|
Marknaden stängd -
Börse Stuttgart
21.55.31 2026-09-02
|
Förmarknad 07.25.37 | |||
| 115,00 EUR | +0,88 % |
|
114,98 | −0,02 % |
| 08-26 | Semtechs datacenterintäkter kan nå 200 miljoner dollar per kvartal till första kvartalet 2028, enligt UBS | MT |
| 08-26 | Analysuppdateringar i USA – Intuit, MongoDB, Zscaler | RE |
| Börsvärde | 12,49 md 10,78 md 10,15 md 9,25 md 17,29 md 1 180 md 17,42 md 120 md 46,64 md 603 md 46,91 md 45,88 md 1 982 md | P/E-tal 2027 * |
36x | P/E-tal 2028 * | 27,2x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 12,62 md 10,88 md 10,25 md 9,34 md 17,46 md 1 192 md 17,59 md 121 md 47,11 md 609 md 47,38 md 46,34 md 2 002 md | EV / Försäljning 2027 * |
8,49x | EV / Försäljning 2028 * | 6,22x |
| Fri-Float |
88,65 % | Avkastning 2027 * |
-
| Avkastning 2028 * | - |
Senaste Transkript : Semtech Corporation
| 1 vecka | +3,51 % | ||
| Pågående månad | +0,92 % | ||
| 1 månad | +12,47 % | ||
| 3 månader | −19,50 % | ||
| 6 månader | +40,38 % | ||
| Pågående år | +80,65 % |
| 1 vecka | 107,55 | 126,65 | |
| 1 månad | 97,36 | 126,65 | |
| 3 år | 12,6 | 155,15 | |
| 5 år | 12,6 | 155,15 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Hong Hou
CEO | Verkställande Direktör | 62 | 2024-06-06 |
Mark Lin
DFI | Finansdirektör/CFO | 50 | 2023-10-04 |
J. Wilson
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 70 | 2024-02-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ye Jane Li
CHM | Ordförande | 58 | 2024-11-26 |
| Direktör/Styrelseledamot | 66 | 2018-09-25 | |
Saar Gillai
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2018-09-25 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,88 % | +3,51 % | +132,84 % | +379,17 % | 12,49 md | ||
| +3,21 % | +7,04 % | +31,40 % | +362,62 % | 5 419 md | ||
| −2,25 % | −1,24 % | +105,60 % | +335,22 % | 1 947 md | ||
| −0,66 % | +3,28 % | +23,14 % | +320,90 % | 1 747 md | ||
| +2,43 % | +1,88 % | +706,95 % | +1 258,26 % | 1 080 md | ||
| −4,73 % | −4,44 % | +519,19 % | +1 244,17 % | 866 md | ||
| −0,55 % | −4,96 % | +181,58 % | +317,60 % | 746 md | ||
| −3,86 % | −3,17 % | - | - | 487 md | ||
| +1,21 % | +2,05 % | +271,95 % | +145,97 % | 473 md | ||
| +0,02 % | −6,45 % | +77,47 % | - | 251 md | ||
| Genomsnitt | −0,99 % | −1,36 % | +227,79 % | +545,49 % | 1 446 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,65 % | +2,33 % | +152,64 % | +482,07 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,49 md 1,28 md 1,21 md 1,1 md 2,06 md 140 md 2,07 md 14,3 md 5,55 md 71,81 md 5,58 md 5,46 md 236 md | 1,92 md 1,66 md 1,56 md 1,42 md 2,66 md 182 md 2,68 md 18,49 md 7,17 md 92,8 md 7,22 md 7,06 md 305 md |
| Nettoinkomst | 361 mn 311 mn 293 mn 267 mn 499 mn 34,08 md 503 mn 3,47 md 1,35 md 17,42 md 1,35 md 1,32 md 57,23 md | 470 mn 405 mn 382 mn 348 mn 650 mn 44,36 md 655 mn 4,52 md 1,75 md 22,68 md 1,76 md 1,72 md 74,5 md |
| Netto Skuld | 126 mn 108 mn 102 mn 93,08 mn 174 mn 11,88 md 175 mn 1,21 md 469 mn 6,07 md 472 mn 462 mn 19,94 md | −539 mn −465 mn −438 mn −399 mn −746 mn −50,92 md −752 mn −5,19 md −2,01 md −26,03 md −2,02 md −1,98 md −85,52 md |
| Datum | Kurs | Förändring |
|---|---|---|
| 2026-09-02 | 115,00 € | +0,88 % |
| 2026-09-01 | 114,00 € | +0,04 % |
| 2026-08-31 | 113,95 € | −4,72 % |
| 2026-08-28 | 119,60 € | −1,97 % |
| 2026-08-27 | 122,00 € | +9,81 % |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- SMTC Aktie
- SM2 Aktie
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















