Rubis Aktie OTC Markets
Aktier
RBSFY
US78116A1043
Olja & Gas Raffinering och Marknadsföring
OTC Markets Traded|
Marknaden stängd -
OTC Markets
19.36.36 2026-10-15
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 7,990 USD | +4,24 % |
|
+4,72 % | +6,82 % |
| 10-05 | Rubis rapporterar produktionssiffror för första halvåret 2026 | CI |
| 09-15 | Sasol tecknar avtal om bränsleleveranser till White Deserts polärflygningar | RE |
| Börsvärde | 3,65 md 4,11 md 3,39 md 3,08 md 5,81 md 390 md 5,91 md 40,69 md 15,96 md 204 md 15,42 md 15,09 md 649 md | P/E-tal 2026 * |
10,4x | P/E-tal 2027 * | 10,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 5,19 md 5,84 md 4,81 md 4,38 md 8,26 md 554 md 8,4 md 57,85 md 22,68 md 289 md 21,92 md 21,46 md 922 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,67x | EV / Försäljning 2027 * | 0,7x |
| Fri-Float |
70,74 % | Avkastning 2026 * |
6,13 % | Avkastning 2027 * | 6,37 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
OTC Markets
| RBSFY | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| BYN | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| BYN | Fördröjd |
Senaste Transkript: Rubis
| 1 dag | +4,24 % | ||
| 1 vecka | +4,72 % | ||
| Pågående månad | −4,77 % | ||
| 1 månad | −3,27 % | ||
| 3 månader | +10,06 % | ||
| 6 månader | −3,03 % | ||
| Pågående år | +6,82 % |
| 1 vecka | 7,34 | 7,99 | |
| 1 månad | 7,34 | 8,45 | |
| Pågående år | 6,54 | 8,76 | |
| 1 år | 6,54 | 8,76 | |
| 3 år | 4,18 | 8,76 | |
| 5 år | 4 | 8,76 | |
| 10 år | 0 | 16,8 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jacques Riou
PRN | Företagsledare/Principal | - | 1992-11-30 |
Gilles Gobin
PRN | Företagsledare/Principal | 76 | 1992-06-30 |
Marc Jacquot
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2024-03-07 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 66 | 2025-06-12 | |
| Ordförande | 74 | 2025-05-15 | |
Luc Benoît
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2024-06-11 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +4,24 % | +4,72 % | - | - | 4,11 md | ||
| +2,46 % | +5,94 % | +61,77 % | +62,78 % | 736 md | ||
| −0,31 % | +3,49 % | −13,38 % | +3,34 % | 173 md | ||
| +0,24 % | +5,06 % | +163,91 % | +217,13 % | 134 md | ||
| +0,15 % | +2,53 % | +184,36 % | +244,20 % | 128 md | ||
| +0,59 % | +4,74 % | +48,67 % | +11,86 % | 127 md | ||
| +1,37 % | +5,39 % | +128,40 % | +162,27 % | 117 md | ||
| 0,00 % | −0,77 % | +10,02 % | +7,91 % | 93,8 md | ||
| +2,67 % | +7,00 % | +103,41 % | +136,13 % | 91,16 md | ||
| +2,86 % | +7,81 % | +59,15 % | +128,07 % | 64,78 md | ||
| Genomsnitt | +1,43 % | +4,05 % | +82,92 % | +108,19 % | 184,92 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,49 % | +3,78 % | +74,59 % | +89,61 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 7,76 md 8,73 md 7,2 md 6,55 md 12,35 md 829 md 12,55 md 86,49 md 33,91 md 433 md 32,78 md 32,08 md 1 379 md | 7,5 md 8,44 md 6,95 md 6,32 md 11,93 md 801 md 12,12 md 83,54 md 32,75 md 418 md 31,66 md 30,98 md 1 332 md |
| Nettoinkomst | 348 mn 392 mn 323 mn 294 mn 554 mn 37,16 md 563 mn 3,88 md 1,52 md 19,39 md 1,47 md 1,44 md 61,82 md | 359 mn 404 mn 333 mn 303 mn 571 mn 38,32 md 580 mn 4 md 1,57 md 20 md 1,52 md 1,48 md 63,75 md |
| Netto Skuld | 1,54 md 1,73 md 1,43 md 1,3 md 2,45 md 164 md 2,49 md 17,16 md 6,73 md 85,8 md 6,5 md 6,36 md 274 md | 1,6 md 1,8 md 1,48 md 1,35 md 2,54 md 171 md 2,58 md 17,79 md 6,98 md 88,98 md 6,74 md 6,6 md 284 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-15 | 7,990 US$ | +4,24 % | 521 |
| 2026-10-13 | 7,665 US$ | −0,45 % | 1 394 |
| 2026-10-12 | 7,700 US$ | +0,92 % | 593 |
| 2026-10-08 | 7,630 US$ | −1,04 % | 1 343 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















