|
Marknaden stängd -
BME
17.35.23 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 13,00 EUR | 0,00 % |
|
−1,52 % | −1,52 % |
| 07-31 | Prim rapporterar resultat för första halvåret 2026 | CI |
| 05-21 | Prim siktar på fördubblad omsättning och 2,5x Ebitda i strategisk plan för 2026-2031 | RE |
| Börsvärde | 221 mn 257 mn 208 mn 190 mn 356 mn 24,26 md 356 mn 2,46 md 954 mn 12,45 md 965 mn 944 mn 40,1 md | P/E-tal 2026 * |
11,2x | P/E-tal 2027 * | 9,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 210 mn 244 mn 198 mn 180 mn 338 mn 23,04 md 338 mn 2,33 md 906 mn 11,82 md 916 mn 896 mn 38,08 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,77x | EV / Försäljning 2027 * | 0,7x |
| Fri-Float |
40,11 % | Avkastning 2026 * |
4,52 % | Avkastning 2027 * | 5,37 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
BME
| PRM | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| 5P1 | Fördröjd | |
CBOE
| 0FP0 | Realtid | |
Börse Stuttgart
| 5P1 | Fördröjd | |
CBOE
| PRMe | Realtid | |
Boerse Muenchen
| 5P1 | Realtid |
| 1 vecka | −1,52 % | ||
| Pågående månad | −1,52 % | ||
| 1 månad | −2,99 % | ||
| 3 månader | −1,14 % | ||
| 6 månader | −0,76 % | ||
| Pågående år | −1,52 % |
| 1 vecka | 12,9 | 13,3 | |
| 1 månad | 12,9 | 13,4 | |
| Pågående år | 12,1 | 13,8 | |
| 1 år | 12,1 | 13,95 | |
| 3 år | 9,06 | 13,95 | |
| 5 år | 9,06 | 15,75 | |
| 10 år | 7,9 | 15,75 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | - | 2020-11-01 | |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2023-11-01 | |
Enrique Ramos
CMP | Compliance Officer | - | 2017-11-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 67 | 2015-12-21 | |
| Ordförande | - | 2020-07-27 | |
| Direktör/Styrelseledamot | - | 2018-10-28 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25-12-09 | Köp | Ordförande | 23 534 | 0,1381% | ||
| 25-12-02 | Köp | Ordförande | 23 534 | 0,1381% | ||
| 25-12-02 | Köp | Ordförande | 23 534 | 0,1381% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,00 % | −1,52 % | +6,12 % | +11,59 % | 257 mn | ||
| −1,98 % | −1,73 % | −26,30 % | −43,50 % | 15,92 md | ||
| −2,99 % | −0,09 % | +59,56 % | +147,94 % | 5,23 md | ||
| −0,09 % | −3,42 % | +227,14 % | +207,11 % | 3,19 md | ||
| +1,79 % | −0,97 % | −25,12 % | −30,92 % | 2,53 md | ||
| +1,56 % | −0,61 % | −41,90 % | −57,82 % | 1,89 md | ||
| +1,17 % | −2,14 % | −33,70 % | −25,90 % | 1,79 md | ||
| −1,55 % | −3,79 % | +4,10 % | −13,61 % | 1,26 md | ||
| +2,04 % | +7,87 % | +154,46 % | +195,91 % | 1,08 md | ||
| −0,42 % | +3,12 % | +19,91 % | +19,88 % | 1,05 md | ||
| Genomsnitt | −0,05 % | +0,91 % | +34,43 % | +41,07 % | 3,42 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,11 % | −0,73 % | +17,82 % | +21,27 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 272 mn 316 mn 256 mn 234 mn 437 mn 29,84 md 438 mn 3,02 md 1,17 md 15,31 md 1,19 md 1,16 md 49,32 md | 294 mn 341 mn 276 mn 252 mn 472 mn 32,23 md 474 mn 3,27 md 1,27 md 16,53 md 1,28 md 1,25 md 53,27 md |
| Nettoinkomst | - | - |
| Netto Skuld | −11,16 mn −12,97 mn −10,5 mn −9,59 mn −17,94 mn −1,22 md −17,99 mn −124 mn −48,14 mn −628 mn −48,7 mn −47,64 mn −2,02 md | −14,89 mn −17,31 mn −14,01 mn −12,8 mn −23,95 mn −1,63 md −24,01 mn −166 mn −64,26 mn −838 mn −64,99 mn −63,58 mn −2,7 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 13,00 € | 0,00 % | 1 077 |
| 2026-09-03 | 13,00 € | +0,39 % | 11 869 |
| 2026-09-02 | 12,95 € | +0,39 % | 2 506 |
| 2026-09-01 | 12,90 € | −2,27 % | 10 664 |
| 2026-08-31 | 13,20 € | 0,00 % | 10 210 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















