|
Marknaden stängd -
Euronext Lisbonne
17.55.00 2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 6,540 EUR | +0,31 % |
|
+0,31 % | −11,62 % |
| 07-23 | Ramada Investimentos e Industria rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| 05-21 | Ramada redovisar ett nettoresultat på 1,6 miljoner euro för första kvartalet | RE |
| Börsvärde | 168 mn 189 mn 155 mn 141 mn 267 mn 17,9 md 271 mn 1,87 md 733 mn 9,34 md 708 mn 693 mn 29,79 md | P/E-tal 2026 * |
26,3x | P/E-tal 2027 * | 25,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 169 mn 190 mn 157 mn 143 mn 269 mn 18,07 md 274 mn 1,89 md 739 mn 9,43 md 714 mn 699 mn 30,05 md | EV / Försäljning 2026 * |
15,8x | EV / Försäljning 2027 * | 15,8x |
| Fri-Float |
22,63 % | Avkastning 2026 * |
3,75 % | Avkastning 2027 * | 3,71 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Euronext Lisbonne
| RAM | Realtid | |
CBOE
| 0JOP | Realtid | |
CBOE
| RAMu | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| Y4E | Fördröjd |
| 1 dag | +0,31 % | ||
| 1 vecka | +0,31 % | ||
| Pågående månad | −2,39 % | ||
| 1 månad | −3,54 % | ||
| 3 månader | −0,91 % | ||
| 6 månader | −12,80 % | ||
| Pågående år | −11,62 % |
| 1 vecka | 6,38 | 6,78 | |
| 1 månad | 6,38 | 6,96 | |
| Pågående år | 6,38 | 7,64 | |
| 1 år | 6,38 | 7,7 | |
| 3 år | 6,18 | 8,14 | |
| 5 år | 5,82 | 8,14 | |
| 10 år | 2,6 | 13,9 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | 2026-03-27 | |
| Företagssekreterare | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | - | - | |
| Direktör/Styrelseledamot | - | - | |
| Ordförande | - | 2026-03-27 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,31 % | +0,31 % | −13,95 % | +3,81 % | 189 mn | ||
| +0,63 % | +2,38 % | +94,48 % | +71,36 % | 58,15 md | ||
| −11,76 % | −2,49 % | +10,11 % | −2,42 % | 55,41 md | ||
| +0,21 % | −0,84 % | +73,07 % | +156,90 % | 48,18 md | ||
| −0,09 % | +0,91 % | +68,50 % | +125,27 % | 34,48 md | ||
| +1,13 % | −0,98 % | −24,73 % | −30,42 % | 32,5 md | ||
| +1,25 % | +3,99 % | +4,55 % | +53,88 % | 31,27 md | ||
| −0,48 % | +1,15 % | +1,94 % | +37,89 % | 23,1 md | ||
| +0,39 % | +2,24 % | +6,95 % | +0,02 % | 21,3 md | ||
| +1,11 % | +2,17 % | +51,33 % | +57,06 % | 20,99 md | ||
| Genomsnitt | −0,73 % | +1,02 % | +27,23 % | +47,33 % | 32,56 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,57 % | +0,84 % | +38,53 % | +57,33 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 10,68 mn 12,01 mn 9,9 mn 9,01 mn 16,99 mn 1,14 md 17,27 mn 119 mn 46,65 mn 595 mn 45,09 mn 44,13 mn 1,9 md | 10,89 mn 12,25 mn 10,09 mn 9,18 mn 17,32 mn 1,16 md 17,6 mn 121 mn 47,55 mn 607 mn 45,96 mn 44,98 mn 1,93 md |
| Nettoinkomst | 6 mn 6,75 mn 5,56 mn 5,06 mn 9,55 mn 641 mn 9,7 mn 66,85 mn 26,21 mn 334 mn 25,33 mn 24,79 mn 1,07 md | 6 mn 6,75 mn 5,56 mn 5,06 mn 9,55 mn 641 mn 9,7 mn 66,85 mn 26,21 mn 334 mn 25,33 mn 24,79 mn 1,07 md |
| Netto Skuld | 1,5 mn 1,69 mn 1,39 mn 1,27 mn 2,39 mn 161 mn 2,43 mn 16,75 mn 6,57 mn 83,79 mn 6,35 mn 6,21 mn 267 mn | 4,1 mn 4,61 mn 3,8 mn 3,46 mn 6,53 mn 438 mn 6,63 mn 45,7 mn 17,92 mn 229 mn 17,32 mn 16,95 mn 729 mn |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 6,540 € | +0,31 % | 187 |
| 2026-10-15 | 6,520 € | −1,21 % | 755 |
| 2026-10-14 | 6,600 € | +0,61 % | 1 837 |
| 2026-10-13 | 6,560 € | +1,55 % | 3 595 |
| 2026-10-12 | 6,460 € | −0,92 % | 2 238 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















