|
Marknaden stängd -
Oslo Bors
16.45.00 2026-11-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 84,70 NOK | +1,56 % |
|
+0,95 % | +34,47 % |
| 06.27 | Sentias dotterbolag tar hem byggkontrakt värt 208 miljoner norska kronor i Norge | MT |
| 11-02 | Sentia får byggkontrakt i Stavanger värd 208 miljoner norska kronor | FW |
| Börsvärde | 8,55 md 920 mn 822 mn 755 mn 685 mn 1,29 md 87,12 md 1,32 md 9,01 md 3,62 md 45,98 md 3,45 md 3,38 md 146 md | P/E-tal 2026 * |
14,3x | P/E-tal 2027 * | 13,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 5,02 md 541 mn 483 mn 444 mn 403 mn 757 mn 51,23 md 776 mn 5,3 md 2,13 md 27,04 md 2,03 md 1,99 md 85,7 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,39x | EV / Försäljning 2027 * | 0,37x |
| Fri-Float |
73,69 % | Avkastning 2026 * |
6,61 % | Avkastning 2027 * | 6,99 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Oslo Bors
| SNTIA | Realtid | |
CBOE
| Realtid | ||
Nasdaq Stockholm
| SNTIAO | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| Fördröjd | ||
Deutsche Boerse AG
| Z9P | Slutkurs | |
CBOE
| Realtid | ||
Boerse Muenchen
| Z9P | Realtid |
| 1 dag | +1,56 % | ||
| 1 vecka | +0,95 % | ||
| Pågående månad | +0,95 % | ||
| 1 månad | −0,24 % | ||
| 3 månader | +9,15 % | ||
| 6 månader | +6,81 % | ||
| Pågående år | +34,47 % |
| 1 vecka | 82,9 | 86,5 | |
| 1 månad | 79 | 86,5 | |
| Pågående år | 60,65 | 88,2 | |
| 1 år | 58,5 | 88,2 | |
| 3 år | 55,24 | 88,2 | |
| 5 år | 55,24 | 88,2 | |
| 10 år | 55,24 | 88,2 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 65 | 2025-01-01 | |
| Finansdirektör/CFO | 54 | 2026-09-05 | |
| Företagsledare/Principal | - | 2022-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 62 | 2025-01-01 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2025-01-01 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2025-01-01 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,56 % | +0,95 % | +33,70 % | - | 907 mn | ||
| +5,77 % | +13,50 % | +45,73 % | +288,34 % | 93,6 md | ||
| −1,36 % | +0,83 % | −6,13 % | +2,47 % | 68,46 md | ||
| +0,25 % | +7,29 % | −2,14 % | +35,18 % | 57,18 md | ||
| +7,08 % | −0,27 % | +31,45 % | +584,27 % | 41,92 md | ||
| +0,43 % | +14,74 % | −2,86 % | +80,07 % | 41,57 md | ||
| +1,22 % | +3,13 % | +53,90 % | +307,02 % | 31,86 md | ||
| +3,61 % | +6,16 % | +5,03 % | +236,52 % | 29,89 md | ||
| +1,72 % | +3,28 % | −12,89 % | −8,33 % | 28,89 md | ||
| +1,26 % | +2,38 % | +29,63 % | +169,96 % | 27,15 md | ||
| Genomsnitt | +2,07 % | +4,80 % | +17,54 % | +188,39 % | 42,14 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +2,31 % | +6,21 % | +17,25 % | +185,99 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 13,04 md 1,4 md 1,25 md 1,15 md 1,05 md 1,96 md 133 md 2,01 md 13,75 md 5,53 md 70,19 md 5,27 md 5,16 md 222 md | 13,84 md 1,49 md 1,33 md 1,22 md 1,11 md 2,09 md 141 md 2,14 md 14,6 md 5,87 md 74,5 md 5,59 md 5,47 md 236 md |
| Nettoinkomst | 585 mn 62,92 mn 56,21 mn 51,63 mn 46,89 mn 88,06 mn 5,96 md 90,27 mn 616 mn 248 mn 3,15 md 236 mn 231 mn 9,97 md | 618 mn 66,48 mn 59,4 mn 54,56 mn 49,55 mn 93,05 mn 6,3 md 95,39 mn 651 mn 262 mn 3,32 md 250 mn 244 mn 10,54 md |
| Netto Skuld | −3,52 md −379 mn −339 mn −311 mn −282 mn −530 mn −35,89 md −544 mn −3,71 md −1,49 md −18,94 md −1,42 md −1,39 md −60,04 md | −3,47 md −374 mn −334 mn −307 mn −279 mn −523 mn −35,42 md −536 mn −3,66 md −1,47 md −18,69 md −1,4 md −1,37 md −59,25 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-03 | 84,70 Nkr | +1,56 % | 58 092 |
| 2026-11-02 | 83,40 Nkr | −0,60 % | 30 541 |
| 2026-10-30 | 83,90 Nkr | −0,59 % | 16 227 |
| 2026-10-29 | 84,40 Nkr | −0,94 % | 79 766 |
| 2026-10-28 | 85,20 Nkr | −0,12 % | 37 356 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















