|
Slutkurs
Taiwan S.E.
2026-09-03
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1 350,00 TWD | +3,45 % |
|
−14,83 % | +218,62 % |
| 08-31 | PharmaEssentia får USA-godkännande för läkemedel mot essentiell trombocytemi – aktien faller 10 procent | MT |
| 08-28 | FDA godkänner Takedas och Protagonists läkemedel mot sällsynt blodcancer | RE |
| Börsvärde | 559 md 17,61 md 15,2 md 14,31 md 13,04 md 24,38 md 1 664 md 24,56 md 169 md 65,77 md 851 md 66,14 md 64,7 md 2 794 md | P/E-tal 2026 * |
49,2x | P/E-tal 2027 * | 31x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 533 md 16,78 md 14,47 md 13,64 md 12,42 md 23,22 md 1 585 md 23,4 md 161 md 62,65 md 810 md 63,01 md 61,63 md 2 662 md | EV / Försäljning 2026 * |
18,8x | EV / Försäljning 2027 * | 13,1x |
| Fri-Float |
77,98 % | Avkastning 2026 * |
0,31 % | Avkastning 2027 * | 0,18 % |
| 1 dag | +3,45 % | ||
| 1 vecka | −14,83 % | ||
| Pågående månad | −3,23 % | ||
| 1 månad | +27,36 % | ||
| 3 månader | +66,02 % | ||
| 6 månader | +117,35 % | ||
| Pågående år | +218,62 % |
| 1 vecka | 1 280 | 1 645 | |
| 1 månad | 1 190 | 1 645 | |
| Pågående år | 423,7 | 1 645 | |
| 1 år | 407,92 | 1 645 | |
| 3 år | 228,27 | 1 645 | |
| 5 år | 56,05 | 1 645 | |
| 10 år | 43,54 | 1 645 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Kuo Chung Lin
CEO | Verkställande Direktör | - | 2017-01-01 |
Hsueh Ling Chang
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2015-10-14 |
Cheng Ku Huang
PSD | President | - | 2015-06-25 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Kuo Chung Lin
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2000-05-09 |
Ching-Leou Teng
CHM | Ordförande | - | 2012-09-24 |
Cheng Ku Huang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2015-05-29 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,45 % | −14,83 % | +225,22 % | +389,50 % | 17,03 md | ||
| +1,03 % | −2,05 % | +39,28 % | +94,60 % | 68,87 md | ||
| +1,22 % | +0,46 % | +49,34 % | +91,96 % | 65,29 md | ||
| −0,24 % | +3,93 % | −12,08 % | +378,42 % | 27,65 md | ||
| +2,97 % | −0,10 % | +41,86 % | +14,84 % | 25,77 md | ||
| −1,04 % | −8,00 % | +2,06 % | −15,99 % | 26,08 md | ||
| +1,01 % | +1,38 % | +26,48 % | −17,50 % | 20,14 md | ||
| +0,77 % | −4,55 % | −0,36 % | +549,41 % | 15,03 md | ||
| +1,16 % | +7,33 % | +60,47 % | +166,32 % | 14,5 md | ||
| −0,43 % | +0,48 % | +25,51 % | +196,10 % | 12,64 md | ||
| Genomsnitt | +1,00 % | −2,24 % | +45,78 % | +184,77 % | 29,3 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,01 % | −1,97 % | +41,94 % | +144,63 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 28,33 md 892 mn 769 mn 725 mn 660 mn 1,23 md 84,25 md 1,24 md 8,58 md 3,33 md 43,07 md 3,35 md 3,28 md 141 md | 40,06 md 1,26 md 1,09 md 1,02 md 934 mn 1,75 md 119 md 1,76 md 12,13 md 4,71 md 60,91 md 4,74 md 4,63 md 200 md |
| Nettoinkomst | 11,02 md 347 mn 299 mn 282 mn 257 mn 480 mn 32,78 md 484 mn 3,34 md 1,3 md 16,76 md 1,3 md 1,27 md 55,05 md | 17,69 md 557 mn 480 mn 453 mn 412 mn 771 mn 52,61 md 777 mn 5,36 md 2,08 md 26,9 md 2,09 md 2,05 md 88,36 md |
| Netto Skuld | −26,52 md −835 mn −720 mn −679 mn −618 mn −1,16 md −78,88 md −1,16 md −8,03 md −3,12 md −40,33 md −3,14 md −3,07 md −132 md | −34,73 md −1,09 md −943 mn −889 mn −810 mn −1,51 md −103 md −1,52 md −10,52 md −4,08 md −52,8 md −4,11 md −4,02 md −173 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-03 | 1 350,00 TWD | +3,45 % | 3 183 891 |
| 2026-09-02 | 1 305,00 TWD | −0,38 % | 3 641 430 |
| 2026-09-01 | 1 310,00 TWD | −6,09 % | 6 395 071 |
| 2026-08-31 | 1 395,00 TWD | −9,71 % | 10 539 537 |
| 2026-08-28 | 1 545,00 TWD | −0,96 % | 4 112 305 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















