| 08-18 | SGS och Allonnia lanserar pilotprogram för bioteknik inom gruvdrift | MT |
| 08-18 | Allonnia och SGS lanserar globalt pilotprogram för D-Solve för att påskynda produktionen av kritiska mineraler | CI |
| Börsvärde | 18,26 md 22,62 md 19,46 md 16,71 md 31,19 md 2 138 md 31,43 md 216 md 84,13 md 1 093 md 84,94 md 83,08 md 3 519 md | P/E-tal 2026 * |
24,9x | P/E-tal 2027 * | 22,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 21,26 md 26,33 md 22,65 md 19,45 md 36,3 md 2 489 md 36,59 md 251 md 97,94 md 1 272 md 98,87 md 96,72 md 4 096 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,8x | EV / Försäljning 2027 * | 2,58x |
| Fri-Float |
84,91 % | Avkastning 2026 * |
3,45 % | Avkastning 2027 * | 3,53 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
OTC Markets
| SGSOY | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| SUVA | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| SUVA | Fördröjd | |
Boerse Muenchen
| SUVA | Realtid |
Senaste Transkript : SGS SA
| 1 vecka | −1,53 % | ||
| Pågående månad | −1,03 % | ||
| 1 månad | −5,39 % | ||
| 3 månader | +3,21 % | ||
| 6 månader | −7,21 % |
| 1 vecka | 9,65 | 9,75 | |
| 1 månad | 9,65 | 10,4 | |
| Pågående år | 8,85 | 10,4 | |
| 1 år | 8,85 | 10,4 | |
| 3 år | 8,85 | 10,4 | |
| 5 år | 8,85 | 10,4 | |
| 10 år | 8,85 | 10,4 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Géraldine Picaud
CEO | Verkställande Direktör | 56 | 2024-03-26 |
Marta Vlatchkova
DFI | Finansdirektör/CFO | 49 | 2024-05-08 |
David Plaza
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 51 | 2020-11-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ian Gallienne
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2013-07-10 |
Kory Sorenson
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 57 | 2019-03-25 |
Sami Atiya
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2020-03-24 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,00 % | −1,53 % | - | - | 22,47 md | ||
| −0,58 % | −1,54 % | +12,82 % | +13,32 % | 22,47 md | ||
| +1,47 % | −1,24 % | +15,78 % | - | 14,96 md | ||
| +1,10 % | −1,87 % | +11,53 % | −22,88 % | 3,64 md | ||
| +1,68 % | +2,87 % | +46,66 % | +32,58 % | 3,08 md | ||
| −0,49 % | −1,60 % | −21,97 % | −32,68 % | 2,11 md | ||
| −1,34 % | −5,66 % | −17,59 % | - | 2,05 md | ||
| +0,17 % | +1,40 % | −15,03 % | +15,12 % | 1,58 md | ||
| −1,94 % | +3,29 % | −15,48 % | +4,41 % | 1,34 md | ||
| +1,63 % | +0,11 % | +45,75 % | +85,42 % | 1,32 md | ||
| Genomsnitt | +0,12 % | −1,59 % | +6,94 % | +13,61 % | 5,84 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,04 % | −1,69 % | +12,24 % | +10,98 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 7,58 md 9,39 md 8,08 md 6,94 md 12,95 md 888 md 13,05 md 89,72 md 34,94 md 454 md 35,28 md 34,51 md 1 462 md | 8,06 md 9,99 md 8,59 md 7,38 md 13,77 md 944 md 13,88 md 95,4 md 37,15 md 483 md 37,51 md 36,69 md 1 554 md |
| Nettoinkomst | 729 mn 903 mn 777 mn 667 mn 1,24 md 85,34 md 1,25 md 8,62 md 3,36 md 43,61 md 3,39 md 3,32 md 140 md | 830 mn 1,03 md 884 mn 759 mn 1,42 md 97,17 md 1,43 md 9,82 md 3,82 md 49,66 md 3,86 md 3,78 md 160 md |
| Netto Skuld | 3 md 3,71 md 3,19 md 2,74 md 5,12 md 351 md 5,16 md 35,45 md 13,8 md 179 md 13,94 md 13,63 md 577 md | 2,52 md 3,12 md 2,68 md 2,3 md 4,3 md 295 md 4,33 md 29,79 md 11,6 md 151 md 11,71 md 11,46 md 485 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-03 | 9,650 € | 0,00 % |
| 2026-09-02 | 9,650 € | −1,03 % |
| 2026-09-01 | 9,750 € | 0,00 % |
| 2026-08-31 | 9,750 € | 0,00 % |
| 2026-08-28 | 9,750 € | −0,51 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- SGSN Aktie
- SUVA Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån



















