|
Slutkurs
Casablanca S.E.
2026-11-05
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 310,00 MAD | +5,07 % |
|
+8,39 % | −16,22 % |
| 09-23 | Risma rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| 06-08 | Risma meddelar årsutdelning med utbetalning den 1 juli 2026 | CI |
| Börsvärde | 4,96 md 509 mn 456 mn 417 mn 381 mn 717 mn 47,83 md 740 mn 5,03 md 2 md 25,52 md 1,91 md 1,87 md 80,56 md | P/E-tal 2026 * |
-
| P/E-tal 2027 * | 17x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 5,98 md 613 mn 550 mn 503 mn 459 mn 865 mn 57,65 md 892 mn 6,06 md 2,42 md 30,76 md 2,3 md 2,25 md 97,12 md | EV / Försäljning 2026 * |
3,44x | EV / Försäljning 2027 * | 3,3x |
| Fri-Float |
29,79 % | Avkastning 2026 * |
3,23 % | Avkastning 2027 * | 3,55 % |
| 1 dag | +5,07 % | ||
| 1 vecka | +8,39 % | ||
| Pågående månad | +8,39 % | ||
| 1 månad | +3,99 % | ||
| 3 månader | −4,62 % | ||
| 6 månader | −11,43 % | ||
| Pågående år | −16,22 % |
| 1 vecka | 286 | 310 | |
| 1 månad | 286 | 310 | |
| Pågående år | 286 | 420 | |
| 1 år | 286 | 420 | |
| 3 år | 188 | 434,95 | |
| 5 år | 96,01 | 434,95 | |
| 10 år | 76,1 | 434,95 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | - | |
Youssef Erraki
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2019-01-01 |
Sofia Benhamida
DFI | Finansdirektör/CFO | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Khalid Cheddadi
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 69 | 2011-06-28 |
| Direktör/Styrelseledamot | 85 | 2012-05-03 | |
Hicham Belmrah
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2013-02-13 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +5,07 % | +8,39 % | −20,52 % | +40,27 % | 509 mn | ||
| −0,19 % | +4,30 % | +48,14 % | +117,86 % | 107 md | ||
| +1,37 % | +6,50 % | +29,02 % | +261,74 % | 87,51 md | ||
| +0,22 % | +3,79 % | +39,65 % | +136,98 % | 82,43 md | ||
| +0,48 % | +2,60 % | +12,17 % | +141,27 % | 39,77 md | ||
| +0,59 % | +6,43 % | +42,70 % | +148,64 % | 26,29 md | ||
| +0,29 % | +2,08 % | +25,93 % | +77,45 % | 17,21 md | ||
| +1,63 % | +7,07 % | +26,81 % | +41,50 % | 15,68 md | ||
| +1,58 % | +9,12 % | +27,41 % | +124,70 % | 13,45 md | ||
| +1,05 % | +7,94 % | +10,94 % | +69,09 % | 12,97 md | ||
| Genomsnitt | +1,21 % | +5,82 % | +24,22 % | +115,95 % | 40,31 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,55 % | +4,94 % | +34,59 % | +151,19 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,74 md 178 mn 160 mn 146 mn 133 mn 251 mn 16,77 md 259 mn 1,76 md 703 mn 8,95 md 669 mn 655 mn 28,24 md | 1,8 md 185 mn 166 mn 152 mn 138 mn 261 mn 17,39 md 269 mn 1,83 md 729 mn 9,28 md 694 mn 680 mn 29,3 md |
| Nettoinkomst | 453 mn 46,43 mn 41,65 mn 38,06 mn 34,74 mn 65,46 mn 4,36 md 67,52 mn 459 mn 183 mn 2,33 md 174 mn 171 mn 7,35 md | 304 mn 31,16 mn 27,95 mn 25,54 mn 23,32 mn 43,93 mn 2,93 md 45,31 mn 308 mn 123 mn 1,56 md 117 mn 114 mn 4,93 md |
| Netto Skuld | 1,02 md 105 mn 93,77 mn 85,7 mn 78,23 mn 147 mn 9,83 md 152 mn 1,03 md 412 mn 5,24 md 392 mn 384 mn 16,55 md | 997 mn 102 mn 91,66 mn 83,77 mn 76,47 mn 144 mn 9,61 md 149 mn 1,01 md 403 mn 5,13 md 384 mn 375 mn 16,18 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-05 | 310,00 MAD | +5,07 % | 24 086 |
| 2026-11-04 | 295,05 MAD | +1,39 % | 7 523 |
| 2026-11-03 | 291,00 MAD | −1,02 % | 15 576 |
| 2026-11-02 | 294,00 MAD | +2,80 % | 6 386 |
| 2026-10-30 | 286,00 MAD | −2,37 % | 1 955 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















