|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 28,88 USD | +0,98 % |
|
+4,34 % | +19,88 % |
| 07-29 | Radware Ltd., Q2 2026 Earnings Call, Jul 29, 2026 | |
| 07-29 | Radware rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 1,22 md 1,05 md 983 mn 897 mn 1,68 md 116 md 1,7 md 11,64 md 4,53 md 58,64 md 4,56 md 4,46 md 194 md | P/E-tal 2026 * |
-
| P/E-tal 2027 * | - |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,22 md 1,05 md 983 mn 897 mn 1,68 md 116 md 1,7 md 11,64 md 4,53 md 58,64 md 4,56 md 4,46 md 194 md | EV / Försäljning 2026 * |
3,66x | EV / Försäljning 2027 * | 3,39x |
| Fri-Float |
85,19 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript : Radware Ltd.
| 1 dag | +0,98 % | ||
| 1 vecka | +4,34 % | ||
| Pågående månad | +10,27 % | ||
| 1 månad | +10,27 % | ||
| 3 månader | −8,87 % | ||
| 6 månader | +20,23 % | ||
| Pågående år | +19,88 % |
| 1 vecka | 27,38 | 30,16 | |
| 1 månad | 26,54 | 30,16 | |
| Pågående år | 22,02 | 32,79 | |
| 1 år | 21,68 | 32,79 | |
| 3 år | 13,53 | 32,79 | |
| 5 år | 13,53 | 42,19 | |
| 10 år | 11,46 | 42,19 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Roy Zisapel
CEO | Verkställande Direktör | 54 | 1997-04-01 |
Guy Avidan
DFI | Finansdirektör/CFO | 63 | 2022-02-18 |
Gabi Malka
COO | Verksamhetschef | 50 | 2014-03-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Roy Zisapel
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 54 | 1996-05-16 |
Meir Moshe
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 72 | 2022-05-09 |
Yair Tauman
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 67 | 2010-10-05 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-27 | Försäljning | Operativ chef | −6 500 | 0,0151% | ||
| 26-07-31 | Köp | Finanschef | 2 000 | 0,0046% | ||
| 26-07-09 | Försäljning | HR-chef | −750 | 0,0017% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,98 % | +4,34 % | +17,45 % | +67,13 % | 1,22 md | ||
| +2,84 % | +8,90 % | +100,57 % | +214,12 % | 311 md | ||
| +5,77 % | +21,15 % | +123,46 % | +466,77 % | 237 md | ||
| +2,97 % | +12,46 % | +122,20 % | +183,89 % | 125 md | ||
| −0,01 % | −5,10 % | +4,07 % | - | 19,15 md | ||
| −0,06 % | +6,49 % | +5,08 % | +53,09 % | 18,56 md | ||
| +0,43 % | +6,44 % | −26,95 % | +3,21 % | 14,18 md | ||
| +3,68 % | +13,40 % | −2,00 % | - | 11,66 md | ||
| +7,65 % | +11,48 % | +3,82 % | +24,95 % | 8,53 md | ||
| −0,34 % | +6,63 % | −22,99 % | +37,08 % | 5,03 md | ||
| Genomsnitt | +1,51 % | +8,97 % | +32,47 % | +131,28 % | 75,17 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,78 % | +13,00 % | +100,51 % | +279,74 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 332 mn 286 mn 269 mn 245 mn 461 mn 31,62 md 464 mn 3,18 md 1,24 md 16,03 md 1,25 md 1,22 md 53,09 md | 359 mn 309 mn 290 mn 265 mn 497 mn 34,12 md 501 mn 3,44 md 1,34 md 17,3 md 1,35 md 1,32 md 57,29 md |
| Nettoinkomst | - | - |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 28,88 US$ | +0,98 % | 218 859 |
| 2026-08-28 | 28,60 US$ | −3,28 % | 129 856 |
| 2026-08-27 | 29,57 US$ | +4,05 % | 396 411 |
| 2026-08-26 | 28,42 US$ | +2,05 % | 273 202 |
| 2026-08-25 | 27,85 US$ | +0,61 % | 233 177 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















